Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

Logged in as Anonymous. Your last visit was on

You are not connected. Please login or register

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Topics [0]

20101120
Wellington, 14 nėntor - Pėr herė tė parė nė botė, njė person shkon nė burg pėr njė krim tė kryer, duke pėrdorė rrjetin social mė popullor nė botė, Facebook.

Mėsohet se ai ėshtė Joshua Simon Ashby (21) nga Zelanda e Re, me profesion piktor, i cili ėshtė dėnuar nga Gjykata e Wellingtonit me 4 muaj burg, pasi qė pas ndarjes nga e dashura, ka publikuar nė Facebook fotot e saj nudo, njoftojnė agjencitė.

Nė fillim, fotot mund tė shiheshin vetėm nga 218 miqtė e vajzės, por mė vonė, ai ka ndryshuar fjalėkalimin, duke u dhėnė mundėsi tė 500 milionė pėrdoruesve tė rrjetit social pėr...

by simpatikja - Comments: 0 - Views: 232
20101120
“Vuvuzela”, “Spillcam” dhe “Refudiate” fjalėt mė tė pėrdorura mė 2010


Rrafsh para njė viti me siguri nuk e keni ditur se ēfarė do tė thotė “Spillcam” ose “vuvuzela”. Tash e dini, edhe pse vėmė bast se pėr kėtė tė fundit mė mirė tė mos kishit dėgjuar kurrė.

“Global Language Monitor” analizon trendėt e shfrytėzimit tė fjalėve, me theks tė veēantė nė anglishten globale, ndėrsa fjalėt e lartpėrmendura gjenden nė listėn e fjalėve tė pėrdorura mė sė shpeshti mė 2010.

Fjala “spillcam” u paraqit pas shfaqjes sė xhirimeve nė rrjedhjen...

by simpatikja - Comments: 0 - Views: 227
20101119
Gangsterėt shpesh njihen mė sė shumti me nofkat e tyre sesa me emrin e vėrtetė. Nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve nofka vjen nga bėmat e tyre e nė shumė raste nofka, edhe pse i identifikon, nuk pėrmendet asnjėherė nė praninė e tyre. Disa prej gangsterėve nė listė kanė arritur deri aty sa tė kryejnė vrasje pėr shkak se i kanė thirrur me nofkė.

Charles Floyd – Bukuroshi

Ėshtė fakt i njohur qė Charles Arthur Floyd e urrente nofkėn e tij, por nuk ka njė burim tė saktė se si i ngeci nofka “Djali bukurosh”. Sipas njė historie ai e mori nofkėn nga njė pėrshkrim qė i...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 250
20101119
Nė teori, pronėsia e njė biznesi nė ekonominė kapitaliste ėshtė e parėndėsishme. Nė praktikė ėshtė shpesh shumė kontradiktore.

Duke filluar qė nga rasti i firmave japoneze, qė blenė shumė kompani amerikane nė vitet ‘80 e deri tek marrja nė vitin 2000 nga ana e “Vodafonit” tė “Mannesmann”, blerjet e mėdha dhe kalimet e pronėsisė...

by besnikbici - Comments: 1 - Views: 305
20101119
Njėvazo kineze qė shėrben pėr mbajtjen e luleve e gjetur nga njė vėlla dhemotėr nė shtėpinė ku kishin jetuar prindėrit e tyre, nė Londėr, tashmėtė ndarė nga jeta, ėshtė shikur nėpėrmjet ankandit pėr shifrėn rrekord tė 51,6 milion paund.
Vazojae punuar nė porcelan, i pėrket shekullit tė 18 dhe ėshtė e pikturuarme ngjyrat blu dhe tė verdhė pėrfshi njė peshk dhe dragua nė pjesėtansore.

Vlera fillestare e kėtij objekti nė shtėpinė eankandeve 'Bainbridges' ishte 1,2 milion paund. Pas 30 minutash ngahapja e ankandit vlera e shitjes kapi shifrėn e 51,6 milion paund.

Blerėsi...

by universy - Comments: 0 - Views: 237
20101119
Tiranė, 18 maj - Do tė takojmė sot Petrit Ymerin. Sigurisht qė emri i tij nuk ju thotė asgjė, por nė Cėrrik ai ėshtė heroi lokal. Ky zotėri ėshtė konstruktori i parė shqiptar i njė makine tė mirėfilltė.
Makina kabrio ėshtė e njė kubature minimale, por ėshtė shumė e pėrshtatshme pėr trafik tė dendur dhe mbi tė gjitha ėshtė automjeti i parė “Made in Albania”, transmeton Top Channel.

“Ideja ka ardhur nga eksperienca ime nė punė. Shpesh mendoja se si mund tė arrija tė bėja njė gjė tė bukur, njė gjė tė mirė”, citon Top Channel Petritin.

Petriti ėshtė njė novator, por pėr procesin...

by universy - Comments: 0 - Views: 215
20101119
Partia Socialiste ka dorėzuar nė Prokurorinė e Pėrgjithshme kėrkesen pėr ndjekje penale ndaj funksionareve tė Ministrisė sė Kulturės pėr shpėrdorim tė fondeve tė akorduara pėr Qendrėn Ndėrkombėtare tė Kulturės “Pjetėr Arbnori”.
Socialistet kerkesen e tyre e mbeshtesin ne pese pika kryesore.

Ne piken e pare konsiderohen si te humbura fondet e akorduara nga Ministria e Kultures per projektin e adaptimit dhe shnderrimit te piramides ne teater dramatik kombetar, fonde keto te prokuruara me konkurs nderkombetar dhe te levruara ne favor te studios “Louis Berger” ne nje shume prej 130...

by universy - Comments: 0 - Views: 223
20101119
Nikollė Gjonpalaj ėshtė njė nga prijėsit e fundit tė njė riti qė ka marrė udhė qė nga Mesjeta e ka mbėrritur deri nė ditėt e sotme.
80-vjecari nga Nikaj-Merturi i Tropojės, ėshtė prijėsi i Gjėmės sė burrave: njė vajtimi tė zėshėm qė bėhet nga burrat e vetėm pėr burrat.

Gjėma e burrave ėshtė njė rit mortor qė bėhet nė Malėsinė e Dukagjinit, tė Gjakovės dhe nė Iballė tė Pukės. Vajtimi mund tė fillojė vetėm nėse nė tė marrin pjesė tė paktėn mbi 10 burra. Sa mė shumė meshkuj t’i bashkohen ritit, aq mė i respektuar ėshtė personi pėr tė cilin bėhet gjėma.

Nikollė Pepkolaj...

by universy - Comments: 0 - Views: 222
20101119
Njė vajzė shqiptare 12 vjeēare po fiton ēdo ditė famė si njė pianiste e madhe nė Itali.Ajo po koleksion ēmime kombėtare e ndėrkombėtare dhe edhe pse nė kėtė moshe, po ndjek me korespondencė konservatorin e Montavės, ku pritet tė diplomohet sė shpejti.

Pianistja 12 vjeēare, Gaja Sokoli mori pjesė nė “Zecchino D’Oro”, festivali i tretė i muzikės pėr fėmijė qė transmetohet ēdo vit edhe nė Eurovizion.

Talenti i vogėlushes ėshtė zbuluar rastėsisht...

by universy - Comments: 0 - Views: 228
20101117Kopshti Zoologjik St Louis nė Misuri tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, mund tė krenohet sa tė dojė pėr faktin se strehon nė mjediset e tij ariun me gjuhėn mė tė gjatė nė botė, plot… 35 cm. 74 vjeēari Vearl Brown, i cili ishte fotografi fatlumė qė realizoi kėtė foto, tha se fillimisht kishte ndėrmend tė fotografonte thjesht ariun qė ishte ulur nė pemė, por nė ēastin mė kritik papritur ai u ngrit dhe nxorri gjuhėn jashtė…

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 277
20101117
1. Krimbi i tokės ka pesė zemra!
2. Elefanti nuk ka frikė nga minjtė!
3. Elefanti ėshtė kafsha e vetme me katėr gjunjė!
4. Elefanti ėshtė e vetmja kafshė gjitare qė nuk mund tė kėrcejė (hidhet)!
5. Louis XIV i Francės lahej vetėm njė herė nė vit!6. Ēdo ēast 70% e shoferėve tė botės tejkalojnė kufijtė e shpejtėsisė!
7. Gjatė Mesjetės, akoma dhe kafshėt...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 316
20101117
Suedezi Charles Linnaeus nė punimin e tij Systema naturae paraqiti sistemin e parė tė klasifikimit tė kafshėve dhe bimėve. Qysh atėherė, filluan tė formoheshn opinionet e para pėr funksionin e organeve tė ndryshme (fiziologjinė). Lavoisier, babai i kimisė bashkėkohore realizoi shumė eksperimente dhe studioi frymėmarrjen e kafshėve.Shek XIX:...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 777
20101115
Kėtu janė disa nga historitė e femrave tė cilat vendosėn tė zgjedhin rrugėn e tė keqės.

Femra tė cilat interpretuan nė mėnyrė tė gabueshme termin "fuqia e gruas".

Mbretėrsha Mari I (1516-1558)
Edhe pse Mbretėresha Mari mbretėroi pėr njė periudhė tė shkrutėr, ajo i la njė shenjė tė madhe botės.

Me prejardhje nga njė familje tė devotshme krishtere, Mari kishte mbėshtetur ashpėr persekutimin e protestantėve, duke i djegur mė shumė se 300 njerėz pėr njė periudhė katėr vjeēare. Ajo vdiq nė moshėn 42 vjeēare nė vitin 1558.

by universy - Comments: 0 - Views: 254
20101115
Njė studim i ri sugjeron se meshkujt tė cilėt mbajnė laptop nė prehėr mund tė krijojnė nivele tė pambrojtura tė ngrohjes testikulare, qė potencialisht mund tė dėmtojnė spermatozoidėt.


Nuk ėshtė problemi tek nxehtėsia qė shkakton laptopi por pozita qė kėrkohet pėr mbajtjen e tij - gjunjėt sė bashku.

"Unė nuk dua tė them se dikush qė fillon tė pėrdor laptop do tė bėhet jopjellor," tha Sheynkin Reutersit.

Megjithkėtė ai paralajmėroi se pėrdorimi...

by universy - Comments: 0 - Views: 247
20101115

Fėmijėt dygjuhėsh (bilinguist) janė mė pak tė hutuar dhe kanė mė pak gjasa nė zhvillimin e Alzheimerit kur tė rriten.

Kėto janė disa nga pohimet nga studimet e kohėve tė fundit mbi dygjuhėsinė nga shkenctari amerikan Jared Diamond.Deri nė vitet 1960, hulumtimet treguan se fėmijėt dygjuhėsh mėsojnė gjuhėt mė ngadalė. Sipas profesorit Diamond i cili tani ėshtė duke mėsuar gjuhėn e 12-tė, kėto supozime janė tė vjetėruara.

Prindėrit qė pėrdorin gjuhė tė ndryshme me fėmijėt e tyre mund t'u japin atyre fuqi mė tė mėdha njohėse

by universy - Comments: 0 - Views: 242
20101115

Pse shpenzoni para nė sallone tė bukurisė, kur mund tė dukeni po aq bukur nė shtėpi. Tė gjitha ato qė ju duhen janė veglat pėr rregullim tė flokėve dhe durimi. Nėse keni motėr apo shoqe qė mund tė ju ndihmoj, atėherė edhe mė mirė.
by universy - Comments: 0 - Views: 840
20101115
SHKUP- Aleksandri i Madh, pėr tė cilin grinden grekėt dhe maqedonasit prej vitesh mund tė jetė shqiptar. Kjo ėshtė pėrforcuar me njė serė faktesh dhe argumentesh nė librin e ri tė Enciklopedisė “Maqedonia shqiptare” qė doli nė botim nė fund tė vitit 2009 nė shtetin tonė fqinj.
Ky botim nė fakt ishte njė kundėrpėrgjigje e studiuesve shqiptarė pėrballė botimit Enciklopedia Maqedonase qė u botua nė shtator dhe shkaktoi zemėrim pėr mbarė kombin shqiptar nė botė.

Autori Njazi Muhamedi sqaron nė librin “Maqedonia shqiptare” se Aleksandri...

by universy - Comments: 0 - Views: 229
20101115

Pas ndarjes nga i dashuri kėngėtarja vazhdon me aktivitetet e saj nė karrierėn muzikore. Natėn e parė tė Vitit tė Ri ajo kėndoi nė njė restorant nė Kėrēovė kurse natėn e tretė ėshtė paraqitur nė Zvicėr nė njė disko sė bashku me disa kolegė tė tjerė.

Pikėrisht nė fundvit ajo ėshtė paraqitur me njė kėngė tė re pas shumė kritikave nė adresė tė saj pėr kėngė tė huazuara. Bėhet fjalė pėr njė paraqitje ekstravagante e cila tashmė...

by universy - Comments: 0 - Views: 215
20101115
Konfrontimi i Shteteve tė Bashkuara me Kinėn spostohet nė Paqėsor. Ku do tė jetė qendra e gravitetit e rendit tė ri botėror? Ku do tė jetė e pėrqendruar forca e superfuqisė sė vetme nė botė, Shteteve tė Bashkuara?


Sipas thėnies tė shumė strategėve dhe ekspertėve ushtarakė dhe tė gjeopolitikės, nė tė ardhmen e afėrt ndeshja jetike pėr Shtetet e Bashkuara nuk do tė luhet mė nė Lindje tė Mesme, por nė Paqėsor. Dhe ėshtė aty qė do tė duhet tė pėrqendrohet pėrpjekja e Pentagonit. Aktualisht, impenjimi ushtarak global amerikan artikulohet...

by universy - Comments: 0 - Views: 240
20101115
Moda mė e fundit nė kinė ėshtė “gjuetia” e njerėzve tė pasur pėr t’u martuar, cka ka bėrė qė nė krahinėn jugore tė Guangzhou City, tė zhvillohet njė konkurs mjaft i vecantė.

18 milionerė janė regjistruar nė njė listė, nga ku ata di tė zgjedhin bashkeshortet e tyre tė ardhshme. Deri tani janė regjistruar emrat e 50 mijė femrave pėr tė marrė pjesė nė kėtė konkurs. Nė CV-nė e tyre, meshkujt duhet tė rezultojnė maxhorenė dhe tė kenė mbi 30 milionė juan nė bankė.

Provat qė duhet tė kalojnė vajzat janė nga ato fizike e deri tek ato psikologjike, pa pėrjashtuar kėtu sfilatat e...

by universy - Comments: 0 - Views: 233
20101114
Jemi nė Evropė me tė mirat e kėqijat tona. Kontinenti i vjetėr, me moshėn mesatare dy herė mė tė lartė se vendet qė e rrethojnė, pret sė shpejti rininė e freskinė shqiptare, me defektet dhe virtytet qė e karakterizojnė. Ne fitojmė lirinė dhe dinjitetin e lėvizjes, por dhe evropianėt nuk fitojnė pak, madje fitojnė atė qė aq shumė dėshirojnė dhe reklamojnė: rininė, qė nuk ka GDP e lartė ta modifikojė. Plakja e Evropės nuk ėshtė vetėm njė realitet statistikash, por njė situatė e prekshme pėr kėdo qė ka kaluar pak kohė nė njė qytet evropian. Sa energji tė reja duhen pėr tė asistuar tė moshuarit 80-90...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 218
20101114

TIRANE- Kėshilli i Ministrave tė Drejtėsisė dhe Ministrave tė Brendshėm tė Bashkimit Europian miratoi sot nė mesditė liberalizimin e vizave pėr Shqipėrinė dhe Bosnje Hercegovinėn. Vetėm pak orė para marrjes sė kėtij vendimi qė cilėsohet historik nga autoritetet e vendit, Tirana u vesh me flamuj, banderola dhe tabela qė njoftojnė ngjarjen e shumėpritur pėr shqiptarėt.

ORA 19:00- VIZAT, ATMOSFERĖ FESTIVE NĖ KRYEQYTET
Vendimi pėr Liberalizimin e vizave ka sjellė atmosferė festive nė kryeqytet. Rreth orės 19:00 njė kolazh me fishekzjarre ėshtė lėshuar nė qiellin e Tiranės. Tė...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 243
20101114
Deti nė njė dhomė me shumė peshq tropical dhe uji tė pastėr si kristali. Eshtė kjo oferta qė vjen nga resorti Conrad, nė ishujt Rangali nė Maldive, e rezervuar qė prej kėtij viti pėr ciftet nė muajn e mjaltit...
Njė suitė martesore e gjitha nė tė kaltėr tė thellė si ngjyra e Oqeanit Indian. Cmimi pėr momentin ėshtė akoma top sekret, por pėr kė do ta provojė eksperiecėn, nė kėtė dhomė mund tė flihet vetėm njė natė pėrfshirė mėngjesin dhe shampanjėn gjithashtu,...

by besnikbici - Comments: 10 - Views: 292
20101114
Martesė ose pushim nga puna. Kjo ėshtė “oferta” qė u ka bėrė manjati rus Vasily Boiko 6500 punėtorėve tė firmės sė tij “Vash Finansovy Popechitel”.


Milioneri rus, njė ultrakonservator ortodoks, javėn e shkuar u ka shkruar njė letėr tė gjatė vartėsve tė tij ku i ka kėrcėnuar tė gjithė ata qė “vazhdojnė tė jetojnė nė mėkat”.

Ai u ka dhėnė dy muaj kohė punonjėsve, nė tė kundėrt ata qė nuk kanė vendosur ende unazė nė gisht do ta shohin veten nė mes tė rrugės. 14 tetori, dita...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 279
20101114
Kėngėtari i famshėm britanik, James Blunt tha se refuzimi i tij pėr t’ju bindur urdhrave nga njė gjeneral amerikan i ka ndihmuar qė ta shmangė njė incident ndėrkombėtar, me gjasė edhe Luftėn e Tretė Botėrore.
Kėngėtari i "You’re Beautiful", ish-kapiten nė regjimentin e lartė tė Ushtrisė britanike, gjatė njė interviste pėr njė program tė radio BBC-sė, ka thėnė se ka rrezikuar tė paraqitet para gjykatės sė lartė ushtarake duke mos respektuar...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 278
20101113
Nėse jeni nė proces tė shkurorėzimit nga bashkėshorti, atėherė bėni kujdes nė Facebook. Kjo, pasi qė gjithēka qė ju mund tė thoni nė Facebook mund tė pėrdoret kundėr jush nė gjykatė.Mė shumė se 4/5 e avokatėve tė martesave tė American Academy of Matrimonial Lawyers (AAML) thonė se numri i rasteve qė i citojnė rrjetet sociale si burim tė dėshmive ėshtė nė rritje, nė kėto pesė vitet e fundit. Nė...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 275
20101113
Vendimi pėr liberalizimin e vizave me Shqiperinė dhe fakti tjeter qė Kosova tashme ka mbetur i vetmi vend i rajonit i izoluar ka bėrė qė kosovarėt t’i drejtohen shtetit amė.

Dėshira pėr tė lėvizur lirshėm nė Europė duket se shkon pėrtej dėshirės pėr t’u pajisur me njė pasaportė shqiptare thjeshtė pėr ēėshtje patriotizmi. Numri i shqiptarėve nga Kosova tė cilėt kėrkojnė nėnshtetėsi shqiptare ėshtė rritur pas hyrjes sė Shqipėrisė nė zonėn Shengen.

Ambasadori i Shqipėrisė nė Kosovė Islam Lauka tha se legjislacioni nė fuqi e njeh tė drejtėn e nėnshtetėsisė pėr tė huajt, por...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 235
20101113
Vetėm 52 euro mangėt dhe nuk dispononin as biletėn e kthimit me vete. Pėr kėto motive cifti Iljazi nga Zhelina e Tetovės u izoluan pėr mė shumė se njė javė nė burgun e aeroportit tė Brukselit.Dy te moshuarit kishin deklaruar se vinin per te pare djalin e tyre dhe do te qendronin me pak se nje muaj. Per 27 dite, belget perllogariten se ata duhet te kishin nga 38 euro ne dite secili. Pra, 2052 euro te dy bashke, qe te mund...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 325
20101112
Nje kanadez ne karrige me rrota eshte nje hero i vertete ne Vancouver, pasi arriti te ndalonte nje grabitje


Pavaresisht se nuk mund te perdore kembet, Larry Skopnik luftoi me nje burre i cili po perpiqej te grabiste nje dyqan. Larry ishte duke blere ushqime,...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 331
20101112
Qepėt duke u rritur thithin squfur nga toka. Kur priten, ato lėshojnė njė enzimė e cila duke u bashkuar mė squfurin prodhojnė acid solfenik dhe sin-propanetial-S-oksid, njė gaz qė kur takon me sytė, transformohet nė acid soforik.


Sytė tanė pėr t’u mbrojtur nga ky sulm...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 314
20101112
Coca-Cola e pikturuar nė bardh e zi nga Andy Warhol u shit pėr 35.36 milion dollarė nė ankandin kontemporant dhe tė pasluftės nė Sotheby.


Fillimisht ēmimi i punimit ishte caktuar tė jetė 25 milion dollarė.

Gjatė ankandit janė shitur 54 punime...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 337
20101108
Lisa Gherardini mendohet tė ketė lindur nė Firence nė vitin 1479. Nė moshėn 16- vjeēare ajo u bė bashkėshortja e dytė e njė tregtari pambuku, qė quhej Francesco del Giocondo, me tė cilin pati pesė fėmijė. Pas vdekjes sė bashkėshortit, ajo shkoi tė jetonte tek manastiri i urdhrit fetar tė San Orsolas, 4 vitet e fundit tė jetės sė saj. Ajo besohet se ka vdekur nė moshėn 63-vjeēare,nė vitin 1542, sipas njė dokumenti gjysmak qė Pallanti ka zbuluar tre vjet mė parė, gjatė kėrkimeve tė tij tė shumta.

Lisa...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 361
20101107
Krishtlindjet kanė patur njė histori tė gjatė dhe tė shumėllojshme. Janė festuar nėpėr shekuj nga popuj tė ndryshėm, nė kohėra tė ndryshme, nė vende tė ndryshme dhe nė mėnyra shumė tė ndryshme.Mesi i dimrit ka qenė prej kohėsh njė kohė pėr tė festuar nė tė gjithė botėn. Shumė shekuj pėrpara mbėrritjes sė njeriut me emrin Jezu Krisht, evropianėt...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 494
20101031

by besnikbici - Comments: 2 - Views: 302
20101104
Kinezi Shi Xiaochun ėshtė 102 vjeēar, por edhe mė tutje ėshtė nė gjendje tė shkėlqyer shėndetėsore dhe pa problem bėn pompa me njė dorė.Ish-postieri nga Xiaoshani nė provincėn Zhehiang me sukses po e pėrballon pleqėrinė. Ushtron pėr ēdo ditė dhe bėn shumė shėtitje, ndėrsa formėn e tij tė mirė e dėshmon edhe fakti se ai mund tė bėjė stėrvitje qė kėrkojnė angazhim zė madh fizik.

Gjendjen...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 334
20101104
Njėri prej krokodilėve mė tė mėdhenj nė botė ėshtė kapur nė Florida. Gjuetari Tres Ammerman nė “Natėn e Shtrigave” kapi krokodilin e gjatė 4.3 metra dhe kėshtu vendosi rekordin e ri pėr kėtė shtet tė SHBA-sė.


Besohet se kjo kafshė, e cila peshon 297 kilogramė, ėshtė e vjetėr ndėrmjet 50 deri nė 60 vjet, shkruan “Daily Mail”.

Rekordi paraprak ishte vendosur mė 1997 pas kapjes sė aligatorit tė gjatė katėr metra....

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 334
20101104
ehona e Lidhjes sė Prizrenit nė Egjypt

Nė Egjipt po fshihet njė lėndė me interes pėr historinė shqiptare, njė pjesė e sė cilės ėshtė botuar nė librin “Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Shtypin Egjiptian (1878–1881)”


Nė ambientet e Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare tė Kosovės u promovua libri ‘Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Shtypin Egjiptian (1878–1881)’, i autorit Qemajl Morina, ligjėrues i gjuhės arabe dhe dekan i Fakultetit tė Studimeve Islame nė Prishtinė. Nė ditėlindjen e 128 tė Lidhjes sė Prizrenit, Qemajl Morina promovon librin ‘Lidhja Shqiptare e Prizrenit...

by universy - Comments: 0 - Views: 287
20101104
8000 P.E.S. – 2050 P.E.S.

8000 P.E.S.
Shpikja e rrotės ka qenė njė nga ngjarjet qė kanė shėnuar mė sė shumti kėtė periudhė.

Me kultivimin e drithėrave nė luginat e lumejve, fillon dhe era e bujqėsisė. Vera dhe bira fillojnė tė prodhohen nė kėtė kohė.

7000 P.E.S. Pėrdorimi i qeramikės.

6000 P.E.S. Bėhen tesha nga bima e lirit.

5000 P.E.S.
Civilizimi e Mesopotamisė.

Zhvillimi i ujitjes.

Kultivimi i misrit.

Pėrdorimi i bakrit.
4241 P.E.S. Ėshtė viti i parė qė ėshtė regjistuar nė kalendarin...

by universy - Comments: 13 - Views: 570
20101104
Njė nga avionėt e kompanisė australiane tė fluturimeve “Qantas” ka pėsuar njė aksident gjatė udhėtimit.
Ne nje nga airbus 380 ka ndodhur nje shperthim i brendshem por pilotet munden te ulin ne toke avionin duke shpetuar te 459 personat qe ndodheshin ne bord.


Ulja e emergjencės ėshtė kryer nė Singapor, ndėrkohė qė nuk ka patur asnjė tė lėnduar mes pasagjerėve. Avioni ishte nisur nga Londra dhe kishte si destinacion Sidnejn. Pak minuta pas nisjes, piloti...

by universy - Comments: 0 - Views: 238
20101104
Sensual, i kėndshėm dhe argėtues, Kėto karakteristika duhet tė ketė seksi nė njė cift. Por ndonjėherė rutina dhe koha e paktė nė dispozicion detyrojnė libidonė tė 'shkojė shpejt nė pension'.


Pėr kėtė motiv, shumė vende tė pazakonshme dhe tė 'ndaluara' stimulojnė fantazinė e cifteve nė kėrkim tė emocioneve tė reja. Ja njė klasifikim i 10 vendeve "tė ndaluara" qė mund t' i pėrshtaten fantazisė sė cifteve.

1. Nė ambient tė hapur
Nė njė park, nė plazh, nė arat e fshatit apo nė mal. Marrėdhėnia seksuale nė ambient tė hapur ėshtė njė fantazi shumė e vlerėsuar....

by universy - Comments: 0 - Views: 314
20101104


Prej 5 vjetėsh lėkura e Ashleigh Morris nga Australia, nuk mund (dhe duhet) tė vihet nė kontakt me ujin tė ēdo temperatura, ndryshe paraqet simptomat e alergjisė sė tillė: skuqje, ėnjtje, kruarje (tė cilat mė vonė kthehen nė dhimbje).

Edhe djersa e saj e bėn tė ndihet keq. Simptoma qė tė ēon nė kėtė reagim tė pazakontė quhet Aquagenic Urticaria, njė sėmundje aq e rrallė dhe e panjohur nga tė gjithė. Natyrisht Ashleigh...

by universy - Comments: 0 - Views: 344
20101104
Mund tė duken tė ngathėt, por strucėt janė vrapues tė shkėlqyer.

Shkencėtarėt kanė zbuluar se si kėta zogj vrapojnė aq shpejtė dhe ajo qė ėshtė mė e rėndėsishmja, nė mėnyrė efikase.

Strucėt pėrdorin vetėm gjysmėn e energjisė qė pėrdorin njėrėzit pėr njė vrapim tė shpejtė, thonė studiuesit, tė cilėt kanė dalė nė kėtė pėrfundim duke krahasuar njerėzit me strucėt nė njė test vrapimi.

Sekreti qėndron nė elasticitetin e tyre. Strucėt kanė dy herė mė shumė "energji elastike" pėr njė hap nė krahasim me njerėzit.

Pesė strucė janė pėrfshirė nė studim...

by universy - Comments: 0 - Views: 379
20101104
Gota mė e madhe nė botė me verė i takon Libanit – ky rekord ėshtė njohur nga libri i rekordeve botėrore Guinness.

Gota e verės ėshtė 2.4 metra e gjatė dhe 1.65 metra e gjerė dhe mund tė zė qindra shishe vere, njoftojnė agjencitė.

Gota ėshtė ekspozuar nė Festivalin e verės nė Bejrut. Rekordi i mėparshėm ėshtė vendosur nė Portugali.

Tė gjithė prodhuesit libanezė tė verės kontribuuan pėr kėtė, qė ėshtė pjesė e pėrpjekjeve tė tyre pėr tė promovuar verėn e tyre, gjysma e sė cilės eksportohet.

by universy - Comments: 0 - Views: 211
20101104
Pezullohet masa e marrė pėr ndalimin e hapjes sė YouTube-it nė Turqi, videot e tė cilit ndiqen nga 1 miliard njerėz ēdo ditė nė botė.

Videot e faqes qė shkaktuan mbylljen e YouTube nė Turqi, tė cilat pėrmbanin mesazhe ofenduese ndaj Mustafa Kemal Ataturkut, u blenė nga njė firmė turke me qendėr nė Gjermani dhe mė pas u hoqėn nga transmetimi.

YoTube u mbyll 2 vjet e gjysmė mė parė nė Turqi. Me heqjen e kėsaj mase, Turqia tashmė shpėtoi nga figura e njė shteti i cili lufton internetin.

Videot tė cilat shkaktuan mbylljen e YouTube qė ofendonin figurėn e Ataturkut...

by universy - Comments: 0 - Views: 225
20101104

“Pianisti” i Roman Polanski ka tronditur gjithė botėn, por mesa duket nuk ėshtė thėnė e gjithė e vėrteta mbi Wladyslaw Szpilman, muzikanti i njohur i transferuar nė Ghetton e Varshavės gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.

Ky version i fakteve ėshtė vėnė nė diskutim nga libri i ri i gazetares polake Agata Tuszynska.

Slogani i librit ėshtė “Fytyra e re e historisė sė Wladyslaw Szpilman” ėshtė njė akuzė e vėrtetė ndaj pianistit tė njohur,...

by universy - Comments: 0 - Views: 289
20101104
Ashtu si ēdo mbret dhe oktapodi Paul ka njė trashėgimtar tė tij. Oktapodi i botėrorit tė fundit u nda nga jeta vetėm dy javė mė parė. E gjithė bota e vuajti largimin e tij, madje nė Spanjė u organizua dhe njė funeral.
Oktapodi i cili do tė zėrė vendin e Paul nė fron, quhet Paul II dhe ėshtė vendosur nė tė njėjtėn vaskė tė akuariumit ashtu si dhe paraardhėsi i tij, nė Sea Life tė Oberhausen.

Oktapodi ėshtė pesė muajsh dhe ka njė gjatėsi...

by universy - Comments: 0 - Views: 226
20101031
Nje grua nga shteti i Florides ne SHBA ka pranuar se ka vrare te birin e sapolindur si shkak i shkundjeve te forta qe i ka bere, kjo sepse me te qarat e tij e shqetesonte nderkohe qe ishte duke u marre me profilin e saj ne Facebook. Alexandra Tobias, 21 vjece ka vrare te birin e saj 3 muajshe, shpjegoi para gjyqit se kish qene pre e nje krize nervash sepse te qarat e pjelles se saj e pengonin te perqendrohej ne lojen e famshme ne Facebook, FarmVille. Gruaja rezikon deri ne 25 vjet burg per kete krim te shemtuar dhe cnjerrezor.by universy - Comments: 0 - Views: 265
20101031
Kengetarja e re dhe e talentuar, Dafina Zeqiri, ka arritur sukses te madh ne skenen kosovare dhe ne boten e muzikes. Talentin e saj e kishte zbuluar nena e saj, te ciles i eshte shume mirenjohese. Dafina gjithsesi eshte kritikuar se kopjon kengetare te huaja me fame boterore, por personalisht ajo qesh dhe shton se cdo kengetar e ka nje inspirim, dhe kjo ndodh dhe me yjet boterore, qe sipas saj jane inspiruar nga dikush.

image


by universy - Comments: 0 - Views: 253
20101031
Pas shume viteve pune, nuk ndjehesh e kenaqur. Eshte koha per nje ndryshim te drejtimit te karrieres. Dhe ja si te ngjitesh shkallet e saj. Puna qe ben, a eshte pune per ty?


image

Te gjitha kemi ditet tona te mira dhe te keqija ne pune. Por nese ato te keqija kane qene me shume se ato te mira, mesa duket keni bere nje gabim te madh karriere.

Keshtu, nese ndodhesh ne nje krize te tille, gjeja e...

by universy - Comments: 0 - Views: 350
20101031
Bruk Grinberg ėshtė thuajse 18 vjeēe, por fizikisht dhe mendėrisht ka mbetur nė moshėn e fėmijėrisė. Njė mjek amerikan po pėrpiqet tė zbulojė sekretin qė mban brenda vetes kjo qenie njerėzore. Arsyeja? Dėshira pėr t’i dhėnė njerėzimit dhuratėn e jetės sė pėrjetshme.


Ka mundėsi qė ēelėsi pėr tė hapur “derėn” e pėrjetėsisė tė fshihet...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 296

Topics [50]

  Back to top

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Moderators : None

Users browsing this forum: None

Permissions in this forum:
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum

  • New posts New posts
  • New posts [ Popular ] New posts [ Popular ]
  • New posts [ Locked ] New posts [ Locked ]
  • No new posts No new posts
  • No new posts [ Popular ] No new posts [ Popular ]
  • No new posts [ Locked ] No new posts [ Locked ]
  • Announcement Announcement
  • Sticky Sticky
  • Global announcement Global announcement