Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

Logged in as Anonymous. Your last visit was on

You are not connected. Please login or register

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Topics [0]

20101023
Katastrofė e "paparashikuar" nuk ėshtė termi i saktė pėr t'u pėrdorur nė kėtė rast, pasi Morgan Robertson ka shkruar njė roman 14 vjet mė parė, nė tė cilin pėrshkruhet e ardhmja tragjike e Titanikut






Titaniku, gjiganti dhe i pamposhturi i kompanisė britanike "White Star Line", ka qenė anija e parė e madhe dhe luksoze transatlantike tė kohėve moderne. Falė bazės sė tij teknike, ky kolos oqeanik duhej tė kishte qenė ekstremisht i sigurtė dhe pikėrisht pėr kėtė arsye, kompania nuk e ndieu tė nevojshme tė vendoste njė numėr varkash shpėtimi...

by universy - Comments: 0 - Views: 244
20101023
Edhe pse shtet muslimane ne ditet e sotme nuk jane ne aq sy te mire, hitoria flet ndryshe. Ja disa nga shpikjet qe jane bere pikerisht nga shtetet muslimane.

1. Hirurgjia – afer 1000 vjet p.e.s doktori i famshem Al Zahrawi e publikoi enciklopedine ilustrative per hirurgji prej 1500 faqesh, e cila ne Evrope u perdor per 500 vjetet e ardhshem. Al Zahrawi njihet dhe me disa nga operacionet e para qe jane bere.

2. Kafe – Pija pa te cilen shumica e njerzve nuk mund te kalojne diten, per here te pare u paraqit ne Jemen. Gjate diteve te punes eshte pire per te ndihmuar njerzit te...

by universy - Comments: 0 - Views: 220
20101023
Ciklone, cuname, tėrmete dhe vullkane mund tė shfarosin mijėra njerėz brenda vetėm disa minutave, ndėrsa nė shumicėn e rasteve, statistikat e fundit tė tė vdekurve mbeten zakonisht dhe realisht tė panjohura. Njerėzit sot janė viktima tė katastrofave natyrore. Si paralajmėrime tė pafajshme tė fatalitetit, logjika e hekurt e dinamikės sė tyre, i ka shtrėnguar tė gjithė tė qėndrojnė nė njė heshtje dhe nė njė pritje tė ankthtė pėr ēka mund tė ndodhė nė tė ardhmen. Truri njerėzor ėshtė sot nė njė pėrleshje tė frikshme me pamundėsinė e tij pėr tė parashikuar dhe pėr t'u vetėmbrojtur. Planeti ynė ėshtė...

by universy - Comments: 0 - Views: 266
20101023
Tė gjithė i mbajnė mend ditėt e fundit tė vitit 1999. Shumė prej produkteve dhe shėrbimeve teknologjike qė sot praktikisht na e vendosin informacionin nė majė tė gishtėrinjve ose nuk ekzistonin ende, ose ende nuk ishin maturuar




Me facebook apo GPS e pamundur tė humbėsh

Tė gjithė i mbajnė mend ditėt e fundit tė vitit 1999. Shumė gjėra qė tashmė janė bėrė tė domosdoshme atėherė mungonin. Shumė prej produkteve dhe shėrbimeve teknologjike qė sot praktikisht na e vendosin informacionin nė majė tė gishtėrinjve, na mbajnė tė lidhur dhe na argėtojnė, si dhe na mundėsojnė...

by universy - Comments: 0 - Views: 636
20101023
Celularėt mbajnė 5 herė mė shumė baktere se...tualeti!

Telefonat celularė mbledhin pesė herė mė shumė baktere se tualeti. Ky ėshtė pėrfundimi nė tė cilin ka arritur njė grup shkencėtarėsh tė Manchester University.
Telefonat celularė, siē shpjeguan shkencėtarėt, nuk pėrdoren gjithmonė me duar tė pastra, dhe pėrmbajnė mė shumė baktere, tė mbledhur pėrmes lėkurės se ēfarėdo mjeti tjetėr, pėr shkak tė nxehtėsisė qė emeton kjo pajisje.
Kjo ndihmon zhvillimin e baktereve qė pastaj “ruhen” nė ēanta e xhepa.
Megithatė, bakteret nė telefonat celularė mund tė jenė shumė tė rrezikshėm...

by universy - Comments: 0 - Views: 230
20101023
Kur ėshtė ndėrruar ora pėr herė tė parė dhe sa energji kursehet

1. “Koha ėshtė iluzion. Koha e drekės jo”, bėn shaka Douglas Adams nė dokumentarin “Galaktika”. Megjithatė shkencėtarėve nuk u vjen pėr tė qeshur. Disa teori tė reja spekulative tė fizikės sugjerojnė se koha lind nga njė realitet mė i thellė dhe i pėrjetshėm.

2. Tentoni ta shpjegoni kėtė kur shkoni nė punė vonė. Njė udhėtar mesatar amerikan humbet 38 orė nė vit pėr shkak tė vonesave tė trenave.

3. E dini pse duhet ta ndėrroni orėn nė mars? Ndėrrimi i orės pėr tė kursyer kohėn nisi si shaka nga Benjamin...

by universy - Comments: 0 - Views: 247
20101023
Pas tokės, detit, ajrit dhe hapėsirės, lufta ka hyrė nė dimensionin e pestė: hapėsirėn kibernetike. Presidenti Obama e shpalli infrastrukturėn dixhitale tė SHBA "trashėgimi nacionale strategjike" dhe emėroi Howard Schmidt, ish-kreu i sigurisė nė Microsoft, pėrgjegjės pėr sigurinė informatike. Nė maj, Pentagoni ngriti Cyber Command (Cybercom), tė udhėhequr nga Gjenerali Keith Alexander, drejtor i National Secusity Agency (NSA). Mandati ėshtė qė tė kryejė operacione nė tė gjithė terrenin pėr tė mbrojtur rrjetet ushtarake amerikane dhe pėr tė sulmuar sistemet e vendeve tė tjerė. Si, dhe...

by universy - Comments: 0 - Views: 293
20101023
VOA




Njė virus i fuqishėm kompjuterik i quajtur “krimbi Stuxnet” duket se ka goditur uzinėn bėrthamore tė Iranit Bushehr dhe ka infektuar sistemet kompjuterike nė Azi, Evropė dhe SHBA. Aftėsia e kėtij programi infektues po ngre pikėpyetje lidhur me rreziqet qė i kanosen objekteve bėrthamore, elektrike dhe industriale. Ndėrsa zyrtarėt iranianė thonė se sistemet e infektuara nė uzinėn bėrthamore tė Busherit janė tė sigurta, ata qė punojnė nė sigurinė kibernetike nuk janė aq tė qetė dhe theksojnė se sulmi i hap dyert njė numri kėrcėnimesh qė deri tani kanė ekzistuar nė...

by universy - Comments: 0 - Views: 250
20101023
Albert Ajnshtajni dhe kontributi i tij pėr shkencėn

Fizikani Albert Ajnshtajn botoi nė vitin 1905 veprėn e tij mė tė rėndėsishme, dhe njė nga dokumentet mė tė rėndėsishme shkencore nė histori tė titulluar Teoria e Relativitetit. Dhjetė vjet mė pas ai botoi njė vėllim tė zgjeruar tė kėsaj vepre me titullin Teoria e Pėrgjithshme e Relativitetit, ku pėrfshin ide themelore qė pėrdoren pėr tė pėrshkruar fenomene natyrore lidhur me kohėn, hapėsirėn, masėn, lėvizjen dhe forcėn e rėndesės. Nė vazhdim ju njohim me njė biografi tė shkurtėr tė gjeniut tė fizikės dhe me kontributin e tij pėr shkencėn:...

by universy - Comments: 0 - Views: 430
20101023
Martin Luteri u lind mė 10 nėntor 1483 nė Eisleben tė Saksonisė, Gjermani. Qysh prej fėmijėrisė shkoi nėpėr shkolla tė ndryshme pasi ky ishte pasioni i babait tė tij Gjonit qė i biri ta njihte tė vėrtetėn. Gjoni ishte dashamir i librit, dhe nėn kėtė frymėzim rritet edhe i biri. Nė vitin 1505 Luteri diplomoi nė Universitetin e Erfurtit nė filozofi dhe nė arte. Nga studimet e tepėrta u sėmurė disa herė si i ri. Ai thoshte se “tė dish tė lutesh, ėshtė gjysma mė e mirė e studimit”. Mė 1507 u shugurua prift katolik. Nė vitin 1508 u bė profesor nė Univeritetin e Vitenbergut. Studioi greqisht dhe hebraisht...

by universy - Comments: 0 - Views: 1819
20101023
No new posts   

Adolf Hitler

 
Adolfi Hitler lindi ne Austri ne 20 prill 1889 ne qytetin Branau am In. Babai i tij , Alois,ishte femije i paligjshem dhe per nje kohe te gjate mbante mbiemrin e nenes se vete Shikelgruber, ndersa pas 1876 ai e nderroi mbiemrin ne Hitler. Adolfi kurre nuk e perdori mbiemrin Shikelgruber, por ky fakt ( i ilegjimitetit te te atit) u perdor nga kundershtaret e tij politike ne Vjene ne vitet '30.

Vitet e para. 1889- 1918.

Pas daljes se te atit ne pension nga sherbimet doganore te Habsburgeve, Adolf Hitler e kaloi femijerine e tij ne lagjet e Linzit, kryeqendres se Austrise se...

by universy - Comments: 2 - Views: 347
20101023
Kanė zbuluar vrimat e zeza dhe dritat e mėdha, sekretet e botės sė kafshėve dhe misteret e yjeve, tė fshehtat e ADN-sė dhe dhjetėra mistere tė tjera qė na kanė ndryshuar jetėn. Ja cilėt janė dhjetė shkencėtarėt mė tė famshėm tė kohės sonė...


Zhak Kusto (1910-1997)


Oficer i marinės franceze, eksplorator, autor librash dhe mbi tė gjitha dokumentarėsh. Ka shėrbyer nė ushtrinė franceze si oficer, por pasioni i tij i madh ishin zhytjet nėnujore. Sė bashku me inxhinierin Emil Ganjan shpikėn njė cilindėr me ajėr tė kompresuar, qė pėrmes njė valvule u jepte mundėsi qėndrimi...

by universy - Comments: 0 - Views: 222
20101023
1. Mėsoni njė gjuhė tė huaj. Ka shumė arsye pėr tė mėsuar njė gjuhė tė huaj, pėr udhėtime jashtė vendit, punė apo thjesht pėr ta sfiduar veten.

2. Lexoni pėr njė temė qė zakonisht nuk do ta preferonit. Kjo ėshtė njė mėnyrė e mirė pėr tė zhvilluar pikėpamjet ndaj botės. Gjithashtu do t'ju bėjė mė interesantė si persona.

3. Hapni njė "blog" nė internet. Tregojini botės se ēfarė keni nė mendje, zhvilloni njė ide dhe shihni progresin tuaj. Mundėsitė janė tė pafundme.

4. Fikni televizorin. Televizioni duket se ka njė efekt pasiv dhe hipnotik tek njerėzit....

by universy - Comments: 0 - Views: 250
20101023

Nė shoqėritė tradicionale, edukimi dhe arsimimi i individit nuk pėrbėnte njė rast tė izoluar tė jetės sė tij, por njė gjendje qė zgjaste nė tė gjithė jetėn e individit, e cila fillonte qė nga lindja e tij e mbaronte me vdekjen e tij. Dhe ky ishte qėllimi kryesor i edukimit. Domethėnė, tė ndihmojė njeriun gjatė kalimit tė tij nė jetė nė mėnyrė qė tė ishte sa mė i ndėrgjegjshėm dhe mė i pėrgjegjshėm,...

by universy - Comments: 0 - Views: 312
20101023

Kёshtu festojnё shfaqjen e njё qёnieje tё re nё tokё. Gjithēka duket pak pёr atё trup tё vockёl qё ka nevojё mbrojtjen absolute dhe pёrkujdesimin mё tё madh. Puthje, dhurata, lotё gёzimi dhe mallёngjimi shoqёrojnё kёtё fakt jetёsor.

by universy - Comments: 0 - Views: 295
20101023
Perandori Julian kishte prejardhjen e tij nga fisi i Flaveve, fis i cili vinte nga Pellazget e Shqiperise. Nje vend I famshem per lindjen e luftetareve trima. Kur Perandoria Romake, rrezikonte te shkaterrohej ne shekullin e dyte pas eres sone nga Alamanet e Perendimit dhe Gottheve te Veriut, te cilet kishin plackitur Greqine Tainarin dhe Persetne Lindje, atehere u shfaq nje general me shume pervoje nga Shqiperia i cili shpetoi shtetin Romak. Ai ishte Klaud Flavi.

Ne Nise te Serbise mundi Gotthet ne nje lufte ku u numeruar 50 mije te vdekur. Me fitore te tilla arriti te ndalonte renien...

by universy - Comments: 0 - Views: 245
20101023

Mbreti legjendar i Spartės, emri i tė cilit ėshtė lidhur tashmė me betejėn e lashtė, betejėn e Termopilėve, qė u bė nė muajin Gusht tė vitit 488. Leonida ishte vėllai i mbretit Kleomen A’ , vėndin e tė cilit dhe trashėgoi. Kur Persėt arritėn tek ngushtica e Termopilėve, po i priste Leonida sė bashku me 6 000 luftėtarė, tė cilėt prisnin pėrforcime tė tjera nga Sparta. Pėr tė shmangur njė masakėr...

by universy - Comments: 1 - Views: 280
20101023
No new posts   

Darma & Karma

 
Nё lashtёsi ekzistonte njё Institucion shumё i rёndёsishёm tё cilin e takojmё nё tё gjitha qyteterimet e njohura tё Njerёzimit dhe ky Institucion ёshtё Institucioni i Mistereve.

Misteret janё njё lloj ‘’universiteti pёrjetues’’, qё ndryshon rrёnjёsisht ēdonjeri qё ‘’studjon’’ brenda tij. Nxёnёsi fitonte dituri nё niele tё ndryshme. Ushtrimi teorik shoqёrohej me atё praktik dhe testet ishin nё njё farё...

by universy - Comments: 0 - Views: 230
20101023
Strategjia e delfinit ka tё bёjё tё mendohemi mbi mёnyrёn e tё menduarit. Brenda ecurisё shekullore qё vioji, njeriu bashkёjetonte me kafshёt. Njё numёr tё tyre arriti ti zbuste dhe arriti tё kishte afёr tij disa lloje kafshёsh, ndёrsa ato mё tё egrat i mban nё distancё, pasi kёtu e mijra vjetё nuk ka bёrё ndonjё lёvizje pёr tju afruar me njё mёnyrё pozitive. Provё pёr kёtё ёshtё...

by universy - Comments: 0 - Views: 262
20101023
Emri i tij i vёrtetё ishte Mohandas Karamchand Gandhi. U lind nё Indinё Perёndimore (Porbandar) dhe vdiq nё vitin 1948 nё Nju Delhi.Studjoi nё rininё e tij nё Universitetin Juridik, dhe mё vonё do tё shpёrngulej nё Afrikёn e Jugut, ku dhe do tё ndeshej pёr tё imponuar respektimin e tё drejtave tё punёtoreve nga India qё kishin mёrguar nё Afrikёn e Jugut.

Me rikthimin e tij nё atdhe nё vitin 1914, u bё shumё...

by universy - Comments: 0 - Views: 237
20101023

Emri i tij i vёrtetё ishte Sou Vou dhe lindi nё Lii An, tё mbretёrisё Chi(sot quhet Huming i krahinёs Shangtong). Nuk dihet me saktёsi dita dhe viti i lindjes, por thuhet se u lind nё mesin e shekullit tё 6 para erёs sonё. Shkruajti librin e famshёm ‘’Arti i Luftёs’’, i cili pёrbёhet nga 13 kapituj.

by universy - Comments: 0 - Views: 229
20101023

Cikli i librave mbi Tavolinёn e rrumbullakёt rikrijon Mitin e Mbretit Artur. Tek ai jo vetёm qё thёrritet thellёsia e arsyeve, ndёrtimin e universit, por edhe zhvillimin e jetёs dhe rikthimin e fuqive nёpёrmes pёrdorimeve tё shumta. Ёshtё njёkohёsisht njё cikёl unik dhe universal....

by universy - Comments: 0 - Views: 354
20101023
shen-gjergji-2

Shёn Gjergji lindi midis viteve 275 dhe 289 nё Kapadoki nga nёe famlje tё krishterё. Pas vdekjes sё tё atit u shpёrngul nё Palestinё, ku u edukua dhe u dallua pёr zgjuarsinё , bukurinё dhe xhentilesёn e tij. Qё nё moshёn 18 vjeēare u detyrua tё merrte pjesё nё ushtri...

by universy - Comments: 0 - Views: 247
20101023
Misteret pėrbėnin pėr mijra vjet me rradhė shtyllėn kurrizore ku bazoheshin qytetėrimet e mėdha initacionuese. Qytetėrime si ai i Egjiptit, qytetėrimi i lashtė grek, ai indian, qytetėrimet e mėdhenj Amerikanojugorė, bazoheshin nė qėndrat e Mistereve, tė cilat ishin me tė vėrtetė tempuj tė Dijes dhe tė Shėndėrrimit tė Nxėnėsit tė thjeshtė ne nje initacionant.

Mesimdhėnia e Mistereve pėrbėnte Shkenca tė Shenjta dhe dituri tė tjera. Madje akoma edhe sot, shumica e tyre janė tė panjohura ne qytetėrimin tonė. Por megjithate nuk jepeshin njohuri enciklopedike, sikur ato qė marrin studentėt...

by universy - Comments: 0 - Views: 236
20101023
Nga tė gjithė Qytetėrimet e Lashtė Tradicionalė janė shpėtuar dhe regjistruar tekste ose tradita gojore, ku elementi kryesor ėshtė Njeriu – Hero. Tek Iliada ėshtė Akili, dhe nė Mitologjinė greke flitet pėr Herkulin, Teseun, Perseun, Velerofondin, Jasonin dhe shumė e shumė tė tjerė.

Ne Mesopotami ekziston Eposi i Mbretit Gilgames, qė mund tė jetė poezia mė e lashtė nė formė eposi qė ėshtė gjendur deri nė ditėt e sotme. Nė historinė e Europės, eposi mė i njohur ėshtė Miti i Mbretit Artur dhe tė 12 Kavalierėve tė tij.

Nė Indi ekziston njė nga veprat mė tė mėdha epike qė ėshtė...

by universy - Comments: 0 - Views: 263
20101023

Njeriu pėrvec gjuhės sė tij ka mėsuar nė mėnyrė instiktive tė pėrdorė me tė njėjtėn mėnyrė dhe nje gjuhė tjetėr, atė qė quajme Gjuhėn e Trupit.

Kjo do tė thotė se njeriu zotėron aftėsinė pėr tė transmetuar mesazhe qė behėn tė kuptueshme jo vetėm nėpėrmes pėrdorimit tė fjalėvė dhe tė zėrit qė janė dy ‘’veglat’’ kryesore pėr komunikimin, por edhe duke...

by universy - Comments: 0 - Views: 261
20101023


‘’Nuk do tė ndėrroja kurrė buzėqeshjen e Zemrės sime, as me tė gjithė pasuritė e tė gjithė botės’’ na thotė poeti Halil Gibran.
Sa dituri ėshtė e pėrmbledhur tek kėto fjalė! Sa pasuri e pa shfrytėzuar! Nė kohėn tonė depresuese, ku tė gjithė qahemi dhe ankohemi pėr kaq e kaq probleme, ekonomike, sentimentale, familjare profesionale dhe aq tė tjera, ilaci mė i mirė jo vetėm pėr...

by universy - Comments: 0 - Views: 262
20101023


Gjergj Kastrioti, Heroi Kombėtar i Shqipėrise lindi nė vitin 1403. i pėrkiste familjes mbretėrore tė Kastriotėve. I ati ishte Gjon Kastrioti, udhėheqės i qyteteve mė tė mėdha tė asaj kohe, Krujės dhe Mirditės dhe e jėma ishte Vojsava.
U mor si janicer (rob) gjatė pėrhapjes se perandorisė otomane, sė bashku me tre vėllezėrit e tij si njė garanci besnikėrie dhe nėnshtrimi tė tė...

by universy - Comments: 0 - Views: 234
20101023


Oskar Uailld ishte njė shkrimtar dhe poet Anglez. Lindi nė Dublin nė vitin 1856 dhe vdiq nė vitin 1900 nė Paris. I ati ishte kirurg dhe e jėma ishte poete dhe shkrimtare. Uailld studjoi nė Kolegjin ‘’Trinity’’ tė Dublinit dhe nė Oksford shkenca klasike.
Ishte pėrkrahės i dogmės ‘’arti pėr artin’’. Pavarėsisht se kjo dogmė takoi shumė kundėrshtarė, u bė shpejt i famshėm dhe...

by universy - Comments: 0 - Views: 295
20101023
Njeriu sė bashku me disa gjitarė tė zhvilluar ka privilegjin e cuditshėm, e tė qėnit banor i dy botėve. Shijon nė cdo ditė, ndryshimin e dy llojeve tė ndryshme eksperiencash – kur ėshtė zgjuar dhe kur ėshtė nė gjumė, ose ipar dhe onar, ashtu sikurse i quanin grekėt e lashtė kėto dy gjėndje, ku secila ka logjikėn dhe kufinjtė e saj, dhe nuk ekziston asnjė arsye qė tė konsiderohet njėra botė mė e rėndėsishme nga tjetra.

Pavarėsisht se bota e vigjilencės ka disa avantazhe palėvizshmėrie dhe vazhdimėsie, mundėsitė e vėrteta tė saj janė tepėr tė kufizuara. Nė kėtė botė takojmė, sidomos...

by universy - Comments: 0 - Views: 593
20101023


Pitagora u lind nė ishullin grek Samos, midis 592 dhe 572 para erės sonė. Qė i vogėl shfaqi shumė dhunti tė vecanta qė mė vonė do tė krijojnė njė legjendė, qė e do tė jetė i biri i Apollonit. Por edhe vetė emri i tij do tė thotė ‘’ ai qė u deklarua nga Pitia (profetja)’’.

Nė moshė tė re merr pjesė nė Lojrat Olimpike ku dhe bėhet kampion nė mundjen e lirė. Mė pas do tė udhėtojė...

by universy - Comments: 0 - Views: 305
20101023
perendesha-maat


Mitet e lashta pėrbėnin njė thesar tė vėrtetė diturie. Tek ato ruhet e gjithė dituria e traditave. Shoqėritė tradicionale janė tė lidhura me traditat e pėrjetshme, kishin mite, initacione dhe rituale.Miti ėshtė afrimi i njė realiteti psikologjik ose shpirtėror. Pėrbėn njė realitet qė ka ndodhur dhe themelon zhvillimin e ardhshėm tė njė populli apo tė...

by universy - Comments: 0 - Views: 227
20101023
Qė nga momenti qė vijmė nė jetė ashtu si edhe deri atėherė kur jemi gati tė lėmė praninė tonė fizike nga kjo botė, dhimbja shfaqet me shumė mėnyra. Dhimbja ėshtė gjithmonė njė humbje.

Pėr trupin: dhimbje mund tė jetė humbja e shėndetit dhe ky disekuilibėr natyral shprehet nė dhimbje tė ndryshme qė zakonisht burgosin vėmėndjen dhe ndėrgjegjen tonė.

Pėr Psikinė (botėn Psikologjike): dhimbja bazohet nė humbjen e njė ndjenje ( si pėr ato qė ndjejmė ne, por edhe sidomos pėr ato qė marrim nga persona tė tjerė). Megjithatė, le tė lėmė tė tjerėt tė na duan dhe tė na lėnė...

by universy - Comments: 0 - Views: 216
20101023
DY TRASTAT

Prometeu , kur krijoi njerėzit, vari dy trasta nė qafėn e cdonjėrit. Njėra trastė ishte e mbushur me defekte tė njerėzve tė tjerė, dhe trasta tjetėr ishte e mbushur me defektet e atij qė mbante trastėn e parė. Trasta me defektet e huaja ishte pėrpara, dhe tjetra ishte pas. Dhe kjo ėshtė arsyeja se pėrse njerėzit shikojnė defektet e tė tjerėve nga larg, ndėrsa tė tyret as qė i kuptojnė.


MAJMUNI DHE PESHKATARĖT

Njė majmun, i ulur nė njė pemė tė lartė, vėzhgonte disa peshkatarė qė hidhnin nė lum rrjetat e tyre, dhe ndiqte lėvizjet qė ata bėnin....

by universy - Comments: 0 - Views: 346
20101023


Kur dikush kėrkon Tibetin apo ‘’Catinė e Botės’’ sic ndryshe quhet, do tė gjendet nė rrugė qė ngjiten deri nė 6000 metra lartėsi, pėr tė arritur nė njė zonė unike nė botė qė rrethohet nga vargmale qė arrijnė deri nė 9000 metra lartėsi. Vetėm pas gjysmės sė dytė tė shekullit tė 18, Tibeti filloi tė bėhej i njohur gjėrė e gjatė botės. Kjo sigurisht nuk do tė thotė se ishte krejt i panjohur mė...

by universy - Comments: 0 - Views: 275
20101023
Pėr tė dhėnė njė pasqyrė mė tė gjerė, mė tė plotė tė mitologjisė sė njė populli, nevojitet kohė mė e gjatė dhe punė sistematike hulumtuese nė terren nė vise tė ndryshme, pėrveē studimit tė literaturės ekzistuese pėr kėtė temė shumė tė gjerė dhe shumė tė lashtė. Tek ne, mjerisht, nuk ekziston ende tė paktėn njė sprovė konkrete, pėr tė pėrmbledhur nė njė botim botėn mitologjike shqiptare, e cila ėshtė shumė e pasur dhe, nė disa vise, e ruajtur dhe e gjallė deri mė sot.Por, megjithatė, materiale tė mbledhura, vėshtrime dhe studime fragmentare kemi, qoftė nga autorė tė huaj, qoftė nga njerėzit tanė...

by universy - Comments: 0 - Views: 241
20101023
· Mbiemri i vajzėrisė sė nėnės sė Astronautit Buzz Aldrin, pilotit tė Apollo 11, qė ishte astronauti i dytė i cili ishte i dyti qė shkeli kėmbėn e tij nė Hėnė pas Neil Armstrongut, ishte Moon (Hėnė).


· Verdura mė e lashtė e njohur ėshtė bizelja.


· Qė tė arrijė dikush tė shohė Ylberin, duhet mė parė ti kthejė shpinėn Diellit.


· Kafshėt mishngrėnėse nuk hanė kurrė njė kafshė e cila ėshtė goditur nga rrufeja.


· Iguanat mund tė vetėvriten.


· Nga e gjithė bota, Skocia ka numrin mė tė madh tė lindjeve te flokėkuqėve.

by universy - Comments: 0 - Views: 254
20101023
E zeza e pendėve tė tij dhe thirrjet e zymta, e bėjnė korbin, i cili ushqehet me kalbėsira, njė zog tė ogurit tė keq. Ky reputacion mund tė gjendet gjithashtu nė Kinė, pavarėsisht se Kinezėt e shikojnė korbin si simbol tė mirėnjohjes bijėrore, duke konsideruar faktin se ushqen prindėrit e tij.

Ne Japoni, korbi merret si pasqyrimi i dhembshurisė sė familjes. Konsiderohet gjithashtu si lajmėtar i perėndive, paralajmėruesi i fitoreve qė vijnė. Duke qėnė njė zog diellor, paraqitet si zog i kuq.

Nė Indinė e vjetėr, Mahabharata e merr si lajmėtar tė vdekjes. Nė librin e zanafillės...

by universy - Comments: 0 - Views: 236
20101023
luani


Luani simbolizonte fuqinė dhe sovranitetin si dhe ėshtė shoqėruar me diellin, me floririn dhe me forcėn penetruese tė dritės dhe fjalės.

Krishna ėshtė luani midis krijesave tė egra, Buda ėshtė luani i Shakyas dhe Krishti ėshtė luani i Judės. Buda pėrdor luanin si fron. Ėshtė fuqia e Shakti-tė, qė ėshtė energjia hyjnore. Ėshtė forma e avatarės “Nara-Simba” (njeriu-luan), simbol...

by universy - Comments: 0 - Views: 238
20101023

Megjithėse origjina e vėrtetė e lojės sė shahut ėshtė akoma e panjohur dhe misterioze, ėshtė mjaftė e sigurtė qė erdhi nga lindja, dhe perėndimi ėshtė magjepsur dhe mund te themi se ka rėnė nė dashuri me tė. Ne gjithashtu dimė se nė fillimet e saj loja e shahut ishte pjesė e strategjisė sė luftės dhe si pasojė u zbatua tek Ksatrijat (kastė luftėtarėsh).

by universy - Comments: 0 - Views: 239
20101023

Shqiponja ėshtė njė nga simbolet mė tė vjetra qė ka njohur njerėzimi. Grekėt dhe Persianėt e shenjtėruan atė me diellin, si simbol i lartėsimit dhe i shpirtit i shoqėruar me Perėndinė supreme tė qiellit, duke pėrfaqėsuar parimin shpirtėrorė. Pėr grekėt shqiponja ishte emblema e Zeusit. Druidėt e konsideronin atė si simbol i tė Gjithėpushtetėshmit i cili vėshtron nga gjėndjet mė tė larta shpirtėrore.

by universy - Comments: 0 - Views: 231
20101023
Liria ėshtė qė tė mos tė trazojė njeri ty dhe ti tė mos tė trazosh tė tjerėt.


Meqėnėse jeta dhe siguria e secilit ėshtė e lidhur me fatin e tė gjithė atyre qė, sė bashku, formojnė kombin, do tė na donte shpirti qė ēdokush tė sakrifikojė pesė minuta nė njėzet e katėr orė dhe tė hetojė nga thellėsia e vetes sė tij se c’shėrbim ka bėrė pėr shoqerinė dhe c’tė mirė mund t’i bėjė kėsaj shoqėrie qė quajmė komb.


Nuk mund tė punojmė pėr vendin tonė, po nuk patėm njė dashuri per ēdo cep tė Shqipėrisė.


Patriotizma ėshtė njė egoizėm. Ajo ndjenjė na shtyn...

by universy - Comments: 0 - Views: 238
20101023
Bota ėshtė plot dyer, plot raste, fije tė tendosura qė presin t’u biesh. (Ralf Valdo Emerson)

Te jesh gjithmonė i ndershėm me veten, ėshtė njė ushtrim i kėndshėm. (Sigmund Frojd)

Vlera e njė njeriu duhet parė nė faktin se cfarė jep, dhe jo nė atė se cfarė ėshtė nė gjėndje tė marrė. (Albert Anjshtajn)

Ėshtė mė mirė t’i meritoni nderet dhe tė mos i gėzoni ato, se sa t’i gėzoni dhe tė mos i meritoni. (Mark Tueni)

Askush nuk ėshtė nderuar ndonjėherė pėr atė qė ka marrė. Nderimi ka qenė pėr atė qė ai ka dhėnė. (Kelvin Tuejxh)

Kur keni...

by universy - Comments: 1 - Views: 337
20101023