Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

Logged in as Anonymous. Your last visit was on

You are not connected. Please login or register

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Topics [0]

20101023

Tė ecim vetė apo tė na terheqin?

‘’Nėse do tė pranojmė se gjendemi nė rrjedhėn e Zhvillimit, duhet tė marrim parasysh se tė gjitha rrethanat nė tė cilat ndodhemi janė tė drejta pėr ne’’ H.P Blavatski
Njė gjė ėshtė tė lihemi tė na terheqin dhe tjetėr gjė ėshtė tė ecim me mjetet tona: kjo e fundit , sipas fjalėve tė frazės sė mėsipėrme, do tė thotė tė pranojmė se ndodhemi nė rrymėn e zhvillimit. Do tė thotė tė pėrceptojmė se jeta nuk...

by universy - Comments: 0 - Views: 192
20101023
Sokrati me personalitetin e tij tė vecantė dhe stilin e tij krejtėsisht tė ri do tė pėrbėjė njė stacion shumė tė rėndėsishėm nė historinė e Filozofisė. Mendimi Sokratian ėshtė njė nga nga fazat kryesore tė filozofisė botėrore. Me filozofinė e Sokratit hapet njė cikėl i ri dhe mbyllet njė tjetėr. Pėr kėtė asye filozofia greke ndahet nė Presokratiane dhe Postsokratiane. Filozofia Presokratiane pėrbėn njė fazė ndėrmjetėse qė lejon kalimin nga mendimi mitik nė atė racional, atė qė quajmė filozofi. Sokrati u pėrgjigj me pėrpikshmėri tė madhe kėrkesave tė drejtimit njerėzor tė cilin kishte marrė shkenca...

by universy - Comments: 0 - Views: 284
20101023
Revista 'The New Scientist' ka hartuar njė listė tė aspekteve tė pėrditshėm tė jetės qė vazhdojnė tė turbullojnė mendjet mė tė mėdha, duke pėrfshirė arsyet prapa puthjes, skuqjes e madje edhe kapjes sė hundės.

Njė editorial i revistės thoshte: "Nuk ka asgjė mė magjepsėse pėr shumicėn prej nesh se sa vetja jonė. Kėshtu qė, nuk ka pse habitemi pėrse kemi bėrė shumė pėrpjekje pėr t'i shkuar nė rrėnjė domethėnies sė tė qenit njerėzor.

Ajo ēfarė tė habit ėshtė se ka kaq shumė tipare qė mbeten enigmatikė. Kėto variojnė qė nga sublimja, si arti, ėndėrrimi dhe altruizmi, deri...

by universy - Comments: 0 - Views: 225
20101023
Federik Niēe vdiq ne me 25 gusht 1900, ne moshen 56 vjecare, duke
len pas nje trashigimi shkrimesh te shkelqyera, pasojat dhe ndikimi i
te cilave doli ne drit vetem vetem ne shekullin e njezet. Jeta e tij
qe e mbushur me konstraste te thella. Ai u edukua ne nje mjedis te
mbisunduar kryesisht nga femra e, megjithate mbrojti fillozofine me
mashkullore, ate te mbinjeriut. Ai bente thirje per shprehjen me te
plote te vitalitetit njerzor ne emer te vullnetit per pushtet, por
prapseprap besonte se sublimimi dhe kontrolli perbejne cilesite e
verteta njerezore....

by universy - Comments: 1 - Views: 428
20101023
Ē'JANĖ PARADOKSET ?

Paradokset janė tė gjithė ata faktorė e ato dukuri qė rrinė dhe mund tė ekzistojnė vetėm bashkė, ndonėse mendja e kufizuar e njeriut as nuk e kupton , as nuk e pranon njė fakt tė tillė.

Pėr shembull kėnaqėsia e pakėnaqėsia, gėzimi e dėshpėrimi, lumturia e fatkeqėsia, dija e padija, errėsira e drita, e mira dhe e keqja, kujtesa e harresa, frika e guximi, lindja e vdekja, etj.

Tė gjitha kėto ekzistojnė e rrinė bashkė. Ose, shpesh herė edhe i ndėrrojnė vendet e
tyre, por asnjėra syresh nuk mund tė eliminohet. Sepse, nėse eliminojmė njėrėn...

by universy - Comments: 0 - Views: 278
20101023
Tė shohim, kalimthi, Ēfarė kuptimi ka vetė fjala filozofi? " Filo " nė greqishte ka kuptimin anues, dashamirė. Te ne edhe sot dėgjohen shprehjet grekofil, rusofil, anglofil. Kjo shprehje u mėveshėt atyre qė i duan grekėt, rustė, anglezėt, etj.

Fjala prapė greke " solos ", ose Sofia, si i themi ne, ka kuptimin e dijes. Nė kombinim, del dashamirės i dijes, Pra, fjala filozofi, si e pėrdorim ne e shumė popuj tė tjerė tė botės, ka kuptimin e dashamirit tė dijes. Fjalė shumė e bukur dhe pėr t'u admiruar. Pra, ne jemi dashamirės tė dijes pėr jetėn.

Disa mund...

by universy - Comments: 7 - Views: 376
20101023
Ēdo mendje e ndritur e kohėrave ka lėnė trashėgiminė personale. Pėr disa janė veprat, pėr disa tė tjerė aseti mė i madh janė thėniet nė letėr. Shumė prej tyre janė sfiduese, frymėzuese dhe interesante, optimiste, por vetėm tė vėrtetat, ato qė i rezistojnė brezave janė mė tė vlefshmet. Cilat janė batutat pėr tė qeshur tė kryeministrit britanik, Churchill? Cilat prej thėnieve tė Platonit vlejnė edhe nė ditėt e sotme? A vlejnė leksionet e Bonapartit pėr miqtė dhe armiqtė edhe nė luftėrat e ditėve tė sotme? Lexoni 100 thėniet mė argėtuese dhe gazmore qė politikanė, shkrimtarė, filozofė dhe aktorė kanė...

by universy - Comments: 0 - Views: 290
20101023
No new posts   

Harresa

 
Megjithčse kujtesa afatgjatč ka njč kapacitet shumč tč madh ajo nuk čshtč e pčrkryer. Tč gjithč njerčzit pa pčrjashtim harrojnč. Studimet tregojnč se mč sč shumti njerčzit harrojnč rreth 9 orč pas marrjes sč informacionit. Pas kčsaj periudhe harresa vazhdon por me intensitet mč tč ulčt.

Pse harron njeriu? Lidhur me kčtč ekzistojnč dy teori: teoria e humbjes (dekompozimit) tč informacionit dhe teoria e ndčrhyrjes sč informacionit.

Sipas teorisč sč parč, harresa ndodh pasi informacioni qč ruhet nč kujtesč humbet si pasojč e mospčrdorimit apo kalimit tč kohčs. Kjo teori nuk pčrkrahet...

by universy - Comments: 0 - Views: 219
20101023
Ndėrveprimi me tė ngjashmit pėrbėn njė kėrkesė themelore pėr njohjen e vetvetes dhe ėshtė nėpėrmjet ndėrveprimit me tė tjerėt qė qeniet njerėzore fitojnė njė njohuri tė vetes


Carla Antoniotti


Nė ditėt e sotme bota e jashtme nuk ėshtė mė e pėrbėrė vetėm nga familja, nga shokėt dhe nga shkolla, por edhe nga tė gjithė ata, me cilėt hyhet nė marrėdhėnie nėpėrmjet rrjeteve sociale informatike. Si vepron ky modalitet i ri ndėrveprimi nė zhvillimin e adoleshentėve?

Ndėrveprimi me tė ngjashmit pėrbėn njė kėrkesė themelore pėr njohjen...

by universy - Comments: 0 - Views: 357
20101023
Shprehjet, gjestet dhe sjellja e dikujt qė shtiret
Shpesh dikush ndjen nevojėn tė gėnjejė pėr diēka. Jeta na rezervon situata tė vėshtira me tė cilat duhet tė pėrballemi medoemos duke gėnjyer dikė apo veten. Nė pjesėn mė tė madhe tė situatave tė pėrditshme gėnjeshtrat janė tė padėmshme, megjithatė tė pakėndshme. Duhet shumė vullnet tė mos pushtohemi nga ky ves i keq, por mund tė ndihmojmė njėri-tjetrin duke e vėnė nė dijeni palėn tjetėr sa herė qė kuptojmė se nuk po thuhet e vėrteta. Nėse dikush po ju tregon diēka, ja disa kėshilla pėr ta kuptuar njė gėnjeshtar. Teknikat e mėposhtme qė ju...

by universy - Comments: 0 - Views: 235
20101023
Prezenca e babait pėrmirėson dukshėm gjendjen shpirtėrore tė fėmijės. Depresioni, sjelljet problematike, stresi, gjendjet e luhatshme nervore janė gjithmonė nė njė gradė mė tė ulėt.
Nėnat dhe baballarėt mund tė realizojnė njė mori me gjėra nė emėr tė dashurisė, pėrkushtimit dhe edukimit tё fёmijёve. Duke vėnė edhe njėherė nė pah rėndėsinė e tė dy kėtyre roleve gjatė rritjes sė fėmijės, ėshtė e pamundur tė mendosh qė njėri prej prindėrve tė jetė mė aktiv ose tė mund tė plotėsojė mungesat e prindit tjetėr. Nė kohėt e sotme hasim shpesh baballarė qė pėr shkak tė interesave tė...

by universy - Comments: 0 - Views: 354
20101023
Psikologjia e internetit


Ne disa studime qe kam pare psikologet kane vleresuar disa aspekte te qendrimit te gjate ne internet, (ketu perfshihen shume lloj aktivitetesh te internetit)
Nje nga keto ka te beje me perhumbjen, qetesine ne dukje te tyre. Edhe kur jane ne jete reale vazhdojne mendojne per nje aspect te nje bisede te lene pergjysem,
Kjo ka dy ane:
Mpreh trurin
Te largon nga bota reale dhe problemet e saj.

-Modifikim i gjendjes shpirterore.

Ndjenja e nje gjendjeje ”high" kur jane Log on. Ne menyre paradoksale ndihen me deformim...

by universy - Comments: 0 - Views: 229
20101023
Psikokineza ėshtė energji psikotronike nga e cila provokohen ndryshime fizike nė qeniet e gjalla ose nė botėn e jashtme, pa kurrfarė kontakti fizik. Kėtė term i pari e pėrdori prof. D. Rajni.

Sikurse paraqitjet e tjera tė energjisė psikotronike, ashtu edhe PK vėshtirė pėrkufizohet nė kornizat e ligjeve tė fizikės sė sotme, edhe pse fizika intenzivisht mundohet tė zgjedhė problemin e bartjes sė energjisė nė largėsi, pa ndihmėn e telave, pra, pa kontakt fizik.

Kėrkimet shkencore tė kėtij fenomeni filluan kah fundi i shekullit tė kaluar, kur nė seancat spirituale ėshtė vėrejtur...

by universy - Comments: 0 - Views: 301
20101023
Psikologjia ka njė tė kaluar tė gjatė, por njė histori tė shkurtėr.

Megjithėse duket qė rezultatet e hulumtimeve dhe zhvillimi teorik ndryshojnė pamjen e psikologjisė gjatė ēdo disa viteve, projektin e kėtij teksti mėsimor ka mundur ta shkruajė filozofi grek Aristoteli (rreth viteve 384 -322 para Krishtit).

Njė nga veprat e Aristotelit ėshtė quajtur Peri Psyches, qė do tė mund tė pėrkthehej si "Mbi psikėn". Peri Psyches, si edhe ky libėr, fillon me historinė e psikologjisė sė tė menduarit dhe pikėpamjet historike mbi natyrėn e psikikės dhe tė sjelljes.

by universy - Comments: 0 - Views: 522
20101023
Psikologėt kanė interesim tė shprehur tė pėrbashkėt pėr sjelljen, por mund tė
dallohen shumė mes veti.

Disa psikologė nė radhė tė parė janė tė angazhuar nė hulumtime themelore (qė ndonjėherė quhen bazike ose teorike apo hulumtime tė pastra).

Hulumtimet themelore nuk kanė aplikim tė drejtpėrdrejtė nė problemet personale
ose shoqėrore, prandaj pėr kėtė arsye konsiderohen hulumtime qė kanė vetveten pėr
qėllim.

Psikologėt e tjerė merren me hulumtime aplikative, qė i dedikohen kėrkimit tė zgjidhjeve pėr problemet specifike personale ose shoqėrore....

by universy - Comments: 0 - Views: 394
20101023
Aleksandri i Madh (nė greqisht: Μέγας Αλέξανδρος) gjithashtu i njohur si Aleksandri i III i Maqedonisė, ishte mbret i Maqedonasve dhe Grek i lashtė. Epoka e Aleksandrit pėrbėn gur themeli pėr mbretėrit qė vijuan dhe shėnon fundin e lashtėsisė klasike. Aleksandri i Madh ishte njė ndėr komandantėt mė tė suksesshėm tė tė gjitha kohėrave, ku nė moshėn 32 vjeēare kishte pushtuar pjesėn mė tė madhe tė botės sė atėherėshme (nė shek IV p.e.r). Aleksandri lindi nė Pela tė Maqedonisė nė vitin 356 p.e.r. Prindėrit e tij ishin mbreti...

by universy - Comments: 0 - Views: 346
20101023
Njėzet vjet mė parė u rrėzua borgjezi nė perėndim, Muri i Berlinit, ishte dicka euforike nė vjeshtėn "e komunizmit". Njėzet vjet mė vonė, gjėrat duken shumė tė ndryshme se si kapitalizmi ka hyrė nė krizėn e saj mė tė rėndė qė nga viti 1929. Tani njė shumicė tė votave tė ish-Gjermanisė Lindore pėr tė majtėt dhe se ēfarė ishte pozitive pėr ekonominė e planifikuar. Pas refuzimit tė stalinizmit, ata kanė pasur njė shije tė kapitalizmit, dhe si pėrfundim tė tėrhequr ėshtė se socializmi ėshtė mė i mirė se kapitalizmi.

Viti 2009 ėshtė njė vit i jubileve tė shumta, duke pėrfshirė vrasjen...

by universy - Comments: 0 - Views: 248
20101023
Qė nga shpikja madhore e rrotės deri te pushtimet e Xhenxhis Khanit dhe rrėzimi i komunizmit nė Evropė.

Zgjedhja e 50 datave kyēe nė historinė e njerėzimit nuk ėshtė diēka e thjeshtė. Ka shumė pak gjasa qė dy njerėz nė kėtė botė t‘i vlerėsojnė tė njėjtat 50 data. Ēdo listė do tė shoqėrohej nė mėnyrė tė pashmangshme nga pyetja: "Pėrse ėshtė lėnė jashtė kjo datė dhe pėrse ėshtė pėrfshirė njė tjetėr"?

Konceptet data tė njohura dhe data tė rėndėsishme janė tė ndryshme. Ēdo nxėnės shkolle i kujton mirė vitet 1066, 1588 dhe 1815, por vetėm e kjo e fundit shfaqet nė listėn...

by universy - Comments: 1 - Views: 237
20101023

Nje nga shtate mrekullite e botes se vjeter
Ndermjet lumejve Tiger dhe Eufrat, 6000 vjet me pare shtrihej qyteti me i madh dhe me i bukur i Mesopotamise, Babiloni, qe zinte nje
siperfaqe prej 490km(2) Ai kishte rruge te drejta dhe shtepi 3-4 kateshe. Ne Babilon u ndertuan kopshtet e fameshme te varura te Semiramides, qe jane nje nga shtate mrekullite e botes se vjeter. Historianet e vjeter Diadar,Strabon dhe Herodot na flasin per kete mrekulli, Po cila ishte Semiramida, per te cilen ishin ndertuar keto kopeshte, deri me sot kjo ka mbetur legjende. Herodoti thote se 2560 vjet me...

by universy - Comments: 0 - Views: 983
20101023
Juventusi ka barazuar nė udhėtim te Salzburgu me rezultat 1-1, pėrderisa Manchester City ka shėnuar fitore prej 3-1 nė shtėpi ndaj Lech Poznan, nė sfidat e vlefshme pėr Grupin A tė Europa League.
Vendasit e Salzburg luajtėn shumė mė mirė se Bianconerėt dhe mundi u shpagua pas golit tė Dusan Sventos, qė zhbllokoi rezultatin nė 1-0 falė asistimit tė Mendes (36’).
Me tė filluar pjesa e dytė, Milos Krasic realizoi golin e barazimit pėr Juventusin, qė doli tė ishte dhe goli i fundit nė kėtė sfidė, e cila pėrfundoi me rezultat 1-1.

Nga ana tjetėr, Manchester City ia tregoi vendin...

by universy - Comments: 0 - Views: 274
20101023
Ngasėsve ne Zvicėr nuk i duhen shenjat e komunikacionit, ata kane engjėllin mbrojtės.

Ne Zvicėr, policia ka angazhuar njė artist i cili do ta luaje engjėllin mbrojtės, i cili do tu beje me dije ngasėsve se e kane kaluar shpejtėsinė e lejuar.
Ky njeri me rroba te bardha dhe me krahė ėshtė pjese e kampanjės promovuese pėr ngasje te sigurte.

by universy - Comments: 0 - Views: 317
20101023
“Capital Gate” ndėrtesa me pjerrėsinė mė tė madhe

Njė grataēelė nė Abu Dhabi hyri nė Guinness si ndėrtesa me pjerrėsinė mė tė madhe duke spostuar kėshtu nė vendin e dytė Kullėn e Pisės.
“Capital Gate” ėshtė ende nė ndėrtim e sipėr nė kryeqytetin e Emirateve tė Bashkuara Arabe. Ajo do tė jetė e lartė 160 metra dhe e pėrbėrė nga 35 kate. Projektuesit e saj kanė parashikuar nisjen e pjerrėsisė prej 18 gradėsh, katėr herė mė shumė se ajo e Pizas, qė nga kati i 12-tė.

by universy - Comments: 0 - Views: 201
20101023
Niamh Bond lindi tetė javė para kohe, nė orėn 10 e 10 minuta mė 10 tetor 2010. Pėr mė shumė, nė momentin e lindjes sė vajzės, prindėrit thonė se akrepi ishte edhe saktė nė dhjetė sekonda.
Britanikja e vogėl Niamh Bond e rėndė tre kilogramė e 35 dekagramė lindi nė spitalin Good Hope. Nėna e saj njėzetvjeēare Keelie Hearne nga Kingstanding nė Birmingham lindi tetė javė para kohe, por nė sekondėn e duhur, nėse e pyesni atė.

Partneri i Keelieit, Dean Bond arriti natyrisht dhjetė minuta para se Nimah e vogėl tė lindte. Vajza do tė mbetet nėn kujdesin special edhe pėr njė kohė, por pritet...

by universy - Comments: 0 - Views: 211
20101023
Shkencėtarėt kanė copėzuar atomin, kanė ēuar njeriun nė Hėnė dhe madje kanė gjetur edhe sekretet pėrbėrėse tė ADN-sė. Kjo sa pėr tė pėrmendur disa nga zbulimet mė tė mėdha, ndėrkohė qė shumė tė tjera mbeten mister. Ndėr kėto mistere renditen edhe 8 sekrete tė sjelljes dhe tipareve njerėzore qė nuk janė zbėrthyer ende plotėsisht
Revista “New Scientist” ka hartuar njė listė tė disa prej sjelljeve dhe reagimeve tė pėrditshme njerėzore, tė cilat vazhdojnė tė mbeten njė mister pėr shkencėtarėt, pavarėsisht tentativave tė tyre tė vazhdueshme pėr t’i zbėrthyer. Nė kėtė kategori mund tė fusim arsyet...

by universy - Comments: 0 - Views: 199
20101023
Zbulohet dioksid karboni ne nje planet te nxehte jashte sistemit tone diellor. Kjo eshte nje tjeter prove, qe mbeshtet teorine se mund te kete jete edhe diku tjeter, vec planetit tone.

Agjencia amerikane NASA njoftoi se teleskopi i saj Hubble ka zbuluar dioksid karboni ne atmosferen e "Jupiterit te nxehte", ose planetit HD 189733b, orbita e te cilit ndodhet 63 vjet drite larg Tokes.

Planeti eshte shume i nxehte, temperatura ne siperfaqjen e tij arrin ne 1 mije grade Celsius, por astronomet thone se zbulimi i CO2-se tregon se mund te kete lidhje me nje aktivitet...

by universy - Comments: 0 - Views: 229
20101023
Studio arkitekturore spanjolle RFA ka marrė pėrsipėr projektin e stadiumit tė ri qė do tė ndėrtohet nė stadiumin kombėtar ekzistues “Qemal Stafa”. Kjo firmė prej disa muajsh ka studiuar mangėsitė kryesore tė kėtij stadiumi duke theksuar dhe konceptet qė ka ajo pėr projektin e stadiumit tė ri.

Nga vėzhgimet e tyre stadiumi aktual ka disa mangėsi vizuale, pėrveē faciliteteve e kushteve qė nuk plotėsojnė asnjė nga normat ndėrkombėtare tė UEFA-s dhe FIFA-s.

Sipas studios RFA stadiumi aktual pėrveēse ka njė kapacitet tė vogėl prej 19.000 vendesh, nuk ėshtė i paraqitshėm, fusha...

by universy - Comments: 0 - Views: 276
20101019
by besnikbici - Comments: 0 - Views: 252
20101010
Kush ėshtė mė e forta – nėnat organizuan rrahjen publike pėr vajzatGrindjen ndėrmjet dy vajzave nėnat e tyre vendosėn ta zgjidhin me organizimin e njė rrahje mu nė mes tė rrugės nė qytetin amerikan tė Pennsylvanisė.

Crystal Lynn Hall (30 vjeēe) dhe Audrey Schreckengost (31 vjeēe) shtynė vajzat e tyre nė moshėn 12 respektivisht 14 vjeēe, qė grindjen ta zgjidhin me njė rrahje publike.

Mirėpo, pasi vajzat shkėmbyen disa goditje, nė rrahje u pėrfshinė edhe nėnat, njofton Herald Standard.

Nėnat dhe vajzat e tyre u dėrguan nė...

by mister - Comments: 0 - Views: 237
20101010
Si ka lindur jeta ne planetin tone? Kjo eshte nje pyetje te cilen njerezimi ia ka bere vetes qe ne zanafillen e vet, dhe me gjithe shpjegimet e panumerta qe nga lashtesia gjer me sot, vazhdon te mbetet ndoshta po aq sfiduese sa kur u pyet per here te pare.


Ne kete hyrje te shkurter do te perqendrohemi kryesisht tek shpjegimet e ofruara nga shkencat natyrore.


Hipoteza e Panspermias sugjeron se Jeta ne Toke e ka origjinen nga nje tjeter burim ne Univers.


Kjo eshte nje mundesi, por ne te njejten kohe kjo hipoteze nuk ofron ndonje shpjegim se pse...

by mister - Comments: 0 - Views: 340
20101010
Shumė prej anijeve tė mbytura mė tė famshme tė botės, varret dhe reliktet e historisė ende mbeten mister.


Tani qė rreth 1500 satelitė aktivė ndodhen nė orbitėn e Tokės dhe popullsia njerėzore po i afrohet 7 miliardėshit, ju ndoshta mendoni se ēdo gjė me vlerė nė planet do tė ishte zbuluar deri mė sot.


Por objektet mė tė famshme tė historisė, qė nga "Grali i shenjtė", murali i Da Vincit dhe aeroplani i humbur i Amelia Earhart, ende mbeten tė zbulohen.


Diku larg bregdetit tė Kolumbisė qėndron "San Jose", njė galion i fundosur...

by mister - Comments: 0 - Views: 280
20100925
No new posts   

interesante

 
Me pelqen ideja qe kene vendosur edhe nje vend per personat qe nuk jane rregjistruar akoma

Rrespekte edhe urimet e mia per punen e bere

by unaaa - Comments: 1 - Views: 238
20100405
Plaku nga India, Chilla Vitthaldas sot nė moshėn 106 vjeēare, pėrshkon plot 700 km nė muaj.
Ai jeton nė Nizambad Than, nga ku cdo muaj ecėn 700 kilometra pėr ta marrė pensionin nė vlerė prej mė pak se 20 euro, dhe bėn tė njėjtėn rrugė prapė pėr nė shtėpi. Me tu kthyer, ai duhet tė niset pėr pensionin e muajit tjetėr.

Llogaritet se nė 25 vitet e fundit ai ka ecur 384.321 kilometra. Sipas mjekėve, jetėgjatėsia e tij vjen pikėrisht pėr shkak tė ecjes nė kembė gjatė gjithė jetės.

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 270
20100405
Njė 31 vjecar italian ka hedhur nė mbeturina biletėn fituese tė llotarisė “Gėrvisht dhe fito” qė vlente 1.74 milionė euro.
Familjar dhe babai i njė vajze 20 muajshe, kishte blerė nėn shtėpi biletėn fituese nė tė cilėn kishte gjetur dy simbole.

Duke kujtuar se pėr tė fituar duheshin tre, e ka hedhur nė koshin e mbeturinave.

Disa ditė mė vonė, lexoi rregulloren dhe zbuloi se kishte fituar.

“Kėrkova nė mbeturina, por nuk e gjeta mė”, tregon ai i dėshpėruar.

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 243
20100405
Nė pėrpjekje pėr te pėrmirėsuar raportet me komunitetin, policia e Tajlandės ka rekrutuar nė radhėt e veta anėtarin mė tė ri, njė majmuni.
I veshur me uniformė policie, majmuni i racės makaki niset nė aksion me kolegėt e vet homosapiensė, duke shetitur nė makinen e policise. Majmuni 5 vjeēar Santisuk ka pėr detyrė tė qėndrojė nė pikėn e kontrollit tė policisė, ndėrsa ai ėshtė i specializuar edhe nė mbledhjen e arrave tė kokosit.

Kjo ėshtė hera e parė qė nė policinė e vendit aziatik pėrfshihen edhe majmunė, kafshė e cila ka njė rrugė tė gjatė pėr tė bėrė me forcat e rendit, nėse...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 256
20100405
Tė pish duhan ėshtė pak e shėndetshme dhe kjo dihet tashmė, por njė tjetėr fakt kundėr duhanit ėshtė zbuluar kohėt e fundit.
Sipas njė studimi, tė rinjtė mė pak tė dhėnė pas studimeve, kanė mė shumė mundėsi tė mėsojnė vesin. Studimin e ka bėrė profesori Mark Weiser nga Universiteti i Tel Avivit, i cili ka studiuar shume raste nė ushtrinė izraelite me 20 mijė meshkuj tė grupmoshės 18-21 vjec.

Mes tyre, 28 % konsumonin duhanin, 3 % ishin ish duhanpirės dhe 68 % nuk kishin konsumuar asnjėherė cigare. Jo duhanpirėsit e kishin testin e inteligjencės 101, ndėrsa duhanpirėsit 94, pra...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 268
20100402
Studioja e dizajnit industrial “Mike and Maaike” nga San Francisco vazhdoi me
qasjen eksperimentale tė dizajnit nė nivel mė tė lartė, duke krijuar zgjidhje
progresive pėr prodhimet e teknologjisė sė lartė, ndėrmjet tjerash edhe
automobilave.
Ata krijuan konceptin e automobilit i cili drejtohet dhe parkohet vetvetiu
dhe e titulluan “Autonomobile” i cili nuk ka shofer fare.
Ky automobil ende ėshtė vetėm plan ideor, por dizajnerėt parashohin se ai
mund tė marr formėn deri mė 2040

by niku - Comments: 0 - Views: 258
20100402
Njė 24-vjeēare, qė 11 muaj ėshtė fejuar pėr lap-topin e saj. Femra me emrin Hermione ėshtė fejuar me lap-topin e saj tė quajtur Alex.
Lap-topi, prodhim i kompanisė Apple – ndoshta nuk duket shumė mashkullor, mirėpo Hermione ka thėnė se ai ka pushtuar zemrėn asaj, pasi kanė kaluar shumė net se bashku duke surfruar nėpėr internet.
Hermione ėshtė duke luftuar pėr tė drejtėn e saj pėr t’u martuar me Alex-in, ngase sipas saj, kjo martesė nuk dallon nga lejet qė jepen pėr martesat e gjinisė sė njėjtė.

by niku - Comments: 0 - Views: 254
20100402
A e dini se cila ėshtė shpikja e fundit e japonezėve? Njė lavatrice me larje tė shpejte pėr qentė. Miqtė e njeriut aty mund tė lahen, shplahen dhe thahen pėr vetėm 33 minuta.
"Lavatricja pėr qentė" gjendet nė "Pet World Joyful Honda", qė ndodhet nė Tokio, njė dyqan ku mund tė gjesh cfarė tė duhet pėr kafshėt shtėpiake.

Dhe kjo lavatrice kushton shumė lirė, vetėm 8 euro dhe me siguri qė do t'i vijė nė ndihmė shumė shpejt kujtdo qė ka kafshė shtėpiake dhe do t'i mbajė ata sa

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 301
20100402
Njė grua nė Belgjikė ėshtė hedhur nga kati i 12-tė duke vrarė veten dhe deri kėtu, lajmi hyn tek rubrika e kronikės sė zezė, por jo gjithė skena ėshtė rutinė.
Me hedhjen e saj nga pallati, 65 vjecarja ka zėnė poshtė njė kalimtar, dukė i marrė jetėn edhe atij. E moshuara vuante nga depresioni, cka e ka bėrė tė shkojė nė tarracėn e pallatit qė ndodhet nė lagjen “Auderghem” tė Brukselit nga ku ėshtė hedhur.

Viktima e saj ėshtė edhe njė 72 vjecar qė po kalonte rastėsisht poshtė.

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 258
20100402
Kush thotė se macet kanė shtatė shpirtra, nuk e ka shumė gabim, pasi kėtė e ka vėrtetuar njė felin nė Britaninė e Madhe.
Alfie, njė mace e rracės ginger tom, ėshtė rikthyer nė shtėpi 9 muaj pasi u varros nga pronarėt. Misteri nuk ėshtė zbuluar ende por Alfie nuk do jetė mė e lumtur si mė parė, pasi padronėt e saj kanė marrė njė mace tjetėr tė tė njėjtės racė.

Alfie u gjet e shtypur nga njė makinė dhe pronarėt e varrosėn me tė gjitha nderimet. Por pak ditė mė parė, njė prej komshinjve i njoftoi se kishte parė macen e tyre nė lagje, gjė tė cilėn familja Petrillo e mori me shaka....

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 238
20100402
Ushtria indiane zgjedh njė pėrbėrės tė vecantė pėr tė ndėrtuar armėt e luftės kundėr terrorizmit.
Bėhet fjalė pėe njė perim, specin mė djegės nė botė. Disa teste me granatė kanė treguar efikasitetin e madh tė armės sekrete, e cila funksionon si gazi lotėsjellės.

Speca qė njihet edhe si "bhut jolokia" ka hyrė nė librin Guinness si mė pikantja nė botė. Lajmin e konfirmon ushtria sipas se cilės, “granata me spec djegės ėshtė testuar nė laboratoret e ushtrisė”.

Por speci mund tė pėrdoret edhe pėr armė tė tjera. "Bhut jolokia" kultivohet nė zonėn veri-lindore...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 252
20100330