Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

Logged in as Anonymous. Your last visit was on

You are not connected. Please login or register

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Topics [0]

20100329
Sipas pohimeve tė Scotland Yard shumė sulme terroriste nė Britani tė Madhe janė koordinohen apo planifikohen brenda internet kafeve publike. Mu pėr kėtė, pronarėve tė kėtyre internet kafeve u ėshtė rekomanduar tė mbikėqyrin sjelljet e vizitorėve tė tyre.
Scotland Yard ka nisur iniciativėn nė kuadėr tė strategjisė sė qeverisė britanike me tė cilėn tenton t’u jap fund aktiviteteve terroriste, apo sė paku t’i parandaloj ato. Pronarėve tė internet kafeve u ėshtė drejtuar njė apel pėr bashkėpunim nė aksionin mė tė ri kundėr terrorizmit.

Internet kafeve u janė dorėzuar afishe me vėrejtjet...

by niku - Comments: 0 - Views: 268
20100329
Kompania Coby ka vendosur qė thjeshtėsinė e MP3 playerėve ta ngrit nė njė nivel tė ri. Modeli i tyre MP570 nė shikim tė parė nuk ka asnjė tast pėr menaxhim.
Coby MP570 MP3 player ende nuk ėshtė nė shitje e tanimė ka tėrhequr vėmendjen e shumė njerėzve. Pėrdoruesit qė ēmojnė estetikėn e lavdėrojnė pėr dizajn tė thjeshtė dhe tė bukur pėr sy, e ata qė ēmojnė pikėpamjet teknike janė tė hutuar sepse nuk e kanė tė qartė si futet nė funksion kjo pajisje.

Fotografitė e kėtij MP3 playeri tė ri nuk shfaqin asnjė tast i cili do tė shėrbente sė paku pėr tė lėshuar dhe ndaluar riprodhimin e...

by niku - Comments: 0 - Views: 247
20100329
Njė e katėrta e tė miturve ka profil nė Facebook apo nė rrjetet tjera pėr shoqėrim online pėrkundėr ndalesave, ka dėshmuar njė hulumtim i kryer kohė mė parė nė Britani tė Madhe.
Njė prej katėr fėmijėve nė moshave tetė e 12 vjeēare ka profilin e vet nė Facebook, MySpace apo Bebo. Hulumtimi ėshtė po ashtu brengosės pėr faktin se shumica e prindėrve nuk kanė njohuri se fėmijėt e tyre kanė profile nėpėr faqet pėr shoqėrim online.

“Ani pse rreziku pėr keqpėrdorim tė fėmijėve nėpėrmes internetit ēdo ditė ėshtė mė i madh nuk kemi vėrejtur prindėrit tė kenė shtuar kontrollin”, ka deklaruar...

by niku - Comments: 0 - Views: 272
20100325
Kerkuesit e “Philips Center for Health and Well-Being” kane dale ne perfundimin se “mosha e mesme” fillon 35 vjec dhe jo nga 40 vjec, te pakten ne SHBA.

Mesa duket, kriza ekonomike ka shtuar hallet e njerezve, duke i plakur me shpejt. Ne nje studim te kryer tek amerikanet, zbulohet se 80 % e 35 vjecareve jane ne ankth per ceshtjet e ekonomise dhe punes. Ekspertet theksojne se ky lloj stresi e plak me shpejt njeriun, sikur atij t’i kishin hequr 5 vjet menjehere.

“Per amerikanet, ankthet transmetohen menjehere ne moshen e tyre dhe ne gjendjen fizike. Ceshtjet ekonomike jane...

by niku - Comments: 0 - Views: 293
20100325
Pirateria kinematografike, muzikore dhe botuese ne vitin 2009 ka kaluar shifren e 1 miliard eurove, sipas qendres nderkombetare per mbrojtjen e te drejtave te autorit.

Sipas nje raporti te ketij institucioni, “pirateria konsiderohet nga shume persona e ligjshme dhe kemi te bejme me nje praktike qe nuk i nenshtrohet kontrolleve te vecanta”.

Megjithate 70 perqind e pirateve, ne pamundesi te ofertes se ligjshme, jane te gatshem te paguajne per te pasur ne menyre te ligjshme material audioviziv.

by niku - Comments: 0 - Views: 284
20100325
Ne arkivat e "Komsomolskaya Pravda" (organ zyrtar i Komitetit Qendror te Bashkimit Komunist dhe Rinise Sovjetike, nga viti 1925 deri ne 1991, gazeta me e shitur ne Rusi) eshte gjendur nje artikull i publikuar me 31 dhjetor te vitit 1959 ku shkruhej se si do te ishte Bashkimi Sovjetik ne 1 janar te vitit 2010.

Ne vitin 2010, shkruhej ne artikull, ne Rusi paraja do te jete e pavlere dhe secili mund te bleje c'te doje pa paguar asgje.Alkooli dhe kriminaliteti do te zhduken dhe gjithe punen e rende do ta bejne makinat apo robotet.

Artikullshkruesi e pati pershkruar Mosken,...

by niku - Comments: 0 - Views: 291
20100325
Prej pak me shume se nje muaji, jeta e tij kufizohet mes mureve te nje pavioni. Haki Bebja eshte 57 vjec. Ai jeton ne Laprake, por perkohesisht eshte banor i Klinikes se Trajtimit te Varesise Alkoologjike prane QSUT-se.

E ka denuar veten me izolim per pak kohe, per t’i dhene fund jetes me alkoolin. “Nga pija nuk ka pare hajer asnje dhe vendosa ta le”, thote ai. Hakiu ka jetuar gjithmone me alkoolin. Gati gjithe jeten e ka ndare ne dy paralele. “E kam pire qe 16 vjec. U bene gati 40 vjet qe pi. Por tani kam 46 dite qe nuk e ve fare ne goje”, thekson Hakiu. Ai tregon se hallet dhe problemet...

by niku - Comments: 0 - Views: 261
20100325
Ja cilat janė humbjet e sezonit 2008-2009, por pas shitjes sė suedezit te Barēa, bilancet qetėsohen

Rreth 70-tė ortakė tė Interit, pėr njė total prej thuajse njė miliardė aksionesh pėrfaqėsuese, kanė aprovuar dje bilancin e Interit deri mė 30 qershor 2009-tė. Nė tė vėrtet llogaritė janė mbyllur me “tė kuqe”, njė humbje prej 154.4 milionė euro. Bilanci duke parė datėn, nuk llogarit aktivin dhe plusvalencat gjatė fushatės sė merkatės tė kėsaj vere, qė shkoi. Megjithatė ėshtė vendosur njė shtim i kapitalit prej 70 milionė eurosh, qė u mbulua plotėsisht nga Masimo Morati.

VLERA...

by niku - Comments: 0 - Views: 339
20100325
Dy javė mė parė, reliket e Shėn Therezės sė Liseux, njė murgeshė franceze karmelitane qė ka jetuar shumė kohė mė parė, mbėrritėn nė Britaninė e Madhe pėr njė turne qė do tė zgjasė njė javė.
Dy javė mė parė, reliket e Shėn Therezės sė Liseux, njė murgeshė franceze karmelitane qė ka jetuar shumė kohė mė parė, mbėrritėn nė Britaninė e Madhe pėr njė turne qė do tė zgjasė njė javė. Kjo shkaktoi njė entuziazėm tė paparė te besimtarėt. Mijėra pelegrinė u grumbulluan nė Katedralen e Portsmuthit pėr tė parė reliket e gruas shenjtore (njė pjesė krahu, parakrahu, njė kuti dhe disa sende tė tjera). Pyetja...

by niku - Comments: 0 - Views: 316
20100325
Ende s’e ke gjetur njeriun e duhur pėr tė tė qėndruar nė krah? Njė matematikane australiane thotė se beqarėt kanė mė shumė probabilitet, nėse takojnė dhe pastaj ndahen me 12 partnerė, duke u kthyer mė pas tė kėrkojnė dashurinė.
Clio Cresswell, studiuese e Universitetit tė Sydney, ka treguar strategjinė e saj, qė ka ardhur si njė analize komplekse matematikore. Ajo ka deklaruar se njė metodė e tillė u garanton atyre qė janė nė kėrkim tė dashurisė 75% shanse pėr tė gjetur partnerin e duhur: "Vazhdojmė tė pėrsėrisim se kemi gjetur njeriun e duhur, por pastaj rezultatet janė tė tmerrshėm,...

by niku - Comments: 0 - Views: 293
20100325
Njė gjerman ka vendosur nje rekord tė ri nė tė puthurit e shpejtė. Tė premten vonė para njė diskoteke nė Berlin ai ka puthur 111 femra brenda njė minute.

Tridhjetėvjeēari Michael Basting i ka siguruar vetes hyrjen nė Librin e rekordeve Guinness pasi i ka radhitur gratė nė njė trotuar dhe me shpejtėsi u ka shpėrndarė puthje nė faqe. Bavarezi ka arritur tė realizojė kohen prej gati dy puthjesh brenda sekondės, me tė cilėn gjė ka thyer rekordin e deritashėm nga Australia.

by niku - Comments: 0 - Views: 287
20100325
Seks virtual, mjafton nje klik per te vene ne krize marredhenien. Keshtu thote nje kerkim i Swinburne University of Technology, ne Australi, qe do te prezantohet ne “Australian Psychological Society”.

by niku - Comments: 0 - Views: 271
20100325

Kishte paralajmeruar vdekjen e saj ne faqen e Facebook, me pas ka marre pushken e te atit dhe eshte vetevrare. Viktima eshte nje i ri 17 vjecar ne Itali.

Djali kishte lene nje shenim per prinderit ku shkruhej se nuk mundej me te perballonte kushtet e keqija ekonomike.

I riu ishte nje student model dhe jetonte me familjen. Ngjarja ka ndodhur te marten ne mbremje.

by niku - Comments: 0 - Views: 277
20100325

Reuters me ndihmen e dy specialisteve te rrjeteve sociale propozon nje manual duke patur parasysh te gjithe ate qe mendohen mire para se te pranojne nje miqesi ne Facebook, per ata qe i refuzojne direkt e per ata qe edhe pse nuk duan detyrohen te pranojne dike mes miqve duke ndare keshtu momente te vecanta te jetes se tyre me persona qe nuk kane shume lidhje.

Po cila eshte menyra...

by niku - Comments: 0 - Views: 287
20100325

Deri nė vitin 1992 bota lindore nuk e dinte qė ekzistonte. Nuk bėhet fjalė pėr ndonje specie tė re insekti por pėr nje kafshė qė peshon rreth 1 ton. Nė muajin maj tė 18 viteve mė parė, njė grup kėrkuesish tė organizatės WWF, zbuluan njė lloj ė rrallė njėbrirėshi mes Laosit dhe Vietnamit.

Brirė mė tė gjatė dhe tipare tė ngjashme me pasardhėsit e tij, kafsha e quajtur Pseudoryx...

by niku - Comments: 0 - Views: 329
20100325


Njė 15-vjeēar nga provinca kineze Lianing pritet t’i nėnshtrohet njė operacioni, pasi posedon gjithsej 31 gishta nga 20 qė kanė njerėzit normal. Numri i tepėrt i gishtave tė 15-vjeēarit vjen si pasojė e deformimeve gjenetike.

Mjekėt e kanė ndjekur nga afėr qė atė prej moshės 5 vjeēare, kur tentoi t’i nėnshtrohej njė operacioni.

Disa nga gishtat e dorės janė tė...

by niku - Comments: 0 - Views: 284
20100320
Ai zakonisht ėshtė i qetė dhe i pėrmbajtur, befas kthehet nė njė shok tė shkėlqyer? Mund tė jetė pėr shkak tė njė kolegeje tė re. Njė shtėpiake qė vuan nga dembelizmi hedh tutje tė gjitha telekomandat papritur dhe, nė vend tė hekurit, fillon biēikletėn pėr stėrvitje? Ndjellėse e dėshirės sė saj pėr tė ushtruar mund tė jetė tranjeri i palestrės pėrballė shtėpisė. Pra, edhe nė qoftė se nuk ėshtė tradhėti e deklaruar me njė shpallje, ajo ėshtė ende njė krim qė lė prapa shenjė dhe mund tė identifikohet lehtėsisht.
Pėr t’u shndėrruar nė “007 e dashurisė”, realisht, mjaftojnė disa lėvizje si ato...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 482
20100320
Nje skocez/e qe sapo ka mbushur 48 vjec, eshte njeriu i pare ne bote qe nuk ka nje identitet seksual te qarte, zyrtar.

Behet fjale per Norrie May-Welby qe para shume vitesh u transferua ne Sydney dhe qeveria vendase ate e konsideron me seks “neutral”. Norrie lindi mashkull por pas shume operacioneve u transformua ne femer. Ne ate kohe, autoritetet e regjistruan si te seksit femer, por as ky identitet nuk i vinte per shtat.

Ai/ajo kerkoi qe te mos kishte nje identitet te sakte seksual, pasi nuk ndihej as femer dhe as mashkull. “Identiteti i mashkullit dhe femres nuk me pershtaten....

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 273
20100320
Pėr tė thyer rekordin e Guinness-it, nė SHBA ishin mbledhur 22 entuziast dhe pėr 34 orė kanė luajtur futboll.
Njėzet meshkuj dhe dy femra deri tek rekordi i ri i Guinnessit kanė ardhur pasi qė futboll kishin luajtur plotė 30 orė, por dashuria ndaj topit ishte mė e madhe dhe kėta lujatėn plus katėr orė.
Nė qytezėn Tarrytoėn nė afėrsi tė Neė York-ut, ėshtė thyer rekordi i luajtjes sė futbollit pa ndalur nė palestėr, bėn tė ditur gazeta lokale „The Journal Neės". Ndeshja e futbollit ishte zhvilluar sipas rregullave tė rekordit tė Guinness-it, qė donė tė thotė se nuk kanė guxuar tė...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 401
20100320
Nėse keni probleme me miqtė tuaj, familjarėt, apo edhe partnerin – nuk ėshtė nevoja mė tė fjaloseni. Nė vend tė ngatėrresave tė panevojshme – ju mund t’i drejtoheni “juristėve” nė InstantJury.com pėr tė marrė vesh se kush ka tė drejtė.

Kjo ueb-faqe funksionon nė stilin e njė gjykate shoqėrore – ndėrsa rastet janė tė klasifikuara nė 16 kategori, si konteste familjare, fjalosje mes miqsh, politikat administrative, kush ėshtė mė i mirė etj.

Seancat mbahen falas, ndėrsa pėr tė hapur rastin tuaj fillimisht duhet tė regjistroheni. Mė pastaj, nė pika tė shkurtra duhet ta prezantoni...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 262
20100320
Ka momente ne jete, ne te cilat fjalet “internet”, “celular”, “Facebook”,”Twitter” eshte mire t’i harrojme.
Ja cfare i ka ndodhur nje cifti ne altar: Prifti sapo kishte kryer ritet ne kishe dhe ne perfundim ‘lejoi’ dhendrin te puthte nusen.Pikerisht ne kete moment, dhendri mistrec nxorri nga xhepi celularin dhe u fut ne rrjetet sociale “Twitter” dhe me pas ne “Facebook” ku shkruajti: Jam ne alter me Tracy, e cila nje sekonde me pare u be gruaja ime. Tani me duhet te largohem, sepse do te puth nusen!”.Plani i dhendrit nuk pati suksesin qe ai shpresonte, megjithate komentet te statusi i tij...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 255
20100320
Ankand online vetem per milioneret. Ne te perfshihen nje jaht 2.7 milione dollare, nje Ferrari 1.5 milione dollare, nje keshtjelle ne Piemonte,9 milione euro, nje avion privat Gulfstream 40,4 milione dollare, nje shishe e rralle konjaku Remy Martin 25 mije dollare si dhe nje Iphone i rrethuar nga diamante me vlere 12 mije euro. Site i pare per ankand private nuk mund te quhet ndryshe vecse “Billionairexchange”, dedikuar gjithe milionereve, te cilet te gjunjezuar nga kriza do te perfitojne me shume para ne saje te ofertave me te majme. Ne kete faqe te ndermjetme mes e-Bay dhe prestigjiozes Sotheby’s,...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 249
20100320
Tė pėrdorėsh Social Network me njė Laptop kur je duke u larė nė vaskė nuk ėshtė ndonjė ide e mirė. Kjo gjė mund t’ju kushtoj shtrenjtė, aq shtrenjtė sa ta paguani me jetėn tuaj. Kjo gjė i ka ndodhur nje 17 vjeēareje nga Brasov, Rumani, kur prindėrit e kan gjetur tė vdekur nė vaskė edhe nė Laptopin e saj shihej faqja e Twitter qe ajo kishte hapur. Burimet policore thonė qė vajza ka vdekur pasi ka tentuar tė vej fishen e korentit tė laptopit duke i pasur duart e lagura.

Vajza quhej Flavia Boricea edhe u gjėnd e vdekur nė banjo nga babai i saj i cili lajmėroi me njėherė policinė. Ky ėshtė...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 273
20100318

Nėse njė Google nuk u mjafton, nė faqen e internetit Googlegooglegooglegoogle do t’i gjeni katėr makina kėrkimi tė Google tė gatshme pėr kėrkim nė tė njėjtėn kohė.

Pėrdoruesit tė cilėt me tė vėrtetė kanė nevoja tė mėdha pėr kėrkimin e internetit dhe krahasimin e rezultateve tė fituara, janė bėrė me njė shėrbim pėr qejf tė tyre.
Googlegooglegooglegoogle u ofron katėr kėrkime...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 357
20100318
Shėrbimet e popullarizuara tė internetit gjithmonė kanė qenė cak i sulmeve tė cyber mashtruesve, prandaj aspak nuk na ēudit paraqitja e kėrcėnimit mė tė ri, e cila shfaqet si porosi e-maili e dėrguar nga tabori i rrjetit pėr shoqėrim – Facebook.

Nėse gjatė disa ditėve tė fundit keni pranuar ndonjė e-mail i cili gjoja vjen nga Facebook, i cili u lajmėron se nė bashkėngjitje u vjen fjalėkalimi...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 331
20100317
Kompania Nokia ka vendosur qė pėrdoruesve tė telefonave tė saj tė bazuar nė sistemin operativ Symbian t’u ofrojė aplikacionin pa pagesė Skype pėr bisedat telefonike VoIP.
Skype pėr celularėt e Nokias mund tė shkarkohet pa pagesė nė dyqanin online tė aplikacioneve Ovi Store, dhe ai funksionon nė kėto modele: Nokia E71, N96, N85, 5320, 6210 Navigator, 6220 classic, N78, N79, E63, E66,...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 305
20100317

Ultra-laptopi i kompanisė Dell me procesorin ULV nuk gjendet mė nė ofertėn e kompanisė, ani pse shitja e tij ka filluar gjatė muajit dhjetor tė vitit tė kaluar.

Pa pėrmbushur ende katėr muaj tė plotė, Dell ka larguar nga oferta e vet laptopin kontrovers Adamo XPS. Pasisja ishte paralajmėruar nė tetor, mirėpo shitja e tij kishte filluar nė dhjetor, e ky kompjuter mė nuk gjendet...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 278
20100316


YouTube ka vendosur tė ndėrmarrė hapin i cili tė shurdhėrve dhe memecėve do t'u mundėsojė tė kėnaqen me shumicėn e klipeve nė kėtė sajt tė popullarizuar. Kjo kampanjė e Google vendos automatikisht titrat nė klipet qė gjenden nė YouTube. Megjithatė, pėrgjegjėsisht tėrheqin vėrejtjen qė rezultatet nuk do tė jenė perfekte, pasi qė teknologjia e cila njeh audion, gjegjėsisht fjalėt, nganjėherė di edhe tė gabojė...

by niku - Comments: 0 - Views: 257
20100316Kėrkuesi mė i madh nė botė i ueb faqeve “Google” siē duket do tė mbyllė faqen e saj nė gjuhėn kineze, njoftoi “Wall Street Journal” (WSJ), duke vlerėsuar se me kėtė do tė “hiqet njė prej lojtarėve tė fundit mė tė mėdhenj me rritjen mė tė madhe tė internetit nė botė”. Duke iu referuar njė burim tė njohur me gjendjen,...

by niku - Comments: 0 - Views: 279
20100314


“Duam te bejme me shume me androidet”: me keto fjale “Google” ka prezantuar supertelefonin “Nexus One”, celulari i pare i kolosit te Mountain Views, qe ka lajmeruar edhe nje zgjerim te “Open Handset Alliance”, aleanca qe i ka dhene jeten androidit.

Mes hyrjeve te reja edhe ajo e “China Mobile”.

“Nexus One” ka nje ekran 3.7 polsh dhe sposton limitet se cfare...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 257
20100314
Edhe tabori i rrjetit pėr shoqėrim online Facebook ka marrė vendim pėr implementimin e shėrbimit pėr lokacione gjeografike nė kuadėr tė shėrbimit tė vet. Me fjalė tjera, Facebook do t’u mundėsojė qė sė bashku me ndryshimet e statusit “tė reklamoni” edhe lokacionin tuaj tė momentit. Kjo shtojė shfrytėzuesve do t’u aktivizohet gjatė muajve qė vijnė.

Qysh prej muajit tė ardhshėm diē mė shumė se 400 milionė pėrdorues tė rrjetit Facebook do tė mund tė shfrytėzojnė kėtė shėrbim tė ri. Shtojca e lokacionit gjeografik do t’u mundėsojė pėrdoruesve tė cilėt duan tė publikojnė automatikisht vendin...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 284
20100313

by niku - Comments: 0 - Views: 276
20100313

by niku - Comments: 0 - Views: 340
20100313
Ka depozita uji ne gjendje akulli ne me shume se 40 kratere te shperndara ne Polin e Veriut te Henes. Lajmin e ka bere te ditur NASA.
Zbulimi eshte bere ne baze te te dhenave, te publikuara ne revisten “Geophysical Research Letters”, qe jane mbledhur nga sonda indiane “Chandrayaan-1”, e cila ne shtator kishte zbuluar uje ne Hene.

Tani ka rezultuar se ne satelitin e Tokes, krijimi, depozitimi dhe ruajtja e ujit jane procese aktive.

by niku - Comments: 0 - Views: 267
20100313
“Skinput” eshte teknologjia me e re celulare qe derivon nga “Touchscreen”.
Tashme butonat e celularit mund te projektohen edhe ne lekuren tone, ndersa mikrofoni mund te montohet ne dore. Chris Harrison, Dan Morris dhe Desney Tan kane krijuar nje “database” te vertete, duke hedhur nje hap te madh teknologjik.

“Skinput funksionon ne menyre te perkryer edhe kur jemi ne levizje”, shprehen kerkuesit, sipas te cileve, kjo shpikje mund te behet shume interesante nese aplikohet edhe ne sistemin gaming 3 dimensional.

by niku - Comments: 0 - Views: 276
20100313
Postimi ne Facebook i te dhenave sekrete te nje misioni ushtarak te ushtrise izraelite prej nje ushtari pjesemarres ne te, ka detyruar komandantin e misionit te urdheroje anulimin e tij.

“Te merkuren do ta pastrojme. Te enjten arrestime dhe te premten me ndihmen e Zotit do te jemi ne shtepi”, thuhej ne profilin e nje ushtari izraelit, emri i te cilit nuk behet publik, referuar misionit ne nje fshat palestinez.

“Komandanti i divizionit pas njoftimit prej ushtareve te tjere te kompanise vendosi anulimin e operacionit, pasi informacioni i bere publik mund te demtonte sigurine...

by niku - Comments: 0 - Views: 300
20100313
Vjen nga Gjermania e reja me e fundit ne lidhje me teknologjine per sa i perket telefonave dhe e ka emrin “Soundless Communication”, ose komunikim pa ze.
Kerkuesit e “Karlsruhe Institute of Technology” kane realizuar nje program qe lexon levizjet e buzeve dhe i transformon ne sinjal akustik per ate qe i degjon ne anen tjeter.

Mjafton te levizesh buzet pa nxjerre ze. Ideale per rastet kur duhet te besh telefonata te rendesishme, por qe nuk mund te flasesh me ze te larte.

Teknologjia qe eshte prezantuar per here te pare ne panairin e elektronikes CeBIT, bazohet ne nje...

by niku - Comments: 0 - Views: 244
20100313
Rreth 40 vite larg nga planeti yne gjendet ne nje "supertoke": nje planeti me i madh se Toka, por me i vogel ne krahasim me planetet e tjere te zbuluar deri tani jashte sistemit tone diellor.
Zbulimi eshte bere me ane te nje teleskopi te ngjashėm me ata amatoriale, ne Universitetin e Harvardit.

Planeti i ri, i quajtur GJ 1214b, eshte i rrethuar nga nje atmosfere e dobet dhe ndoshta eshte i pasur me akull dhe uje.

Per nga dimensionet e tij hyn nė kategorinė e "supertokave", qe kane nje masė te shtrihet nga 1,9 deri ne 10 here me te madhe se ajo e tokės.

by niku - Comments: 0 - Views: 242
20100313
Truri ėshtė organi mė i ndėrlikuar, mė i pakuptueshėm dhe enigmatik i trupit tonė. Ne mund tė emėrtojmė pjesė tė tij, por dija jonė ėshtė e kufi zuar nė lidhje me funksionin e kėtyre pjesėve dhe mbi tė gjitha me lidhjen qė ato kanė me njėra-tjetrėn. Nė njė libėr tė fundit tė njė mjekeje qė ėshtė marrė pėr njė kohė tė gjatė me studimin e kėtij organi jetik tė trupit tonė janė pėrmbledhur tė gjitha faktet e njohura shkencėrisht deri mė tani pėr trurin, si edhe shpjegohet struktura, funksioni dhe problemet e tij.

Truri moral
Kur punėtori i hekurudhės Fienas Gage pėsoi njė goditje nė...

by niku - Comments: 0 - Views: 268
20100313
Instituti Kombetar i Fizikes Nukleare ne Itali ka bere nje zbulim qe ndoshta mund t’u jape pergjigje shume pikepyetjeve te njeriut per shtimin e anomalive nentokesore qe vitet e fundit kane shkaktuar termete te frikshme.

Sipas ketij studimi, rreziku vjen nga thellesia e Tokes, mijera kilometra ne brendesi ku elemente radioaktive si uraniumi ndikojne duke shkrire shkembinjte, levizin kontinentet dhe prodhojne llave e magme vullkanike.

Mendohet se clirimi i energjise radioaktive arrin deri ne 30 apo 40 miliarde kilowat, ekuivalent me qindra centrale nukleare. Kjo energji eshte...

by niku - Comments: 0 - Views: 264
20100313
Revista prestigjioze “Foreign Policy” nė njė analizė speciale shpjegon pse ideja e apokalipsit i tremb njerėzit dhe i emocion njėkohėsisht. Gjithashtu, se sa shanse ka qė fundi i botės tė vijė nė vitin 2012. Revista boton edhe parashikimet se ēfarė mund tė ndodhė nė dhjetor 2012, muaj ku sipas profecive, bota do tė marrė fund. Miliona besimtarė fetarė nėpėr gjithė botėn ndajnė tė njėjtin besim pasionant tė mbėrritjes sė fundit tė botės, ēka do tė thotė se fundi i botės do mbetet faktor nė politike tė paktėn deri nė fundin e njerėzimit. Teksa njė vit dhe njė dekadė mbėrritėn...

by niku - Comments: 0 - Views: 335
20100313
Shumė prej anijeve tė mbytura mė tė famshme tė botės, varret dhe reliktet e historisė ende mbeten mister.

Tani qė rreth 1500 satelitė aktivė ndodhen nė orbitėn e Tokės dhe popullsia njerėzore po i afrohet 7 miliardėshit, ju ndoshta mendoni se ēdo gjė me vlerė nė planet do tė ishte zbuluar deri mė sot.

Por objektet mė tė famshme tė historisė, qė nga "Grali i shenjtė", murali i Da Vincit dhe aeroplani i humbur i Amelia Earhart, ende mbeten tė zbulohen.

Diku larg bregdetit tė Kolumbisė qėndron "San Jose", njė galion i fundosur spanjoll qė mendohet...

by niku - Comments: 0 - Views: 292
20100313
Kinezet mendojne te vene ne jete nje projekt gjigand te inxhinierise edhe pse pak vite me pare dukej me shume se i pamundur.

Londer-Pekin me tren per dy dite. Kinezet kane ndermend te ndertojne nje linje hekurudhore te shpejtesise se larte, e cila do te lidhe Europen me Azine, ku treni do te udhetoje me 350 km/h. Kete e ka bere te ditur anetari i Akademise Kineze te Inzhinierise, Wang Mengshu, i cili ka qene edhe nje nga ideatoret e linjes se shpejtesise se larte ne Kine.

Sipas te dhenave te para, nje hipoteze eshte qe linja te kaloje nga India dhe Pakistani, tjetra parashikon...

by niku - Comments: 0 - Views: 285
20100313
No new posts   

VIRUSET

 
CFARE JANE VIRUSET ?

Viruset jane programe te ndertuara mbi kod dhe/ose skripte, qe ndryshe nga programet e tjere ne kompjuter, ndertohen ne shumicen e rasteve me qellime dashakeqe (per te shqetesuar dhe bezdisur perdoruesin e kompjuterit apo per te demtuar). Them ne shumicen e rasteve, sepse ne raste te rralla ka edhe viruse qe krijohen me qellim mbrojtjeje, sic ben NATO, FBI apo organizata te tjera te rangjeve te tilla (Sic ben kohet e fundit edhe Shqiperia e cila ka blere ndonje version te vjeter te Magic Lantern). Shto ketu edhe kategorine e Trojanve te publikuar me licence RAT (Remote...

by niku - Comments: 0 - Views: 299

Topics [44]

  Back to top

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Moderators : None

Users browsing this forum: None

Permissions in this forum:
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum

  • New posts New posts
  • New posts [ Popular ] New posts [ Popular ]
  • New posts [ Locked ] New posts [ Locked ]
  • No new posts No new posts
  • No new posts [ Popular ] No new posts [ Popular ]
  • No new posts [ Locked ] No new posts [ Locked ]
  • Announcement Announcement
  • Sticky Sticky
  • Global announcement Global announcement