Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

Logged in as Anonymous. Your last visit was on

You are not connected. Please login or register

Announcement & Sticky [1]

20101208
10 Libra Shqip

1:Luli i vocerr
2:Pinoku
3:Tregime
4:Te vegjelit
5:Perralla
6:Libri i gabimeve
7:Vjersha
8:Pipi
9:Nita
10:Albumi


Lista e dhjte librave

Do ti gjeni librat ne format elektronik

Kliko ne linkun me poshte per te shkarkuar

box.net 1ikse2hp7t


Pasi te shkarkoni librat hape dokumentin e shkarkuar edhe do te gjeni librat

by besnikbici - Comments: 2 - Views: 1959
20130830

Na rronte njėherė njė prijės i ri, qė njihej jo vetėm pėr trimėrinė por kryesisht pėr karakterin e harbuar e tekanjoz. Njėherė thirri plakun e fshatit tė rripte njė gur e pastaj tė pregatiste njė drekė pėr tė ftuarit e tij.
Plaku,i zėnė ngushtė u kthye nė shtėpi i vrerosur dhe i tregoi vajzės sė tij tė vetme pėr urdhėrin e ēuditshėm tė prijėsit. Vajza ishte e re, shumė e bukur por edhe shumė mendjeprehtė u mendua.
Ajo e qetėsoi tė atin dhe...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 569
20110123
Fėmijėt tė cilėt nuk janė fizikisht aktivė aq sa ėshtė e nevojshme, kanė predispozita tė shumta pėr tė pasur probleme me zemrėn, madje edhe nė moshė shumė tė re.
Shkencėtarėt amerikanė nga Universiteti i North Carolinas, kanė studiuar pėr shtatė vite shėndetin e 400 pjesėmarrėsve, mosha fillestare e tė cilėve ka qenė ndėrmjet shtatė dhe dhjetė vjet.

Rezultatet tė cilat janė botuar nė revistėn mjekėsore, “Dynamic Medicine”, kanė treguar se rreth 5 % e tė rinjve tė cilėt kanė marrė pjesė nė eksperiment, kanė pasur shenjat e para tė sindromat...

by Old Legend - Comments: 0 - Views: 342
20110123
Foshnjat qajnė nė njė mėnyrė tė pėrshtatshme me gjuhėn e nėnave tė tyre, theksohet nė njė studim tė bėrė nė Gjermani.
Gazeta gjermane Die Welt i referohet Kathleen Wermke, drejtuese e qendrės “Zhvillimi i gjuhės para tė folurit dhe problemet e zhvillimit” nė klinikėn e universitetit Wurzburg, dhe ekipit tė saj. Ata vėrtetuan se kur embrioni ėshtė nė barkun e nėnės regjistron nė kujtesėn e tij thekset e ndryshme tė gjuhės sė saj, dhe pasi lind, gjatė tė qarit pėrdor “atė shembull melodie” tė nėnės.

Pas botimit tė rezultateve tė studimit nė revistėn Current Biology,...

by Old Legend - Comments: 0 - Views: 286
20110114
Leximi tė ndihmon tė rritesh dhe kurrė nuk ėshtė herėt pėr t‘i dashur librat. Qė nė muajin e gjashtė tė lindjes, njė fėmijė fillon tė ketė interes pėr librat, mjafton tė jenė tė mbushur me figura. Nė moshėn 1-vjeēare kėshillohen pėrrallat e ilustruara me figura. Tė dashur prindėr, librat duhen lexuar sė bashku me fėmijėt!

Nuk duhet t‘i lini tė vegjlit para televizorit duke parė filma vizatimorė. Ato qė e shtyjnė fėmijėn t‘i dojė figurat, rimėn, librin, janė prindėrit. Kjo ėshtė edhe njė mundėsi qė prindėrit t‘u qėndrojnė pranė fėmijėve, tė kujdesen pėr ta. Nė kėtė mėnyrė, fėmijėt do...

by universy - Comments: 0 - Views: 256
20110104
Foshnjat dhe fėmijėt sėmuren dhe temperatura u ngrihet mė shpesh se tė rriturve. Arsyeja e kėsaj ėshtė moszhvillimi i plotė i matėsit tė nxehtėsisė tė ndodhur nė pjesėn qendrore tė trurit.
Specialistė pediatėr theksojnė se pėrgjigja e trupit...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 290
20101219
Ėshtė provuar mosefektshmėria dhe josiguria e shurupeve te fėmijėt. E njėjta gjė vlen edhe pėr preparatet me spėrkatje. Para se t’i marrim nė farmaci, duhet tė drejtohemi te mjeku pėr ekzaminim tė hollėsishėmSapo nis tė dėgjohen shqetėsimet e para nė lidhje me kollėn te tė vegjlit, gjyshet vrapojnė pėr tė zierė gjethet e dafinave apo pėr tė na dhėnė ndonjė ēaj kamomil tė ngrohtė. E nė fakt, shpesh kolla e fortė tė irriton...

by Old Legend - Comments: 0 - Views: 314
20101210
Vera ėshtė sinonim i pushimit, por edhe njė moment i rėndėsishėm, sidomos pėr tė vegjlit, tė cilėt, janė “belaja jonė e domosdoshme”. Ja disa kėshilla pėr ta:1. Mos nxisni mėrzinė! Ditėt e fėmijėve nuk duhet tė organizohen minutė pėr minutė. Lėrini tė zgjedhin ndonjėherė edhe ata ēfarė duhet tė bėjnė.

2. Mami, babi, sot po ju ndihmoj unė! Impenjoni dhe fėmijėt nė punėt...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 344
20101210
Porsalinduri i shėndetshėm nė ditėt e para tė jetės, pothuajse fle pandėrprerė. Zgjohet vetėm kur tė jetė i uritur ose i etur. Tė gjitha aktivitetet jetėsore bazohen nė kėto funksione tė cilat janė tė nevojshme pėr ekzistencė: thith, merr frymė, fle. Kėto funksione zhvillohen nė mėnyrė refleksiveI porsalinduri i shėndetshėm nė ditėt e para tė jetės, pothuajse fle pandėrprerė. Zgjohet vetėm kur tė jetė i uritur...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 339
20101209
Mos i lejoni kurre te genjejne.
Silluni me femijet si shoke
Mesojini atyre veshtiresite e jetes
Mesojini te bejne durim
Mos realizoni cdo deshire te tyren.
Gabimi nuk dreqet duke u nevrikosur por duke shpjeguar.
Mos i thoni atyre genjeshtra.
Mos u dilni kurre femijve nga fjala.
Mos i thoni njehere mire njehere keq per te njejtin veprim.
Mos nenvleresoni cdo gabim qe bejne..
Mos pergojoni te tjeret ne prani te tyre.
Ashtu si ashpersia e tepruar, edhe butesia e tepruar eshte e demshme.

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 358
20101209

by besnikbici - Comments: 2 - Views: 715
20101209
Si duhet tė sillemi qė fėmijėt tanė tė mos gėnjejnė? Ēfarė duhet tė bėjmė pėr pėrmirėsimin e tyre, qė ata tė mos tregojnė gėnjeshtra?

A ka mundėsi qė fėmijėt tė pėrmirėsohen e tė mos tregojnė gėnjeshtra?

Nė hapat e parė tė jetės sė fėmijėve ka mundėsi ndryshimi, pasi ai ėshtė nė njė moshė ku me lehtėsi mund tė pranojė ēdo formė trajtimi e gjithēka qė i thuhet.

Kjo ndodh sidomos kur ai jeton nė njė shoqėri qė ka kombinim tė emocioneve e tė disiplinės, duke ēuar kėshtu nė rezultate tė mrekullueshme. Gjithashtu, ėshtė e rėndėsishme qė ne ta bėjmė fėmijėn tė ketė interes...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 347
20101209


Shampot mė popullorė qė pėrdoren pėr banjot e fėmijėve pėrmbajnė njė produkt qė shkakton kancer, vėrtetojnė kėrkimet e sapopėrfunduara nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Sic bėn tė ditur nė faqen e saj online, Sky News, janė testuar plot 28 produkte pėr pėrmbajtjen e mundshme tė substancės Formaldehyde dhe u vėrtetua qė 23 prej produkteve mė popullore qė pėrdoren pėr banjot e fėmijėve e pėrbajnė kėtė substancė. Studimet kanė vėrtetuar se substanca e mėsipėrme shkakton kancer nė tru, sinuset e hundės deri edhe leucemi.


Kurse nė shampot e tjera u gjetėn gjurmėt e e 1,4-dioxane,...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 321
20101209
Nxėnės tė mbledhur nė njė klasė tė Universitetit tė Floridės Qendrore, megjithėse mund tė duken nxėnės tė zakonshėm ata nuk janė tė tillė. Tė gjithė janė nėn moshėn 2 vjeē. Doktoresha Mary Palmer u ve fėmijėve muzikė pėr tė dėgjuar, duke besuar se muzika ndihmon nė zhvillimin e trurit tė tyre.

“Duke dėgjuar muzikė, fėmijėt zhvillojnė mėndjen dhe zhvillojnė lidhje tė caktuara nė tru, qė pa njė ngacmim si muzika nuk zhvillohen, kjo u jep atyre aftėsi mė tė madhe pėr tė mėsuar gjatė gjithė jetės”.

Zonja Palmer beson se fėmijėt e edukuar me muzikė qė nė moshė tė hershme, ia dalin...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 388
20101209
Hippo and Dog in the Bathtub (shark attack!)by besnikbici - Comments: 8 - Views: 836
20101209
Femija juaj po shendoshet dita dites! Ne fillim ju pelqen fakti po me pas shqetesoheni? E vertet! Ja disa keshilla qe femija juaj te jete gjithmon ne forme.


Jepeni ju shembullin. "Femijet kuptojne duke imituar - mbi 8% te femijeve nuk bejne megjes, dhe 25% e bejne ne menyre insuficente: zakon i cili eshte eredituar nga prinderit. Ndryshoni zakonet tuaja para se tia mesoni femijeve!

Mė tė shumtėt e fėmijėve preferojnė mishin sesa gjellėrat e lėngshme.

- Gjithashtu, konsumojnė shumė pak perime dhe fruta.

- Fėmijėt kanė nevojė tė konsumojnė ushqime...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 310
20101209
Frikėsimi i fėmijėve dhe pasojat

Shpeshherė, prindėrit pėrdorin metodat e frikėsimit ndaj fėmijėve tė vegjėl pėr tė arritur te qėllimet e tyre. Nė rastet kur fėmija nuk fle, nuk ha, apo nuk i bindet prindėrve, tė rriturit menjėherė “strehohen” tek shprehjet e famshme tė frikėsimit pėr tė sjellė nė vend disiplinėn.

Fjalė si “Fli shpejt se erdhi gogoli”, “xhaxhi polici do tė tė fusė nė burg”, “xhaxhi doktori do tė tė bėjė gjilpėrė”, janė shprehje tė shpeshta qė mund t’i kemi dėgjuar edhe ne kur kemi qenė tė vegjėl. Problemi kryesor sipas psikologėve, ėshtė se fėmijėt jo rrallė...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 332
20101209
Jo nė kompjuter pas mėsimeve, harrohet 70% e mėsimit

Psikologėt deklarojnė se fėmijėt qė merren me kompjuter pasi kryejnė mėsimet, harrojnė rreth 70% tė asaj qė kanė mėsuar.

Kjo e dhėnė u bė e ditur nė njė konference pėr nxėnėsit, prindėrit dhe mėsuesit e shkollave fillore rreth detyrave qė u takojnė prindėrve dhe nxėnėsve pėr tė qenė tė suksesshėm, zhvilluar nė Bursa tė Turiqsė. Duke nėnvizuar rėndėsinė e mėsimit dhe tė pėrsėritjes sė mėsimit nė shtėpi, psikologėt theksojnė se pėrdorimi i pakontrolluar i celularit, i televizorit dhe i kompjuterit nga fėmija ndikon negativisht...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 313
20101209
Specialistet shprehen se prindėrve ju takon tė merren mė shumė mė fėmijėt e tyre dhe t’i angazhojnė ata mė shumė nė aktivitete sportive, por qė gjithēka duhet tė organizohet sipas moshės sė fėmijės. Ata shprehen se “kompjuteri” dhe “televizori” janė dy faktorė qė ndikojnė drejtpėrsėdrejti nė aktivitetet sportive tė fėmijėve.

Specialistėt japin disa sugjerimi lidhur me mėnyrėn se si prindėrit duhet tė adresojnė fėmijėt e tyre sipas dhuntive dhe moshės qė ata kanė:

Aktivitetet pėr grupin 2-5 vjeē: Pėr fėmijėt qė sapo kanė nisur tė ecin dhe ata qė shkojnė nė arsimin parashkollor,...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 312
20101209
Zhvillimi i femijes.
Me shprehjen zhvillim i femijes ose me drejt rritje dhe zhvillim i femijes ne kuptojme ne pergjithesi shtesat dhe ndryshimet ne peshe e ne gjatesi qe nga lindja e femijes e deri ne perfundimin e rritjes se tij.
Megjithese pesha e gjatesia jane tregues kryesore per te vleresuar zhvillimin e femijes ne e kemi per detyre te mesojme prinderit se vetem ato nuk jane te mjaftueshme per te gjykuar mbi zhvillimin e foshnjes.
Atehere me te drejte do te dale pyetja: Cfare tjeter do te kemi parasysh per te vleresuar zhvillimin e femijes si dhe shendetin e tij te mire.

by besnikbici - Comments: 5 - Views: 2191
20101209
Lėkura e fėmijėve, nė veēanti e tė porsalindurve, dallon nė masė tė madhe nga lėkura e tė rriturve, si nė aspekt fiziologjik po ashtu edhe nė aspekt histologjik.
Ėshtė mė e hollė, ka mė pak qime, mė pak keratinė dhe ėshtė mė e lėshueshme pėr substanca tė ndryshme. Gjėndrat e djersės janė nė numėr tė madh, dhe kanė funksion mė tė dobėt, sidomos nė javėt e para tė jetės, kėshtu qė nuk mund tė rregullohet temperatura me anė tė djersitjes. Gjėndrat dhjamore janė po ashtu tė pazhvilluara nė muajin e parė tė jetes.
Krahas kėtyre, lėkura e foshnjės nga infeksionet mbrohet me anė tė shumė faktorėve...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 399
20101209
Sa me shume qe rritet foshnja aq me shume i shtohet deshira per te provuar gjera nga pjata juaj dhe ju gjithashtu deshironi ta njoftoni me gjera ushqimore te reja. Por jo te gjitha ushqimet jan te sigurta per foshnjen tuaj. Disa jan rrezik per ngulfatje e disa tjere nuk jane te mire per foshnjen stomaku e te cilive eshte ende ne zhvillim e siper.

Ushqimet qe duhet shmangur: 4 deri 6 muaj

Te gjithe ushqimet e ngurta: Akademia Amerikane e Pediaterve rekomandon ushqim vetem me gji apo formule (qumesht per femij) per gjashte muajt e pare.

Ushqimet qe duhet shmangur:...

by besnikbici - Comments: 0 - Views: 331
20101209
Sjellja e njė foshnje tė re nė shtėpi ėshtė njė pėrvojė emocionuese dhe e jashtėzakonshme. Pavarėsisht sa jeni tė gatshėm, ju jeni tė shtyrė tė bėni shumė pyetje pėr tė. Do t’ju ndihmonte mjaft, sikur tė kishit ndonjė ide
by besnikbici - Comments: 0 - Views: 299
20101209
Do behesh mami ose babi? Halle ? Teze? daje? Xhaxha? Dhe te duhet nje emer per bebushin? Atehere ketu do te gjesh emra per vogelushat shqiptar!!!

p.s me blu emra djemsh me te kuqe emra vajzash

Dajmo.
Estin
Erti
Roel,
Elgis
Darli
Nio
Bergin
Alvi
Arlo
Arvin

Stejsi
Ami
Grejs
Flavia
Ester
Orkidea

by besnikbici - Comments: 2 - Views: 334

Topics [23]

  Back to top

Moderators : None

Users browsing this forum: None

Permissions in this forum:
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum

  • New posts New posts
  • New posts [ Popular ] New posts [ Popular ]
  • New posts [ Locked ] New posts [ Locked ]
  • No new posts No new posts
  • No new posts [ Popular ] No new posts [ Popular ]
  • No new posts [ Locked ] No new posts [ Locked ]
  • Announcement Announcement
  • Sticky Sticky
  • Global announcement Global announcement