Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » A ėshtė pula para vezės apo e kundėrta?

A ėshtė pula para vezės apo e kundėrta?

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 A ėshtė pula para vezės apo e kundėrta? on Fri Jul 16, 2010 5:40 pm

A ėshtė pula para vezės apo e kundėrta? Ky dyshim, sipas shkencėtarėve britanikė, tashmė ėshtė zgjidhur. Ata kanė thėnė se pulat duhet tė kenė lindur tė parat, parashikim ky i cili erdhi me zbulimin e proteinave nė vezoret e pulės.

“Shkencėtarėt qysh herėt kanė dyshuar se pula ėshtė krijuar para vezės, por tani kemi prova shkencore qė e vėrtetojnė kėtė.
Proteina ėshtė zbuluar mė herėt dhe ėshtė lidhur me krijimin e vezės, por vetėm tash me ndihmėn e analizave kemi zbuluar se ajo kontrollon gjithė procesin”, tha Dr Kolin Freeman nga Universiteti i Warwick.
Proteina (OC-17) vepron si katalizator dhe pėrshpejton procesin e formimit tė zgavrės sė vezės. Shkencėtarėt e Edinburgut erdhėn deri te zbulimi falė pėrdorimit tė superkompjuterit, i cili ka analizuar nė hollėsi zgavrėn e vezės.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum