Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Kush eshte pronari i vertete i Facebook-ut?

Kush eshte pronari i vertete i Facebook-ut?

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Kush eshte pronari i vertete i Facebook-ut? on Sat Jul 17, 2010 6:08 pm

"Kam rėnė dakord me Mark Zuckerbergun pėr tė bėrė faqen qė sot njihet si Facebook, pėr 1000 $ dhe 50% tė aksioneve". Kėshtu shprehet Paul Ceglia, personi qė ka paditur Zuckerbergun dhe kėrkon nga gjykata kalimin nė pronėsi tė tij tė 84% tė aksioneve tė Facebook.
mark zuckerberg
Personi deri mė tani i panjohur pėr publikun e gjėrė, Paul Ceglia, ka paditur Mark Zuckerbergun pėr mashtrim duke pretenduar se Facebook ėshtė njė faqe qė ai e ka bėrė kundrejt disa kushteve, dhe se mė vonė Zuckerbergu e ka mashturar atė, duke ia marrur atij.

Sipas Ceglias, nė vitin 2003, ai nėnshkruan me Zuckebergun njė kontratė pėr krijimin e njė faqeje rrjeti social. Sipas kontratės, pėr tė bėrė kėtė faqe, Ceglia do tė merrte nga Zuckerberg 1000$ nė fillim tė punės ndėrsa nė pėrfundim tė saj edhe 50% tė aksioneve tė faqes. Gjithashtu, ishte vėnė edhe njė klauzolė sipas sė cilės, nėse ndonjėra palė do tė vonohej nga data e parashikuar, pėr ēdo ditė vonesė, 1% e aksioneve do t'i kalonte palės tjetėr.

Sipas Ceglias, Zuckerbergu regjistroi domainin me 4 shkurt 2004, pra me 34 ditė vonesė, kėshtuqė 84% e aksioneve te thefacebook.com i takojnė atij.

Siē dihet, thefacebook.com ėshtė versioni fillestar i Facebook-ut to sotėm.

Se sa tė vėrteta janė pretendimet e Ceglias, akoma nuk dihet por njė gjė ėshtė e vėrtetė, kompania e Zuckerberg-ut do tė detyrohet tė merret me seriozitet me kėtė ēėshtje, pasi ēėshtja tashmė i kaluar gjykatės dhe gjykatėsi pėrgjegjės Thomas Brown, pėr qėllime sigurie ka ndaluar deri nė pėrfundimin e ēėshtjes transferimin e ēdo lloji fondi nga kompania Facebook nė njė drejtim tjetėr.

Zėdhėnėsi i Facebook, Barry Schnitt ka deklaruar se Facebook do t'i shkoj deri nė fund kėsaj ēėshtje, duke hedhur poshtė pretendimet e Paul Caglias, dhe duke i cilėsuar ato si tė pavėrteta.

Facebook aktualisht ka rreth 500 milion antarė ndėrsa vlera e kompanisė mendohet tė jetė rreth 6,5 miliardė $. Mark Zuckerberg posedon 84%tė aksioneve dhe sipas revistės Fortune pasuria e tij arrin nė rreth 4 miliardė $.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum