Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Mafia Shqiptare, pjese ne 10 grupet mafioze me te medha ne B

Mafia Shqiptare, pjese ne 10 grupet mafioze me te medha ne B

Go down  Message [Page 1 of 1]

Mafia i referohet grupeve te fshehte te perfshire ne krimet e organizuara te shperndare ne shume vende. Ata jane zakonisht te referuara me emrin e vendit e origjines dhe shumica e anetareve do te jene te kesaj kombesie.

Ato zakonisht aspirojne qe te kene nje monopol mbi aktivitetet e paligjshme si droga, armet e zjarrit trafikimit, etj Ky eshte nje artikull ne lidhje me grupet mafioze dhe aktivitetet e tyre. Ato jane te rreshtuara ne nje qellim rritjen e ndikimit te tyre ne bote.
10. Jamaikanet-britanike Yardies.
Jamaikanet – Britanik Yardies ishin Jamaikanet te cilet emigruan ne Britani ne 1950. Ata jane te perfshire ne krime te organizuara si tregtia e droges dhe krime te tjera te armeve. Ata nuk jane perpjekur te inflirtohen ne sistemin e zbatimit te ligjeve pasi nuk kane qene aq te rrezikshem dhe te forte si grupet e tjera mafioze. Te gjitha krimet perfshijne perdorimin e armeve te zjarrit, perdorimi i te cilave eshte i kontrolluar rreptesisht ne Britani.
9. Mafia Shqiptare.
Mafia Shqiptare perbehet nga nje numer i madh organizatave kriminale te cilat jane te bazuara ne Shqiperi. Ata jane aktive ne SHBA si dhe vendet Europiane. Thuhet se Mafia Shqiptare u perhap ne nivel nderkombetare ne vitet 1980. Krimi i organizuar mbizoteroi ne Shqiperi ne shekullin 15. Ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes si dhe ne Mbreterin e Bashkuar njihen per tarfikim prostitutash droge si dhe trafikim armesh. Njihen gjithashtu per perdorim te shpejt te dhunes dhe hakmarrjes.
8.Mafia Serbe.
Mafia Serbe operon ne me shume se 10 vende duke perfshire ketu Gjermanine, Shtetet e Bashkuara , Britanin, Francen etj…J ane te perfshire ne aktivitete te tilla si trafik droge, kontrabande, vrasje me pagese, kumar, dhe vjedhje. Ajo ka tri grupe te medha te quajtur Vozdovac, Sur?in dhe klanin qe ben kontrollin e grupeve te vogla. Aktualisht jane rreth 30-40 grupe qe punojne ne Serbi.
7. Mafia Izraelite.
Mafia e Izraelite punon ne shume vende ne aktivitete si narkotrafikantve, trafikimin e droges dhe prostitucionit. Kohet kane ndryshuar dhe mafia Izraelite dikur e njohur per patronazhet e saj dhe friken qe krijonte, sot ata jane te pameshirshem dhe nuk mendojne dy here per vrasjet qe duhet te kryejne. Mafia Ruso-Izraelite ka pershkruar sistemin politik te ShBA aq mire sa forcat Amerikane kane deshtuar per te bere ndonje perparim per ndalimin e tyre.
6. Mafia Meksikane.
Mafia Meksikane eshte nje grup shume i forte ne burg ne Shtetet e Bashkuara. Ajo filloi ne vitet 1950 per te mbrojtur te burgosurit ndaj te burgosurve te tjere nga zyrtaret. Ky grup gjithashtu ka qene i perfshire ne grabitje dhe trafikut te droges. Ajo ka rreth 30.000 anetare ne te gjithe Shtetet e Bashkuara. Anetaret e bandes kane tatuazh nje dizanjo te perbashket, i cili eshte nje simbol kombetar meksikan. Thuhet qe jane rreth 150 te burgosur te cilet kane autoritetin te urdherojne vrasje dhe rreth 2000 bashkepunetore te cilet ekzekutojne keto vrasje.
5 .Yakuza Japoneze.
Yakuza japoneze eshte nje grup i krimit te organizuar e cila perdor kercenimin dhe shantazhin per te ecur ne rrugen e tyre. Origjinen e ka rreth shekullit te 17. Disa anetare te grupit sipas nje miti kane nje pjese te hequr ne gishtin e tyre te vogel. Kjo shpesh i ofrohet udheheqesit si nje shenje zbutje dhe ndjese. Disa anetare te tjere kane tere trupin e tyre tatuazh. Kjo mafie ka rreth 110.000 anetare ku 2.500 jane familje. Ata jane te perfshire ne importime te kasetave pornografike te pacensuruara nga Europa ne Amerike, prostitucion dhe imigrim ilegal.
4.Triada Kineze.
Triada Kineze perfshihet ne shume organizime kriminale te cilat bazohen ne Kine, Malajzi, Hong Kong, Tajvan, Singapor etj… Ata jane gjithashtu shume aktive ne Nju Jork, Los Angelos, Seattle, Vankuver si dhe San Fransisko. Krimi i tyre i organizuar ka te beje me vjedhje, vrasje te paguar, trafik droge, grabitje, pirateri etj… Fillimet i kane ne shekullin e 18 dhe emrin e atehershem e kane patur Tian Di Hui. Ata jane gjithashtu te perfshire ne fallsifikimin e monedhes kineze.
3. Kartelat e droges Kolumbiane.
Kartelat Kolumbiane te droges u formuan kryesisht per te kontrolluar trafikun e droges. Ata veprojne ne shume vende. Kane shume organizata qe merren me politike, aspektet ushtarake dhe ligjore te kartelave. Kartelat me te rendesishme nga Kolumbia jane: Kartela Kali, Kartela Medellin dhe Kartela Del Norte Valle. Ne nje moment keto kartela jane kercenuar nga ekstradimet midis ShBA dhe Kolumbise. Kapot u fshehen dhe urdheruan anetaret e saj te vrisnin mbeshtetesit e ketyre ekstradimeve. Kjo mafie ka qene gjithashtu e perfshire ne shume rrembime dhe akte terroriste.
2.Cosa Nostra Amerikane dhe Siciliane.
Cosa Nostra Amerikane dhe Siciliane jane nje grup relativisht i ri. Ajo filloi ne gjysmen e dyte te shekullit te nentembedhjete ne Itali. Me gjithe kjo eshte nje organizat mafioze e re, ka nje aftesi te madhe per te planifikuar krime te medha dhe te dal pa lagur. Eshte e perfshire ne trafik droge dhe armesh. Ka nje numer anetaresh prej 3500-4000. Pervec ketyre kane dhe bashkepunetore te cilet nuk jane anetare te vertete. Nje anetare duhet ti nenshtrohet ceremonise se fillimit ku ai ndoshta do i duhet te vrsae dike per te provuar vlerat e tij. Cdo anetare duhet te ndjeke kodin e heshtjes.
1.Mafia Ruse.
Mafia Ruse ka origjinen ne Bashkimin Sovjetik dhe tashme ka ndikim ne tere boten. Ka rreth 100.000 deri ne 500.000 anetare. Ata jane te perfshire ne krimet e organizuara ne vende si Israeli, Hungaria, Spanja, Kanadaja, Britania, Shtete e Bashkuara te Amerikes, Rusia, etj… Ata kane imigruar gjithashtu ne Israel, Amerike, Gjermani duke perdorur identitet te rreme gjerman dhe hebre. Aktivitetet e tyre perfshine, trafikim lendesh narkotike, trafikim armesh, pornografi, mashtrime ne internet etj. Nje nga rregullat baze te tyre eshte te mos bashkpunojne me autoritetet. Nese ndonje nga anetaret arrestohet dhe ai rrefehet ne lirim ate e pret vdekja. Jane te shquar dhe te frikshem per vandalizmat e tyre, vrasjet me pagese, trafikim te organeve jetesore dhe terrorizmit.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum