Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Sa herė sėmuret njė njeri gjatė gjithė jetės?

Sa herė sėmuret njė njeri gjatė gjithė jetės?

Go down  Message [Page 1 of 1]


Bėhet e ditur se njė njeri gjatė gjithė jetės sė tij kalon 6284 herė shqetėsime tė lehta.
Sipas lajmit tė dhėnė nė adresėn Daily Mail nė internet njė studim i bėrė nė Mbretėrinė e Bashkuar zbuloi se njeriu gjatė njė viti mund tė kalojė afėrsisht 80 herė shqetėsime tė lehta si dhimbje koke, ngėrēi, dhimbje kurrizi dhe ftohje.

Sipas tij, ne pėrdorim ilaēe qetėsuese pėr dhimbje 21 ditė nė vit. Nėse mesataren e jetėgjatėsisė e llogarisim 78,5, atėherė numri i ditėve qė pėrdorim ilaēe qetėsuese ėshtė 1649.

Nė studimin e bėrė mbi 3000 tė rritur ankesat mė tė theksuara janė ngėrēet e pėrsėritura. Ngėrēet shfaqen 19 ditė nė vit tek njė njeri dhe gjatė gjithė jetės llogaritet tė shfaqen 1492 herė.

Dhimbja e kokės mund tė shfaqet tė paktėn 16 herė nė vit dhe gjatė gjithė jetės mendohet tė jetė 1265 herė. Sipas studimit, njė britanik gjatė njė viti kalon 14 herė dhimbje kurrizi ndėrsa gjatė jetės 1099 herė.

Duke theksuar se megjithėse kėta sėmundje nėnvlerėsohen nga ana e popullsisė mund tė jenė dėrrmuese dhe tė lodhshme, drejtuesi i kompanisė qė bėri tė mundur studimin pohoi se studimi nuk pėrfshin sėmundjet serioze.

Shqetėsimet e tjera tė lehta qė kalojmė gjatė jetės sonė janė shkėputja muskulare, dhimbje qafe, dhimbjet e stomakut dhe barkut, ndrydhje e kyēeve, etj.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum