Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Hunda, mjeti i ri per kapjen e krimineleve

Hunda, mjeti i ri per kapjen e krimineleve

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Hunda, mjeti i ri per kapjen e krimineleve on Tue Oct 05, 2010 4:10 pm


Ne kemi skaner pėr rrethinėn e syve dhe gjurmėt e gishtave, por hunda e njeriut mund tė jetė njė metode mė e mirė pėr identifikim.Kėshtu thotė njė studim i kryer nga disa shkencėtarė tė njė universiteti britanik, tė cilėt skanuan hundėt nė njė format 3D dhe nxorrėn karakteristikat nė bazė tė majės, profilit dhe zonės mes dy syve. Studiuesit zbuluan 6 modele hundėsh, mes tė cilave ai grek, romak, indian, etj. Duke qenė se janė karakteristika tė vėshtira pėr t’u fshirė, shkencėtarėt thonė se hunda mund tė funksionojė shumė mirė pėr identifikim. Kėrkuesit theksojnė se hundėt janė mbikqyrur me njė sistem biometrik, mėnyrė qė identifikon tiparet dalluese tek njerėzit. “Hunda ėshtė tipar i pėrhershėm i fytyrės dhe pėrdorimi i saj nė sistemin biometrik nuk ėshtė eksploruar ende”, ka deklaruar doktori Adrian Evans. 


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum