Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » mikrocipi per te gjithe nga 2013.

mikrocipi per te gjithe nga 2013.

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 mikrocipi per te gjithe nga 2013. on Thu Oct 07, 2010 10:02 pm


Mbrenda 36 muaj do tė fillojė operacioni pėr transplantimin e mikroēipit tė identifikimit nė tokėn amerikane dhe pėr tė gjithė amerikanėt.

Nė projekt-ligjin Obama pėr Shėndetėsi, HR 3200, nė faqen 1001, ėshtė parashikuar qė pėr tė gjithė amerikanė tė futet njė mikroēip nė mėnyrė qė tė krijohet njė regjistėr kombėtar.

Ky lloj "Mikro-ēipi" duhet tė fillojė brenda 36 muajve (3 vjet).

Ky projekt-ligj i ri pėr kujdesin shėndetėsor, HR3200, i cili sapo ėshtė miratuar nga Kongresi, thekson se tė gjithė personat tė cilėt janė tė varur tė jenė me mikroēip.

Kėtu ėshtė dokumenti zyrtar i F.D.A (Food and Drug Administration), i datės 10 dhjetor 2004, me titull " Class II Special Guidance Document: Implantable Radiofrequency Transponder System for Patient Identification and Health Information" qė flet pėr kėtė temė.

Tani duke pasur parasysh nė formulimin e projekt-ligjit HR 3200, " America's Affordable Health Choices Act of 2009 " qė gjendet nė faqen e internetit Congresses' House Ways and Means (metodat dhe mjetet e Dhomės sė Kongresit)

Nė faqen 100, gjendet " Subtitle C - National Medical Device Registry " i cili thotė: The Secretary shall establish a national medical device registry (in this subsection referred to as the 'registry') to facilitate analysis of postmarket safety and outcomes data on each device that—''(A) is or has been used in or on a patient; and ''(B) is a class III device; or ''(ii) a class II device that is implantable.

Me fjalė tė tjera, tė gjithė ata qė kanė tė vendosur mikro-ēipin sipas ligjit tė ri pėr kujdesin shėndetėsor duhet tė jenė tė regjistruar para" Sekretarisė ". "Sekretaria" ėshtė ministria e shėndetėsisė dhe shėrbimeve sociale.

Data nga e cila regjistri ka mandat tė fillojė dhe qė ėshtė obligues e hasim nė faqen 1006 dhe pėrkon me njė periudhė prej 36 muajsh pas projekt-ligjit qė do tė bėhet ligj pėr shėndetin.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum