Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Si plaket njeriu????

Si plaket njeriu????

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Si plaket njeriu???? on Thu Oct 07, 2010 10:06 pm


Plakja, nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė proces normal nė jetėn e njeriut. Me harresėn e ēelėsave, fluturimin e mendimeve, harresėn e fjalėve tė caktuara - zakonisht pėrshkruhet pleqėria.

Por, me njė studim tė ri tė shkencėtarėve amerikanė, vėrtetohet se plakja nė realitet fillon relativisht herėt, qė nė moshėn 20 vjeēare.

Sipas tė dhėnave tė fituara nga kėrkimi, aftėsitė tona mentale fillojnė tė dobėsohen nė moshėn 27 vjeēe. Nė kėrkim kanė marrė pjesė 2000 burra dhe gra, tė moshės 18-60 vjet.

Nga ana biologjike, me rritjen nė moshė ndodh mosfunskionimi mitokondral, ēka sjell dobėsimin e muskujve apo humbjen e elasticitetit tė tyre dhe si rrjedhim uljen e aftėsive fizike pasi Mitokondria furnizon qelizat me energji.

Plakja e organeve tė tė shikuarit dhe tė dėgjimit fillon shumė herėt, qė nė moshėn 10 vjeēare. Dhe ky proces e tregon veten dukshėm nė moshėn 40 vjeēare.

"Rezultatet qė morrėm nga ky kėrkim do t'i shėrbejnė publikut qė tė mėsoj se pleqėria nuk fillon kur shkojmė nė pension, por shumė mė herėt", shpjegojnė protagonistėt e kėrkimit.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum