Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Mrekullite e humbura

Mrekullite e humbura

Go down  Message [Page 1 of 1]

mister

avatar
Guest
Shumė prej anijeve tė mbytura mė tė famshme tė botės, varret dhe reliktet e historisė ende mbeten mister.


Tani qė rreth 1500 satelitė aktivė ndodhen nė orbitėn e Tokės dhe popullsia njerėzore po i afrohet 7 miliardėshit, ju ndoshta mendoni se ēdo gjė me vlerė nė planet do tė ishte zbuluar deri mė sot.


Por objektet mė tė famshme tė historisė, qė nga "Grali i shenjtė", murali i Da Vincit dhe aeroplani i humbur i Amelia Earhart, ende mbeten tė zbulohen.


Diku larg bregdetit tė Kolumbisė qėndron "San Jose", njė galion i fundosur spanjoll qė mendohet se mban mė shumė se 1 miliard dollarė pasuri. Arkeologėt kanė shpenzuar dekada gėrmime nėn diellin pėrvėlues nė kėrkim tė varrit tė humbur tė mbretėreshės Nefertiti tė Egjiptit.


Dhe qė nė mes tė shekullit tė 16-tė, askush s'e ka parė muralen e Leonardo da Vincit, tė cilin shumė prej bashkėkohėsve e konsiderojnė kryevepra e tij mė e madhe.


Gazeta "The Wall Street Journal" ju tregon pėr disa prej tyre, arsyeja pse ndodhen nė fillim tė listės sė objekteve mė tė kėrkuara dhe se kush i kėrkon. Jennifer Saranow ėshtė "gjashtarja" e teknologjisė sė lartė qė po kėrkon disa prej tyre. Falė teknologjisė sė lartė tė kėrkimit kjo do tė jetė mė lehtė nė ditėn e sotme.


Gjatė viteve tė fundit, njė ushtri nė rritje historianėsh, arkeologėsh dhe gjahtarėsh thesaresh kanė mbledhur shuma tė mėdha parash dhe kanė vėnė nė punė kėtė teknologji nė kėrkim tė kėtyre thesareve, por edhe tė tė tjerave.


Maury Kravitz, njė avokat 75-vjeēar nė pension dhe tregtar nga Highland Park, Illinois, ka kaluar 15 vitet e fundit dhe ka shpenzuar 3 deri nė 4 milionė dollarė, duke kėrkuar nė Mongolinė veri-qendrore varrin e Genghis Khan.


Roger "Woody" Peard, 53-vjeēar nga Lake Tahoe, Kalifornia, beson se aeroplani i Amelia Earhart-it, "Electra 10-E", i cili u zhduk mbi Paqėsorin jugor nė vitin 1937, u rrėzua pėr shkak tė njė pėrplasjeje nė ajėr dhe u gropos nė njė bazė ushtarake japoneze nė ishull Marshall.


Ai ka mbledhur rreth 30 mijė dollarė fonde pėr ekspeditėn qė do tė pėrdorė njė radar qė penetron nė tokė pėr ta provuar teorinė e tij. "Askush s'mė beson", thotė ai.


Eksploruesit edhe kanė patur sukses. Majin e kaluar, "Odyssey Marine Exploration Inc.", njė firmė kėrkimi nėn ujė, njoftoi se kishte gjetur njė anije tė mbytur tė erės koloniale tė quajtur "Black Swan" (Mjellma e zezė) dhe nxori rreth 500 mijė monedha argjendi.


Nė vitin 1985, njė skuadėr kėrkuesish gjeti dhe filmoi mbeturinat e Titaniku, ndėrsa nė vitin 1992, imazhet satelitore ndihmuan njė tjetėr grup tė lokalizojė atė qė besonin se ishte krahina legjendare e humbur e Ubar-it, tė cilin Lawrence i Arabisė e quajti "Altantiku i rėrave".


Njė kėrkues thotė se ka zbuluar thesarin nga anija e famshme e mbytur "Flor de la Mar", pranė bregut tė Indonezisė, ndėrsa njė profesor nga Teksasi pretendon se ka blerė njė ashkėl nga Kryqi i Vėrtetė, kryqi qė u pėrdor pėr tė kryqėzuar Jezusin, pėr 1500 dollarė nė "eBay".


Tradicionalisht, gjahu pėr thesaret joakademike financohet nga grupe investitorėsh qė kėrkojnė shpėrblime nė shkėmbim, duke shitur tė drejtat e medias dhe duke ndarė ēdo thesar. "Odyssey Marine", kompania mė e madhe e llojit tė saj, u bė kapital nė vitin 1997.


Kompania ka njė kapital tregu prej 300 milionė dollarėsh dhe vitin e kaluar kishte 5.06 milionė dollarė tė ardhura. Por teknologjia po hap shumė mundėsi nė kėtė fushė.


Duke pėrdorur "Global Positioning System", kėrkuesit mund ta kuptojnė mė mirė ku tė kėrkojnė. Komunikimet pa kabllo i lejojnė kėrkuesve tė ndajnė dhe tė analizojnė informacion nga vend tė largėta.


Fotografitė satelitore sugjerojnė qytete tė lashta dhe rrugė tregtare, ndėrsa pajisjet e fundit pėrdorin sinjalet e radarėve, sensorėt magnetikė dhe pulset elektrike pėr tė aftėsuar kėrkuesit tė shohin gjėrat nėn ujė, tė cilat 5 vite mė parė ishin tė padukshme.


Shumė teknika tė tilla janė nė dispozicion tė kujtdo sot", thotė W.Fredrick Limp, drejtori i Universitetit tė Arkansasit pėr Qendrėn e Teknologjive tė Avancuara.


Porcher Taylor III, njė profesor nga Universiteti nė Richmond, ka shpenzuar gati njė dekadė duke analizuar imazhe tė detajuara nga satelitėt tė njė anomalie mbi malin Ararat tė Turqisė, pėr tė cilėn beson se ėshtė Arka e Noesė.


Nė Majami, fotografi Ulf Erlingsson, kohėt e fundit pėrdori softuerė hartash tė teknologjisė sė lartė pėr tė treguar ngjashmėrinė mes Irlandės dhe pėrshkrimeve tė Platonit pėr Altantis (Zoti Erlingsson beson se pėrshkrimet e Platonit u frymėzuan nga njė ishull nė detin e Veriut). Nė disa raste, tė pasurit janė ata qė financojnė kėrkimet.


Pėr tė gjetur nėndetėsen nė tė cilėn u vdiq babai gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, tre vėllezėr kohėt e fundit morėn me qera dy kompani eksplorimi nėn ujė pėr ta kėrkuar (lundra "USS Grunion" u identifikuar gushtin e kaluar).


Pėr 30 mijė dollarė, gjahtarėt individual tė thesareve mund tė blejnė sensorė nėntokėsorė apo tė marrin me qera njė anije nėnujore kėrkimi pėr njė ditė.


Gjatė viteve tė fundit, arkeologėt, historianėt dhe qeveritė kanė shprehur shqetėsimin se shumė thesare nėnujore janė plaēkė e grabitur, me shumė pak interes pėr tė dhėnat historike.


Nėn ligjin tradicional, qė drejton vendet arkeologjike nėnujore nė ujėrat ndėrkombėtare, gjetėsit janė mbajtėsit dhe rikuperuesit marrin kompensim.


Por qeveritė nuk lėshojnė pe - "Odyssey Marine" ėshtė nė njė betejė ligjore me Spanjėn pėr "Mjellmėn e zezė".

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum