Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Tradhetia: Ja si zbulohet

Tradhetia: Ja si zbulohet

Go down  Message [Page 1 of 1]

Ai zakonisht ėshtė i qetė dhe i pėrmbajtur, befas kthehet nė njė shok tė shkėlqyer? Mund tė jetė pėr shkak tė njė kolegeje tė re. Njė shtėpiake qė vuan nga dembelizmi hedh tutje tė gjitha telekomandat papritur dhe, nė vend tė hekurit, fillon biēikletėn pėr stėrvitje? Ndjellėse e dėshirės sė saj pėr tė ushtruar mund tė jetė tranjeri i palestrės pėrballė shtėpisė. Pra, edhe nė qoftė se nuk ėshtė tradhėti e deklaruar me njė shpallje, ajo ėshtė ende njė krim qė lė prapa shenjė dhe mund tė identifikohet lehtėsisht.
Pėr t’u shndėrruar nė “007 e dashurisė”, realisht, mjaftojnė disa lėvizje si ato tė treguara nga autorėt nė manualin “Tradhėtar i ndyrė”. “Si tė zbulojmė gjurmėt e tradhėtisė” firmosur nga Alberto Caputo, psikiatre dhe seksologe; Alessandro Calderoni, gazetar investigativ; Silvia Jun, ėeb editor. Ideator dhe kurator Paolo Baron. Ajo qe kemi dashur tė shkruajmė - shpjegon Caputo – ėshtė njė lloj pėrmbledhje e kriminologjisė ku “krimi” ėshtė tradhėtia, krimineli ėshtė partneri dhe viktima ėshtė i tradhėtuari”. Libri ndahėt nė dy pjesė: e para analizon kuptimin e tradhėtisė, parashtron llojet e tradhėtarėve dhe tė tė tradhėtuarėve, shpjegon dinamika tė ndryshme nė bazė tė sjelles sė tyre. Ndėrsa pjesa e dytė ėshtė njė manual i vėrtetė personal investigimi, i cili, duke u nisur nga dyshimet fillestare, udhėzon partnerin detektiv mbi skenėn e krimit. Rrgulli i parė, shpjegojnė autorėt, ėshtė tė veprosh me kujdes, pėr tė mos humbur tė dhėna tė vlefshme. Skena tė mundshme tė krimit janė automobile dhe zyra. Telefoni, ėshtė gjithashtu njė alternativė qė nuk di tė gėnjejė, ndėrdsa kompjuteri ėshtė “njė kuti e madhe dhe e pasigurt pėr sekretet e tij”: ēdo gjė kalon nėn lente pėr t’iu pėrgjigjur pyetjes: mė tradhėton apo jo?
Identifikimi i tradhtarit
Tradhėtarėt i pėrkasin tre tipologjive tė ndryshne, secila me nėntipet e saj.
1 – Tradhėtarėt serialė: Ato janė me tė vėrtetė tė sėmurė, janė tė pafe e tė specializuar gjenetikisht pėr tė mos qenė asnjėherė tė kėnaqur nga njė marrėdhėie zyrtare. Ata kanė lindur pėr tė vlerėsuar gjithmonė e mė tepėr marrėdhėniet instiktive nė tė cilat ka siē dihet mė shumė pasion. Pėr meshkujt e kėsaj kategorie duhet qė gjithmonė nė njė marrėdhėnie tė jenė tre pjesėmarrės: ai, ajo dhe ajo tjetra.
Nė kėtė grup pėrfshihen dhe koleksionistėt, tė cilėt janė gjithmonė nė kėrkim tė cilėsisė, dhe nė momentin e parė qė shfaqet njė femėr mė cilėsore ata janė tė gatshėm te tradhėtojnė. Nė kėtė pikė si gjithmonė gratė duhet tė vuajnė dhe tė durojnė indiferencėn e tyre.
Pjesė e kėtij grupimi janė gjithashtu dhe ata meshkuj qė gjithēka nė njė marrėdhėnie e lidhin me seksin, tė ashtuquajturit “tė varur prej seksit”.
2 – Tradhėtarėt paralelė: Janė tipikėt e meshkujve qė kėrkojnė t’i shtrinė kėmbėt e tyre nė dy kampe. Sė bashku me raportin kryesor (martesėn apo bashkėjetesėn), ata veprojnė me shkathtėsi tė ekuilibruar pėr tė qenė aktivė edhe nė njė tjetėr lidhje.
3 - Tradhėtarėt e rrallė: Janė ata qė zakonisht veprojnė pėr tė ndėshkuar bashkėshortet.
Si ekspozohen
Pavarėsisht nga personi mė tė cilin ju kanė tradhėtuar, ajo ēka ka shumė rendėsi ėshtė tė ruani gjakftohtėsinė, dhe tė kuptoni sa mė shumė pėrsa i pėrket marrėdhėnies sė fshehtė tė partnerit tuaj.
Para sė gjithash, tradhėtia ėshtė njė fakt qė thyen jetėn e njė ēifti dhe shėrben si njė risi nė jetėn e pėrditshme tė ēiftit, duke sjellė ndryshime tė dukshme, duke filluar qė nga sjellja nė tavolinė pėr tė pėrfunduar tek zėnkat e vogla tė cilat jo rallė herė sjellin dėshirėn pėr tu larguar shtėpia tė partnerit.
Pastaj kjo detyrė (tradhėtia) ėshtė shumė e kushtueshme dhe sfiduese qė kėrkon kohė tė gjatė, vėmendje dhe angazhim. Si pasojė nė mėnyrė tė pashmangshme ata do tė bėjnė disa gabime.
Dhe pėr njohuri mė tė zgjeruara mbi kėtė fenomen ju vjen nė ndihmė dhe njė faqe interneti: tradimento.net, nė tė cilėn mund tė gjeni materiale tė sakta dhe tė bollshme pėrsa i pėrket tradhėtarėve dhe tė tradhėtuarave. Seksione tė veēanta nė kėtė site trajtojnė histori tradhėtie si dhe pasojat qė vijnė si rrjedhojė e kėtyre historive.
__________________

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum