Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » 10 kuriozitete rreth trurit

10 kuriozitete rreth trurit

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 10 kuriozitete rreth trurit on Wed Oct 13, 2010 10:58 am


1. Impulset nervore drejt trurit udhėtojnė me njė shpejtėsi prej rreth 380 km/h.
2. Truri ynė zhvillon njė energji tė barabartė me atė tė njė llambe 10 vat.
3. Mendja njerėzore ėshtė nė gjendje tė ruajė pesė herė informacionet. Ėshtė vlerėsuar se truri ynė ka njė memorie nė mes tė 3 dhe 1000 Terabyte.
4. Vetėm truri pėrdor 20% tė oksigjenit qė hyn nė trupin tonė dhe qė transportohet nė gjak. Masa e trurit ėshtė e barabartė me 2% tė trupit tonė, por konsumon oksigjen mė shumė se ēdo organ tjetėr.
5. Aktiviteti i trurit ėshtė mė i madh natėn se gjatė ditės. Kjo ėshtė pėr shkak, se nė kundėrshtim me atė qė dikush mund tė mendojė ndodh qė truri vihet nė veprim vetėm, kur ne "e fikim" atė.
6. Shkencėtarėt thonė se sa mė i lartė tė jetė koeficienti juaj i inteligjencės (IQ), aq mė shumė ėndrra shihni. Por, kjo nuk duhet t’ju bėjė tė mendoni, se nėse ju nuk i mbani mend ėndrrat tuaja ka lidhje me koeficientin e inteligjencės. Shumica e ėndrrave ka njė kohėzgjatje shumė tė shkurtėr.
7. Neuronet gjatė jetės sonė rriten. Deri kohėt e fundit besohej se qelizat e trurit nuk rriteshin apo rigjeneroheshin.
8. Informacionet udhėtojnė me shpejtėsi tė ndryshme nė tipe tė ndryshme neuronesh, kjo pasi jo tė gjitha neuronet janė tė barabarta: ka disa qė janė nė gjendje tė transportojnė informacione me njė shpejtėsi prej 0.5 metrash nė sekondė, ndėrsa tė tjerėt deri nė 120 metra pėr sekondė.
9. Truri nuk mund tė ndiejė dhimbje. Kjo ėshtė thjesht pėr shkak, se nė tė nuk ka receptorė tė dhimbjes.
10. 80% e trurit tonė ėshtė pėrbėrė nga uj


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum