Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Disa kuriozitete per gjumin

Disa kuriozitete per gjumin

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Disa kuriozitete per gjumin on Sat Oct 16, 2010 4:06 pm

jumi ėshtė shumė i mirė pėr rikarikimin e trurit, qelizat autoriparohen dhe trupi fiton energji tė reja. Gjumi mbetet ende objekt studimi, ėndrrat mbeten mister pėr shkencėn, megjithatė mbi shumė aspekte ėshtė hedhur dritė. Jo tė gjithė kanė informacionin e duhur pėr gjumin, ndaj po ju tregojmė 10 kuriozitete qė nuk i keni lexuar mė parė.


Pėr sa kohė mund tė mbijetosh pa gjumė? Nėse pa ushqim mund tė jetosh edhe pėr dy javė, pasi kalojnė 11 ditė pa gjumė njeriu pėrjeton 'gjumin e pėrjetshėm'.

. Sa flenė kafshėt? Mė gjumashėt janė koalat qė flenė 22 orė nė ditė, lakuriqėt e natės qė flenė 20 orė, milingonat e mėdha qė flenė 18 orė, ndėrsa mė pak fle xhirafa me vetėm 2 orė nė ditė dhe elefanti aziatik me 3 orė nė ditė.

. Kur delfini fle, vetėm gjysma e trurit tė tij pushon, gjysma tjetėr ėshtė aktive pėr tė rregulluar ciklin e frymėmarrjes.

.Tė shohėsh ėndrra ėshtė po aq e domosdoshme sa edhe tė marrėsh frymė. Personat qė nuk shohin ėndrra tregojnė se kanė probleme me personalitetin.

12 pėrqind e njerėzve shohin ėndrrat bardhezi. Nė tė kaluarėn ky numėr ka qenė mė i lartė, por me shpikjen e televizorit me ngjyra numri ra nė mėnyrė drastike.

.Endėrrojmė fytyrat e personave qė i kemi parė mė parė, pavarėsisht nėse i kujtojmė apo jo.

. Vetem 5 minuta pas zgjimit 50 pėrqind e ėndrrave harrohen dhe brenda 10 minutave, 90 pėrqind e tyre zhduken njėherė e pėrgjithmonė nga kujtesa.

Njė cift nė katėr fle nė krevate tė ndarė. Sipas disa testeve meshkujt, pas zgjimit nga njė natė tė cilėn e ndanė shtratin me njė grua, e kishin nivelin e stresit mė tė lartė krahasuar me meshkujt qė flinin vetėm.

.Crregullimet, somnambulizmi janė anomali gjatė procesit tė gjumit. Krime tė ndryshme janė kryer gjatė gjendjes sė gjumit tė thellė.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum