Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Tekonologji » Rreziku i dėmtimit nga rrezet e celularėve

Rreziku i dėmtimit nga rrezet e celularėve

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Rreziku i dėmtimit nga rrezet e celularėve on Wed Oct 20, 2010 10:21 am

Shumė Organizata pėrfshirė industrinė e telefonave celularė zvogėlonin rrezikun e dėmtimit nga rrezet e celularėve. Rezultate studimi nė terma tė shkurtėr janė pėrdorur pėr tė bindur konsumatorėt se pėrdorimi i njė telefoni celular nuk ėshtė i shoqėruar me njė tumor nė tru ose kancer, qė zhvillohen vetėm dhjetė vjet pas ekspozimit. Pėr tė qenė tė plotė, asnjė nuk e njeh ekzaktėsisht sa dėme mund tė provokojė njė telefon celular. Studimi tregon sa i rrezikshėm ėshtė rrezatimi i celularėve. Personat duhet tė evitojnė pėrdorimin e tyre. Edhe pse deri tani asnjė nuk ka provuar qė rrezatimi i celularėve mund tė provokojė diēka tė tillė. Tek fėmijėt duhet tė ndalohet pėrdorimi i celularit sepse truri i tyre ėshtė akoma duke u rritur dhe ėshtė veēanėrisht truri i tyre qė dėmtohet mė shumė nga rrezatimi i celularėve. Tė pėrdorėsh njė telefon celular pėr mė shumė se dhjetė vjet rrit nė mėnyrė tė ndjeshme rrezikun pėr t'u prekur nga tumori nė kokė, tregojnė studimet mė tė fundit tė bėra nė kėtė fushė. Pavarėsisht "garancive" qė japin kompanitė e prodhimit se ata nuk e dėmtojnė shėndetin, tė pėrdorėsh njė telefon celular pėr mė shumė se dhjetė vjet rrit nė mėnyrė tė ndjeshme rrezikun pėr t'u prekur nga tumori nė kokė. Shkencėtarėt qė u morėn me kėtė studim arritėn nė pėrfundimin se pėrdorimi i telefonit pėr njė orė nė ditė ėshtė mė se e mjaftueshme pėr tė rritur rrezikun, ndėrsa standardet ndėrkombėtare tė pėrdorura deri mė tani pėr tė mbrojtur pėrdoruesit nga rrezatimet nuk janė tė sakta e duhen rishikuar patjetėr. Pas njė sėrė studimesh tė hollėsishme, ata kėrkuan tė tregonin se "duhet tė jemi tė kujdesshėm dhe tė pėrdorim nė mėnyrė tė limituar telefonat celularė. Sėmundje si artroza apo herni diskale janė shkaku i dytė i dhimbjeve tė qafės, por qė tė dyja situatat mund tė jenė aktive njėkohėsisht. Kush vuan nga kėto sėmundje mundohet t'i shmangė rrotullimet e kokės dhe lėvizjet e shpatullave pikėrisht pėr dhimbjen qė i shkakton kjo.


_________________
[You must be registered and logged in to see this image.]

Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


[You must be registered and logged in to see this image.]
View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum