Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Duhanxhinjtė, mė tė rrezikuar nga diabeti

Duhanxhinjtė, mė tė rrezikuar nga diabeti

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Duhanxhinjtė, mė tė rrezikuar nga diabeti on Thu Oct 21, 2010 4:19 pm

Rezultatet e studimit, tė bėrė nga Dr. Sun Ha Jee dhe nga kolegėt e tij nga Universiteti “Yonsei” nė Seul, janė botuar nė revistėn shkencore “Diabetes Care”

Sikur efektet e dėmshme tė pirjes sė duhanit tė mos mjaftonin, atyre, nė bazė tė njė studimi tė ri, u ėshtė shtuar edhe njė – rritja e rrezikut nga paraqitja e diabetit tė tipit II.
Rezultatet janė tė bazuara nė dosjet mjekėsore tė mė shumė se 1.2 milionė koreanėve tė rritur, me ē’rast duhet tė thuhet se vet pirja e duhanit nuk shkakton paraqitjen e diabetit, por e rritė rrezikun e paraqitjes sė tij, nė bashkėpunim me faktorėt e tjerė.
Ėshtė parė se, te tė rriturit, rreziku nga diabeti i tipit II rritet nė proporcion tė drejtė me intensitetin e pirjes sė duhanit. Krahasuar me moshatarėt e tyre qė nuk pinė duhan, pėrdoruesit e kėsaj droge legale (duhanit) tė cilėt pinė tė paktėn 20 cigare nė ditė, ėshtė parė se janė pėr 55% mė tė rrezikuar nga paraqitja e diabetit.

Te gratė, i njėjti nivel i pirjes sė duhanit, ėshtė parė se lidhet me njė rrezik mė tė madh pėr 1/3, krahasuar me ato femra qė kurrė nuk kishin qenė pėrdoruese tė duhanit.

Rezultatet e studimit, tė bėrė nga Dr. Sun Ha Jee dhe nga kolegėt e tij nga Universiteti “Yonsei” nė Seul, janė botuar nė revistėn shkencore “Diabetes Care”.

Shkencėtarėt po ashtu kanė konstatuar se, me lėnien e duhanit, vjen deri te ulja e rrezikut pėr paraqitjen e diabetit tė tipit II.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum