Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Gjera te vecanta ne bote!

Gjera te vecanta ne bote!

Go down  Message [Page 1 of 1]


Nje nga shtate mrekullite e botes se vjeter
Ndermjet lumejve Tiger dhe Eufrat, 6000 vjet me pare shtrihej qyteti me i madh dhe me i bukur i Mesopotamise, Babiloni, qe zinte nje
siperfaqe prej 490km(2) Ai kishte rruge te drejta dhe shtepi 3-4 kateshe. Ne Babilon u ndertuan kopshtet e fameshme te varura te Semiramides, qe jane nje nga shtate mrekullite e botes se vjeter. Historianet e vjeter Diadar,Strabon dhe Herodot na flasin per kete mrekulli, Po cila ishte Semiramida, per te cilen ishin ndertuar keto kopeshte, deri me sot kjo ka mbetur legjende. Herodoti thote se 2560 vjet me pare, ne Babilon ka sunduar mbreti i fuqishem Nabukodonosor, i cili kishte ndertuar ne breg te Eufratit nje pallat madheshtor dhe afer tij kopshtet e cuditshme. Nabukodonosori ishte martuar me princeshen e bukur Samuramat. Princesha, qe ishte mesuar ne vendlindjen e saj plot male dhe bime te bukura, shpejt filloi te merzitet ne Babilonin e madhe plot zhurme dhe ndertesa te larta. Malli per vendlindjen dhe per natyren e tij te bukur ia prishen shendetin princeshes. Ajo po dobesohej nga dita ne dite.
Nabukodonosori, i dhene shume mbas shendetit te gruas, te cilen e donte shume ndertoi per te kodrat artificiale dhe ndertoi ne to kopshtet e varura, qe nuk ishin pare deri atehere. Ato kishin 20 taraca te ndertuara me blloqe guresh pese metra te gjata dhe nje meter e gjysem te gjera. Cdo tarrace e perbere nga gure te tille ishin 120 m te gjate dhe 120 m te gjere dhe qendronte e varur ne kolona masive. Kolonat e taraces se varur harrinin 25 m gjatesi. Ne cdo tarace, sipas kateve te kopshtit, kishte drure te medhenj zbukurues, dru frutore, shkurre dhe lule nga te gjitha anet e mbreterise, nga vendet e detit Kaspik, te detit mesdhe dhe te gjirit Persik.
Bimet ishin vendosur ne taraca me lartesi te ndryshme sipas kushteve dhe lartesive natyrore te vendit nga ishin sjelle, prandaj edhe e ndienin veten si ne shtepine e tyre, rriteshin, lulezonin dhe jepnin fruta nga viti ne vit.

Gjashte mrekullite e tjera te botes se vjeter jane :
1- Piramidat e Egjiptit
2- Statuja prej mermeri e Zeusit. Ajo ishte 20 m e larte dhe qe punuar nga skulptori Fidia.
3- Mauzoleumi i qytetit Helikarna, i ndertuar ne kohen e mbretereshes Mauzola. Mauzoleumi ishte 43 m i larte dhe kishte 36 kolona
4- Feneri i ishullit Faros, i ndertuar ne kohen e faraonit Ptoleme II . Ai ishte i larte 160 m dhe kishte 8 kate. Drita e ketij feneri dukej 60 km larg.
5- Statuja e bronzet e Apolonit ne ishullin Rodos. Ajo ishte 32 m e larte dhe nepermjet kembeve te saj anijet me vela kalonin lirisht.
6- Lekura me nje bukuri te jashtezakonshme, e ndertuar per nder te perendeshes greke te gjuetise Artemida.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum