Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Matrix : Filmi nga pikepamja filozofike

Matrix : Filmi nga pikepamja filozofike

Go down  Message [Page 1 of 1]


Filmi qė i kishte tė gjitha. Aksion, komplot mbreslėnės, protagonistė tė bukur, muzikė

qė tė mbante nė tension, dhe efekte tė larta kinematografike. Ndoshta do shiste po aq bileta nėqoftėse nuk do tė pėrmbante thellėsinė e skenarit. Dhe kjo thellėsi ishte realisht aq e madhe sa qė dikush pyet veten, po sikur krijuesit e filmit tė kishin vetėdijen e tė gjitha atyre apo nėse pėrfundimisht filmi (kjo ndodh nė art zakonisht) ishte thjesht njė vėzhgim i frymėzuar.

Filmi pėrmbanė tė gjithė elementėt e njė Eposi Heroikė. Pika qėndrore ėshtė gjithmonė Heroi, i cili ėshtė njė njeri si gjithė tė tjerėt, e vetmja gjė qė fillimisht e dallon ėshtė qėndrimi i tij ndaj hetimit, kėrkimit tė sė vėrtetės. Por tek asnjė Mit nuk arrin tek e vėrteta vetėm. Gjithmonė ekziston njė mėsues, njė Qėnie qė e udhėheq. Nė rastin e Heroit tonė, Mėsuesi ėshtė Morfeus (Perėndia e gjumit nė Mitologjinė Greke, kėtu zgjon Heroin nga gjumi letargjik.)

Zakonisht gjithēka nis nga njė Vendim. Kjo ėshtė prova e parė e nxėnėsit. Asnjėri nuk mund tė marri mėsimdhėnje nėse mė parė ai vetrė nuk ka vendosur se ka dėshirė. Prandaj nxėnėsia ėshtė njė veprim energjitik. Madje ka disa tė dhėna se kadeti tek Misteret e Mėdha tė Egjiptit, duhet tė zgjidhte midis dy gotash me verė. Njėra nga ato tė dyja pėrmbante helm. Nė kėtė mėnyrė provohej jo vetėm nėse e ka kaluar frikėn e vdekjes duke pasur besim nė pavdeksinė e Shpirtit, por edhe nėse ka zhvilluar aftėsi tė tilla nė mėnyrė qė tė parandjejė se kush ėshtė vera qė do ta ēojė nė vdekje. Sepse vetėm njė budalla do tė vdiste nėse s’do tė ishte e nevojshme. ( Sigursht qė ndoshta nuk e linin tė pinte verėn e helmuar nėse zgfjitdhte gotėn e gabuar, por thjesht e dėrgonin pas nė shtėpinė e tij duke e pėrqeshur).

Kėshtu edhe kėtu, kandidati pėr Initacionin, domethėnė tek dija, duhet tė zgjedhi midis pilulės tė kuqe ose asaj blu. Tė zgjedhi midis rehatisė qė ofron mosdija, mungesės sė vetėdijes nga njėra anė dhe mallkimit tė dijes nga ana tjetėr, peshės sė lirisė dhe pėrgjegjėsisė nga ana tjetėr. Kėshtuv edhe kėtu, protagonisti zgjedh tė dytėn dhe aksioni fillon. Lind pėr herė tė dytė nė botėn reale kėsaj rradhe. Nuk ėshtė rastėsi qė tė initacionuarit nė Misteret e Mėdha i quanin “dy herė tė lindur” ose “tremadhėshtorėt”. Sepse njė herė lindėn nė materie si tė gjithė ne dhe njė herė lindėn tek Shpirti.

Nė kėtė gjėndje tė re qė ndodhet mundohet tashmė me njė ritėm tė ngadaltė dhe me ndihmėn e atyre qė e bėn pėrpara tij dhe tė cilėt do tė jenė bashkudhėtarėt e tij, tė zgjohet dhe tė mėsojė qė tė jetojė nė realitet.

Pėrsėri sipas Esoterizmit ekzistonė njė zinxhir i madh mėsuesish dhe nxėnėsish tek i cili kudo qė ndodhet dikush, ėshtė njė nxėnės i vogėl por edhe nje mėsues i vogėl pėr pasardhėsin.

Njė tjetėr pikė interesante ėshtė se kur lind i dhėmbin sytė e tij dhe Morfeus i thotė se i dhėmbin pėr shkak se po i pėrdorė pėr herė tė parė. Kėtu kemi njė simbolizėm tė pastėr, thjesht le tė pėrmendim se edhe Platoni thotė se ėshtė e rėndėsishme qė ai qė do tė dalė nga shpella, ta bėjė dalė ngadalė qė ti mėsohen sytė, pėrndryshe do tė verbohet nga drita. (Domethėnė se Nxėnėsi duhet ta pėrvetėsojė dijen dalė ngadėlė, pėrndryshe do tė verbohet dhe do ta pėrdori pėr ti bėrė keq tė tjerve duke u bėrė egoist).

Por pasi dikush ta njohi tė vėrtetėn, qė ėshtė bukuria dhe drita e botės jashtė shpellės, do tė dėshirojė qė tra ndajė atė me tė burgosurit e tjerė. Do dėshirojė qė ti ndihmuar qė tė thyejnė vargonjtė e tyre. Tė njėjtėn gjė bėn edhe heroi jonė. Pasi zbul Matrixin (kėtu na vjen ndėr mend emri sanskrit pėr botėn “majia” = iluzion, Indianėt mendojnė se tė vėrtetėn nuk mund ta kapim me shqisat tona), pėrpiqet pra Heroi ynė, pasi tė ket hyrė pėrsėri nė Matrix tė bindė edhe tė tjerė qė tė zgjohen. Me rezultatin qė tė zėvendėsojė banditin pėr zotėrit e shpellės qė nė filmin konkretė janė makineritė. (Ky ėshtė njė tjetėr simbolizėm pėr pozicionin teknokratik tė shoqėrisė nė tė cilėn jetojmė.) Kėto makineri ushqehen me mendimet dhe ndjenjat e njerėzve. Platoni thotė se padronėt e shpellės qė janė qėnie tė lira pa zinxhira (pra mė tė zhvilluara) krijojnė mekanizma brėnda shpellės qė ti mbajnė njerėzit sa mė shumė qė tė jet e mundur nė padituri, sepse i kanė nevojė nė mėnyrė qė tė ushtrojnė mbi ta pushtetin e tyre. Pėrndryshe nuk ka kuptim ekzistenca e tyre. Kėshtu qė nė film nis njė luftė e fuqishme midis tė mirėve dhe tė kėqinjve. Kjo luftė midis “Bijve tė Diellit” dhe “Bijve tė Hėnės” ėshtė njė motivė arketipikė dhe mund ta gjejmė nė mite shumė tė lashtė dhe nė shumė qytetėrime.

Njė tjetėr temė e rėndėsishme qė prek filmi ėshtė Tradhėtia. Tradhėtari zotėron diēka nga dija. Zgjedh qė ta sakrifikojė atė pėr pasurinė dhe lavdinė e famės. Tek filmi ai tradhėtonė mėsuesin e tij, bashkėudhėtarėt e tij dhe qėllimin e tyre, qė tė bėhet njė Star i Hollivudit (njė sarkazėm e paparė e regjizorit). Nxėnėsi duhet tė kalojė shumė prova pėrpara se pėrfundimisht tė pėrballet me kundėrshtarin e tij mė tė madh, vetveten e tij, dyshimet e tij, mungesa e besimit tė tij, egoizmi i tij. Duhet tė bėhet si Shėn – Gjergji qė vret Dragoin, hijen e tij. ( Le tė kujtojmė Tundimin e fundit tė Kazanzakit qė i referohet pikėrisht kėsaj prove tė fundit.)

Kjo ėshtė arsyeja se pse gjatė gjithė stėrvitjes sė tij Heroi – Nxėnės mundohet tė mėsojė Virtytin e Besnikėrisė. Duhet ti besojė forcave tė tij, ti besojė misionit tė tij dhe tė besojė tek Shpirti i Pavdekshėm. Vetėm atehere mund tė bėhet i pathyeshėm nga padronėt e Matrixit. Pėr shka se siē e thotė dhe Morfeus karakterikisht “nėqoftėse shpirti jot vdesė, vdesė dhe trupi”. (tė Kujtojmė fjalėt e Krishtit qė thoshte se mund ti bėni malet qė tė lėvizin nėqoftėse e besoni me tė vėrtet.) forca e kėtij besimi do tė vėrtetojė se ėshtė i Zgjėdhuri. Kėtu pėrsėri gjejmė lidhje me traditėn Indiane pėr Avatarat, tė zgjedhurit qė vijnė qė tė ndihmojnė botėn kur ajo largohet nga e vėrteta.

Me tė vėrtet qė janė tė shumta pikat nė tė cilat do tė mund tė ndalonte dikush pėr ti analizuar. Por qėllimi i kėtij artikulli, ėshtė njė prezantim i vogėl i filmit qė tė nxisim interesin e spektatorit. Tė gjitha tė tjerat ja lėjmė shikuesit qė ti njohė ose ti kujtojė vet…

Sido tė jet pyetja e madhe qė gjithnjė do tė presė njė pėrgjigje ėshtė:

Ēfarė ėshtė MATRIX ?

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum