Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Shprehje nga Buda

Shprehje nga Buda

Go down  Message [Page 1 of 1]


1-Mos iu drejto me ton tė ashpėr ndokujt . Atyre qė do ju drejtohesh kėshtu mund tė
tė pėrgjigjen nė tė njėjten mėnyrė : plagėt janė tė dhimbshme ; njėra pas tjetrės do
bien mbi ty .

2-Duke mbrojtur veten ke mbrojtur tjerėt ; duke mbrojtur tjerėt ke mbrojtur veten .

3-Fjalėt kanė fuqinė e tė shkatrruarit dhe tė krijimit ; kur fjalėt janė tė sinqerta dhe tė
kėndėshme mund tė ndryshojnė botėn .

4-Asgjė e gjallė s’duhet vrarė , as insekti apo kafsha mė e vogėl , sepse ēdo jetė
ėshtė e shenjtė .

5-Jemi ajo qė mendojmė .

6-Sa mė pak tė keni , aq mė pak duhet tė shqetėsoheni .

7-Aroma e luleve nuk shkon kundėr erės , as i Jaseminit , aroma e tė mirėve shkon
kundėr erės : njė njeri i drejtė njihet anė e mbanė .

8-Ėshtė e nevojshme qė njeriu t’i afrohet gjithmonė e mė shumė tė mirės e tė
pėrpiqet tė ruajė mendjen e tij nga ligėsitė . Mendja e atij qė bėn vepra tė mira me
gjysmė zemre , nė fakt , merr kėnaqėsi nė tė keqe .

9-Dhuna ėshtė frut i dėshirės .

10-Njėqind vite tė jetės sė njė njeriu qė nuk merr nė konsideratė Ligjin Suprem , ėshtė e
krahasueshėm vetėm me 1 ditė tė jetės sė atij qė e respekton .

11-Ėshtė e preferueshme tė mos bėhet njė vepėr e bėrė keq , sepse mė pas do
pendohemi . Atė qė bėjmė , mė mirė ta bėjmė tė rrėgullt (mirė) , pėr tė mos u
penduar .

12-Urrejtja nuk ndalet nga urrejtja , nė asnjė kohė ; urrejtja pushon nga dashuria : ky
ėshtė ligji i pėrjetshėm .

13-Kujdesi shpie nė pėrjetshmėri , moskujdesi nė vdekje ; tė kujdesshmit nuk vdesin
kurrė , tė pakujdesshmit janė si tė vdekur .

14-Nėse doni tė arrini ndriēimin , nuk duhet tė studioni mėsime tė panumėrta .
Thellohuni vetėm tė njėra . Cila ? Te dhembshuria e madhe . Kushdo qė ka shumė
dhembshuri , ka tė gjitha cilėsitė e Budės nė pėllėmbėn e dorės .

15-Mė mirė tė jesh endacak e tė udhėtosh vetėm , sesa tė mykesh nė shoqėrinė e
budallenjve .

16-Lėviz nėpėr botė duke festuar , kėrcyer , kėnduar , si njė bletė ; shko nga lulja
nė lule , vetėm duke provuar tė gjitha eksperiencat , piqesh .

17-Vdekja do jetė shumė e bukur nėse di tė komunikosh me tė . Ėshtė njė
shpėrbėrje , bie prapė nė burimin e qėnies pėr tu ēlodhur e pėr tu rinovuar . Do tė
thotė , tė zhdukesh nė burimin e ekzistencės dhe tė bashkohesh me Zotin – dhe
mund tė rilindėsh prapė , deri sa tė bėhesh i Zgjuar .

18-Pėr tė parė atė qė pak njerėz kanė parė duhet tė shkoni aty ku pak kanė qėnė .

19-Pėrgojuesi ėshtė i ngjashėm me atė qė hedh pluhur kundėr dikujt tjetėr kur era
ėshtė nė drejtim tė tij ; kėshtu pluhuri s’bėn gjė tjetėr veēse i kthehet atij qė e hodhi
. I virtytshmi nuk mund tė plagoset dhe dhimbja qė tjerėt duan t’i shkaktojnė , bie
mbi vetė ato .

20-Mos i beso asgjėje , s’ka rėndėsi ku e ke dėgjuar ose kush e ka thėnė , edhe
sikur ta kem thėnė unė , vetėm nėse ėshtė e pranueshme dhe e kuptueshme pėr
arsyen tėnde .

21-Kush nuk ka plagė nė dorė mundet tė prekė helmin me atė dorė : helmi nuk
penetron aty ku nuk ka plagė ; dhe nuk ėshtė mėkat (vepra) pėr ata qė nuk e ka
mėkat .

22-Mos i besoni shkrimeve tė vjetra , mos besoni asgjė vetėm se populli juaj i beson
, ose sepse ju kanė detyruar t’i besoni qė nga fėmijėria . Ndaj ēdo gjėje veproni me
arsye ; pasi ta keni analizuar , nėse mendoni se ėshtė mirė pėr tė gjithė , atėherė
besojeni , jetojeni , dhe ndihmoni fqinjin tuaj ta pėrjetojė edhe ai vetė .

23-Ėshtė mė e rėndėsishme tė parandalosh qė njė kafshė tė vuajė , sesa tė rrish
ulur e tė meditosh pėr tė kqijat e Universit duke u lutur nė shoqėrinė e priftėrinjve .

24-Njeriu duhet tė shpėtojė veten me pėrpjekjet e veta , asnjė nuk mund tė bėjė pėr
tė , atė qė ai duhet tė bėjė pėr vete .

25-Vdekja nuk duhet tė kihet frikė nga tė mėnēurit .

26-Vetėm virtyti garanton njė Karma tė mirė dhe virtyti mė i lartė ėshtė dhembshuria .

27-Nė tė vėrtetė kurrė , kėtu poshtė (Bota materiale) , nuk mund tė shuhen urrejtjet
me urrejtje .

28-Me tė njėjtėn thjeshtėsi qė era ērrėnjos njė pemė tė brishtė , tundimet tėrheqin atė
qė ėshtė nė kėrkim tė kėnaqėsive , qė ėshtė i pangopur (lakmitar) , dembel dhe i
dobėt . Por , si era qė nuk mund tė lėkundė njė mal , asnjė tundim nuk lėkund tė
urtin , energjikun , tė besueshmin qė jeton thjeshtė .

29-Nė kėtė botė tė gjithė do vdesim . Kujto , si mund tė mbash armiqėsi ?

30-Nė kėtė botė urrejtja nuk mund t’i japi fund urrejtjes . Vetėm dashuria ėshtė e aftė
ta shuajė atė . Ky ėshtė Ligji i Pėrjetshėm .

31-Jemi ajo qė mendojmė . Ajo qė jemi ėshtė produkt i mendjes sonė . Ēdo fjalė ose
vepėr qė lind nga ndonjė mendim i turbullt , ndiqet nga vuajtje , ashtu si rrota e
karrocės qė ndjek kėmbėt e demit .

32-Mos mbivlerėso atė qė ke marrė dhe mos lakmo tjetėr : Ai qė lakmon tjetėr nuk
do arrijė paqen e mendjes .

33-Kjo udhė Ariane me 8 rrugė , dmth : vizion i drejtė , qėllim i drejtė , fjalė e
drejtė , veprim i drejtė , jetė e drejtė , pėrpjekje e drejtė , vėmėndje e drejtė ,
meditim i drejtė .

34-Katėr tė vėrtetat fisnike : tė lindėsh , tė jetosh , tė vdesėsh , tė ringjallesh .

35-Pėr tė arritur gjetjen e thelbit tonė tė vėrtetė , duhet qė mė parė tė jetojmė tė tė
shtatė mėkatet .

36-Udhėtari , nėse nuk takon njė shoqėrues mė tė mirė ose tė ngjashėm me veten ,
vazhdon i bindur vetėm : nuk bėhet shoqėri me budallain .

37-Ashtu si njė shkėmb masiv nuk tundet nga era , ashtu edhe tė mėnēurit nuk
lėkunden mes fajsimeve dhe lavdrimeve .

38-Uji kanalizon burimet , harkėtarėt lakojnė shigjetat , marangozėt pėrkulin drurin , tė
mėnēurit vetėbinden .

39-Nuk kėrkoj kompensim rilindjen nė Qiell , por kėrkoj tė mirėn e njerėzve , kėrkoj
tė ridrejtoj ata qė kanė humbur dritėn e tyre , ata qė jetojnė nė errėsirė dhe tė zhduk
nga bota tė gjitha dhimbjet e vuajtjet .

40-Ai qė vesh rrobėn e verdhė pa u pastruar , pa fituar dominimin e vetes e pa
kėrkuar tė vėrtetėn , ėshtė i padenjė pėr ta veshur atė .

41-Mposht njėmijė herė , njėmijė burra nė betejė : vetėm ai qė mund veten ėshtė
luftėtari mė i madh .

42-Asgjė nuk ėshtė konstante, pėrveē ndryshimit .

43-Nuk ka zjarr tė barabartė me pasionin , ose peshkaqen me urrejtjen , as kurth me
ēmendurinė , ose pėrrua me lakminė .

44-Ēdo gjė vjen nga asgjėja dhe nga ky burim i pėrbashkėt rrjedh detyra e vllazėrisė
dhe i mėshirės ndaj tė gjitha krijesave

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum