Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Fjalė tė urta tė huaja

Fjalė tė urta tė huaja

Go down  Message [Page 1 of 1]

Bota ėshtė plot dyer, plot raste, fije tė tendosura qė presin t’u biesh. (Ralf Valdo Emerson)

Te jesh gjithmonė i ndershėm me veten, ėshtė njė ushtrim i kėndshėm. (Sigmund Frojd)

Vlera e njė njeriu duhet parė nė faktin se cfarė jep, dhe jo nė atė se cfarė ėshtė nė gjėndje tė marrė. (Albert Anjshtajn)

Ėshtė mė mirė t’i meritoni nderet dhe tė mos i gėzoni ato, se sa t’i gėzoni dhe tė mos i meritoni. (Mark Tueni)

Askush nuk ėshtė nderuar ndonjėherė pėr atė qė ka marrė. Nderimi ka qenė pėr atė qė ai ka dhėnė. (Kelvin Tuejxh)

Kur keni filluar tė mos jepni mė kontribut, keni filluar tė vdisni. (Eleanor Rusvelt)

Ambicja mund tė zvarritet, por mund tė ngrihet edhe nė fluturim. (Edmund Burke)

Mė e mira ėshtė armike e sė mirės. (Volter)

Megjithėse bota ėshtė plot vuajtje, ajo ėshtė gjithashtu plot me shembuj pėr kapėrcimin e tyre. (Helen Keller)

Besimi lėviz malet, por ju duhet tė vazhdoni t’i shtyni ato, ndėrkohė qė kryeni lutjen. (Meson Kulej)

Ndryshimi ndėrmjet asaj qė bėjmė dhe asaj qė jemi nė gjėndje tė bėjmė, do tė mjaftonte pėr tė zgjidhur shumicėn e problemeve tė botės. (Gandi)

Vetėm ata qė guxojnė tė humbasin shumė, mund tė arrijnė shumė. (Robert F. Kenedi)

Bėni mė tė mirėn qė mundeni, me atė qė keni , kudo qė tė jeni. (Teodor Rusvelt)

Zhurma nuk provon asgjė. Shpesh njė pulė qė ka bėrė thjesht njė vezė, kakarit sikur ka bėrė njė asteroid. (Mark Tuein)

Asnjėherė mos i mbaj sytė pėrdhe kur hedh hapin. Vetėm ai qė mban sytė tė fiksuar nė horizontin e largėt do tė gjejė rrugėn e duhur. (Dag Hamaskjold)

Mos kini frikė tė ndėrmerrni njė hap tė madh nėse ėshtė e nevojshme. Nuk mund ta kaloni humnerėn me dy hapa tė vegjėl. (Dejvid Llojd Xhorxh)

Fjala “krizė” , nė gjuhėn e shkruar kineze, pėrbėhet nga dy simbole. Njėri pėrfaqeson rrezikun, dhe tjetri pėrfaqėson mundėsinė. (Xhon Kenedi)

Nėse doni qė diēka tė realizohet shkoni vetė, nėse nuk doni, dėrgoni tė tjerė. (Benxhamin Franklin)

Fundi i madh i jetės nuk janė njohuritė, por veprat. (Tomas Fuller)

Njeriu qė vepron qėndron mė pranė njerėzve se sa njeriu qė shkruan dhe ėshtė nė dorėn e njerėzve qė idetė e reja, tė pėrkthehen nė gjuhėn e ashpėr tė veprave. (Rudru Uillson)

Kur i drejtoheni forcės, njė nuk duhet tė bėni kurrė: tė humbisni. (Duajt Ajzenhauer)

Njė njeri i guximshėm arrin tė jetė mazhorancė. (Endrju Xhekson)

Nevoja e bėn punėn e guximit. (Xhorxh Eliot)

Guximi ėshtė njė cilėsi kaq e nevojshme pėr tė zotėruar virtytin, sa qė ėshtė gjithnjė i respektuar, bile edhe kur ėshtė i shoqėruar me ndonjė tė metė. (Samuel Xhonson)

Guximi nė jetė shpesh ėshtė njė spektakėl mė pak dramatik se sa guximi i njė moment final, por nuk ėshtė mė pak njė pėrzierje e mrekullueshme e triumfit dhe e tragjedisė. Njeriu bėn atė qė duhet pavarėsisht nga rrjedhojat personale, pavarėsisht nga rrjedhojat personale, pavarėsisht nga pengesat rreziqet dhe presionet dhe kjo ėshtė baza e tė gjithė moralit. Guximi ėshtė qėndresa ndaj frikės, mjeshtėria pėr ta kontrolluar atė, dhe jo mungesa e frikės. (Mark Tuein)

Guximi nderohet me tė drejtė, si e para nga cilėsitė njerėzore, pasi ėshtė cilėsia qė garanton tė gjithė tė tjerat. (Uinston Curcill)

Sa barrė e rėndė ėshtė njė emėr qė ėshtė bėrė shumė i famshėm. (Volter)

Fama vjen zakonisht tek ata qė janė duke menduar pėr dicka tjetėr. (Oliver Uendell Holms , i riu)

Tė besosh nė atė qė mendon, tė besosh se ajo qė ėshtė e vėrtetė pėr ju, thellė nė zemrėn tuaj, ėshtė e vėrtetė pėr tė gjithė njerėzit, ky ėshtė gjeniu. (Ralf Valdo Emerson)

Nė republikėn e mediokritetit gjeniu ėshtė i rrezikshėm. (Robert G.ingersoll)

Publiku ėshtė jashtėzakonisht tolerant. Ai fal ēdo gjė, pėrveē gjeniut. (Oskar Uajlld)

Gjeniu i vėrtetė ėshtė njė mendje me fuqi tė pėrgjithshme tė madhe, tė orientuar rastėsisht nė njė drejtim tė caktuar. (Samuel Xhonson)

Disa herė njerėzit quhen gjeni, nė tė njėjtėn mėnyrė qė njė insekt quhet njėqindkėmbėsh, jo sepse kanė njėqind kėmbė, por sepse shumė njerėz nuk mund tė numėrojnė mbi katėrmbėdhjetė. (G.C.Lihtenberg)

Gjithnjė mund tė largojmė nga mėkati njė njeri qė jeton dhe pėrpiqet. (Gėte)

Para se tė jepemi me zemėr pas diēkaje, le tė vėzhgojmė sa tė lumtur janė ata qė tashmė e zotėrojnė atė. (La Roshefuko)

A nuk duhet qė dhėnėsi i lėmoshės t’i jetė mirėnjohės marrėsit tė saj? A nuk ėshtė nevojė dhėnia e lėmoshės? A nuk ėshtė mėshirė marrja e saj? (Fridrih Nice)

Nėqoftėse njė mik ka ndonjė shqetėsim, mos e mėrzitni atė duke e pyetur nėse mund tė bėni ndonjė gjė pėr tė. Mendoni diēka tė dobishme dhe bėjeni. (Edgar Uoyson Haui)

Edhe djalli vetė ėshtė i mirė, kur ėshtė i kėnaqur. (Tomas Fuller)

Njerėzit e zgjuar vlerėsojnė tė gjithė njerėzit, pasi ata shohin tė mirėn te secili dhe e dijnė sa vėshtirė ėshtė tė bėsh diēka tė mirė. (Baltazar Gracian)

Eshte veshtire tė bėni gjėra tė mėdha, por tė komandoni gjėra tė mėdha, ėshtė mė e vėshtire. (Fridrih Niēe)

Anija e madhe kėrkon ujėra tė thella. (Xhorxh Herbert)

Shumica e shqetėsimeve nė botė shkaktohet nga njerėzit qė duan tė jenė tė rėndėsishėm. (T.S.Eliot)

Kur heronjtė largohen nga skena, atėherė hyjnė kllounėt. (Hajnrih Hajne)

Sa burra vėrtetė tė zotė janė mė shumė se njė herė nė ditė? (Napoleon Bonaparti)

Asnjėherė mos prishni atė qė mund tė zgjidhni. (Zhozef Zhuber)

Tė lėvdosh tė pamerituarėn, ėshtė njė satirė therėse. (Benxhamin Franklin)

Duartrokitja ėshtė nxitje pėr njerėzit fisnikė, dhe fundi i qėllimit pėr tė dobtit. (Carls Kaleb Kolton)

Besimi ynė mė i madh ėshtė pėr gjėrat rreth tė cilave dimė mė pak. Dhe pėrderisa ne dimė mė pak pėr veten, jemi gati tė besojmė gjithcka qė thuhet pėr ne. Largojuni fuqisė misterioze si tė mburrjes ashtu dhe tė shpifjes. (Erik Hofer)

Disa cilėsi janė tepėr tė mira pėr tė prishur shijen me lėvdata. (Ralf Valdo Emerson)

Kėrkesa pėr saktėsi bllokon kėrkesėn pėr pėrmbajtjen. Pasaktėsia ėshtė premisė qė shtyn njeriun tė shpalosė fuqitė e tij. (Erih From)

Statistikat nuk e zėvendėsojnė gjykimin. (Henri Klej)

Gjeni mė fillim faktet, pastaj ju mund t’i deformoni ata sa tė doni. (Mark Tuein)

Asgjė nuk zvogėlohet aq sa suksesi. (Uollter Uincell)

Sekreti i suksesit ėshtė kėmbėngulja pėr arritjen e qėllimit. (Benxhamin Dizraeli)

Ka pak njerėz tė rritur qė nuk kanė qenė tė suksesshėm qė nė fėmijėri. (Aleksandėr Ceis)

Bota u pėrket njerėzve entuziastė, qė janė edhe gjakftohtė. (Uilliam McFi)

Dikush, duke mos qenė nė gjėndje tė arrijė sukses nė kėtė botė, hakmerret duke folur keq pėr tė. (Volter)

Nuk ka vlerė tė thoni “ne po bėjmė mė tė mirėn qė mundemi”. Suksesi arrihet duke bėrė atė qė ėshtė e nevojshme. (Uinston Curcill)

Nuk mund t’ju jap formulėn e suksesit por mund t’ju jap formulėn se si mund tė dėshtoni: pėrpiquni tė kėnaqni ēdo njeri. (Herbert Bajard Suop)

Suksesi ka pėrbėrė dėshtimin e shumė njerėzve. (Sindi Adams)

Suksesi nuk ėshtė rezultat i njė djegie spontane. Ju duhet tė digjni veten nė zjarr. (Regi Lic)

Njė sekret i madh i suksesit ėshtė tė ēani jetėn si njeri qė nuk konsumohet kurrė. (Albert Shvaicer)

Dėshtimi ka prirje tė pėrmirėsohet, suksesi priret drejt pėrkeqėsimit. (Seneka)

Nėse njerėzit do tė dinin sa shumė duhet tė bėnin pėr tė arritur suksesin, shumica e tyre nuk do t’i hynin asaj rruge. (Lord Tomson i Flotės)

Sekreti i fitores qėndron nė organizimin e gjėrave jo tė qarta. (Kristofer Morlej)

Kur virtyti ka qenė i fjetur, ai zgjohet mė i freskėt. (Fridrih Nice)

Virtyti ashtu si ari qė tė jetė i pėrdorshėm, duhet tė pėrzihet me ndonjė metal tjetėr me mė pak vlerė, por mė tė fortė. (Samuel Batler)

Shenjtorėt janė mėkatarėt qė vazhdojnė tė pėrpiqen gjithnjė. (Robert Luis Stivenson)

Njė njeri i zgjuar e vendos gjithnjė veten nė anėn e kundėrshtarėve tė tij. Ėshtė mė tepėr nė interes tė tij, se sa tė atyre, qė tė gjejė pikat e tij tė dobėta. (Ralf Valdo Emerson)

Njohuritė mund tė transmetohen, por jo zgjuarsia. (Herman Hese)

Nata ėshtė nėna kėshilluese. (Xhorxh Herbert)

Njeriu i zgjuar dėgjon njė fjalė dhe kupton dy. (Thėnie hebraike)

Njė njeri i zgjuar pėrfiton mė shumė nga armiqtė, se sa njė budalla nga miqtė. (Baltazar Graciani)

Kush ėshtė i zgjuar? Ai qė mėson nga tė gjithė. Kush ėshtė i fuqishėm? Ai qė zotėron pasionet. Kush ėshtė i pasur? Ai qė ėshtė i kėnaqur. (Benxhamin Franklin)

Tė mos dish disa gjėra tė caktuara, ėshtė njė pjesė e rėndėsishme e zgjuarsisė. (Hugo Grotius)

Cdo njeri ėshtė njė copė budalla pėr tė paktėn pesė minuta nė ditė, zgjuarsi ėshtė tė mos e kaloni kėtė kufi. (Elbert Hubard)

Njeriu i zgjuar sheh aq sa duhet, jo aq sa mundet. (Montanj)

Suksesi i njė njeriu matet me faktin nėse mund t’ju mbushė mendjen tė tjerėve, pėr idetė e 20 vjetėve mė pas. (Ralf Valdo Emerson)

Nuk ka rėndėsi ku dhe si keni jetuar. E rėndėsishme ėshtė ēfarė keni bėrė aty ku keni qenė. (Xhorxha O’kife)

Era dhe dallgėt janė gjithnjė nė anėn e detarit tė zot. (Eduard Gibon)

Ėshtė shumė vėshtirė tė jeni efiēent pa qenė kundėrshtues. (Kin Hubard)

Qė njeriu tė realizojė atė qė i kėrkohet, duhet tė konsiderojė veten mė tė madh nga sa ėshtė. (Gėte)

Ēdo njeri duhet tė ngrejė zėrin aq sa e ka fuqinė. (Thėnie Angleze)

Pėr tė arritur gjėra mė tė mėdha, duhet tė jetojmė sikur nuk do tė vdesim kurrė. (Vovenarzh)

Zoti nuk do t’ju shohė medaljet, gradat apo diplomat, por cilėsitė qė keni. (Elbert hubard)

Guximi ėshtė frikė qė zgjat njė minutė mė shumė. (Xhorxh S.Paton)

Guxoni tė veproni nė vend qė tė kundėrveproni. (Lėrlin Larson Xhenks)

Vlera qėndron pikėrisht nė mes tė rrugės midis nxitmit dhe ndrojtjes. (Servantes)

Ekspozimi i vazhdueshėm ndaj rreziqeve do tė kultivojė forcėn e regjimit ndaj tyre. (Seneka)

Arti i krijimit ėshtė mė i vjetėr se sa arti i vrasjes. (Andrej Voznjezenski)

Asnjė artist nuk ec para kohės sė tij. Ai ėshtė vetė koha e tij. Vetėm se tė tjerėt janė prapa kėsaj kohe. (Marta Grehem)

Stili ėshtė njė mėnyrė e thjeshtė pėr tė thėnė gjėra tė komplikuara. (Zhan Kikto)

Cdo njeri ėshtė gjeni tė paktėn njė herė nė vit, njė gjeni i vėrtetė ka ide origjinale gjithnjė tė pranishme. (G.C.Lihtenberg)

Pranojeni vendin qė ka caktuar pėr ju i plotfuqishmi, shoqėria e bashkėkohėsve tuaj dhe lidhja midis ngjarjeve. (Ralf Valdo Emerson)

Nėntė tė dhjetat e zgjuarsisė qėndron nė tė qėnit i menēur nė kohėn e duhur. (Teodor Ruzvelt)

I mencuri ka njė prirje tė fortė pėr tė qenė i heshtur, dhe aftėsinė pėr tė ruajtur njė inventar tė tėrė sekretesh. Zotėsia dhe karakteri i tyre janė pėr t’u respektuar. (Baltazar Gracian)

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

avatar

Post on Sat Oct 23, 2010 6:12 pm by universy

1. Duke qenė dy tė bėhesh njė, quhet Dashuri.
2. Armiqėt ti doni, ngase pėr dobėsitė tuaja vetėm ata publikisht flasin.
3. Mė sė paku tregohen tė mėshirshėm ata, qė kanė bėrė mėkate mė tė mėdha.
4. Pėr njeriun ėshtė mė mirė tė mos ngjitet nė njė vend nga i cili mund tė rrėxohet.
5. Sikur qė kur tė kemi mbėritur nė kėtė botė pa sjellur asgjė,
Ashtu edhe kur largohemi prej saj s’do tė marim asgjė.
6. Andra e lirisė, mė sė bukuri shihet nė burg.
7. Shpifja i ngjan mizės sė kalit, po nuk mujte me e mbytė me tė ramunit e parė, ma mirė mos e prek.
8. Ai qė nuk mund tė bėhet zotėri i punės sė vet, bėhet hyzmeqar i tjetėrkujt.
10.Rruga mė e mirė e pėrvehtėsimit tė njė njeriu ėshtė pėrmes pėrfitimit tė zemrės sė tij.
11.Tė pėrvehtėsosh dije shumė, tė flasėsh pak dhe nė qdo pyetje qė tė shtrohet tė mos pėrgjigjesh.
12.Atė qė armiku yt s’don tė marė vesh, as mikut mos i trego.
13.Rrethi e pėrgadit njė mėkat, i akuzuari atė e zbaton.
14.Menquria e njeriut nuk matet me pėrgjegjet qė ai i jep, por nga pyetjet qė i shtron.
15.Njeriu i thjeshtė qan kokėn se si do ta humb kohėn qė e ka,
ndėrsa ai i vlefshmi se si ta pėrfitoj ate.
16.Gjithmonė ai qė tė mirėn e mendon, tė mirėn e gjen.
17.Askush nuk ėshtė ngjitur nė shkallėt e suksesit, me duart nė gjepa.
18.Sa ma pak qė njeriu mendon aq mė shumė flet.
19.Para se tė flasėsh mendo, para se tė veprosh mat.
20.Nėse dėshiron qė ta pėrfundosh njė punė, shko vet,
nėse s’dėshiron dėrgoje dikend tjetėr.
21.Lartėsimi mė i shėmtuar ėshtė ai qė mbėrihet duke i shkelur tė dobėtit.
22.Pėr atėdheun jeta ipet, por obligim e ke qė tė jetosh pėr tė.
23.Duke shikuar gjendjen e mirė tė tė tjerėve mos u dėshpro, ka shumė tė tjerė qė shikojnė me gjelozi
gjendjen tėnde.
24.Gjdo gjė e ka njė bukuri, edhepse tė gjithė nuk e shohin.
25.Njeriu dinak ėshtė i njohtuar me qmimet e tė gjitha sendeve,
por jo mbi vlerat e tyre.
26.Nėse tė kam dhėnė diqka pėr tė cilėn Ti ke pasur nevojė mė tepėr se unė, kjo quhet Dhuratė.
Nėse tė kam dhėnė diqka pėr tė cilėn unė kam nevojė mė tepėr se Ti, kjo quhet Dashuri.
27.Njeriu mė i Vetmuar nė botė ėshtė ai qė pėrveq parave nuk ka kėnd tjetėr.
28.Kur diqka dėshirojmė, gjithmon pėrqėndrohemi nė anėt e mira tė saj,
kur tė njėtėn mė vonė e posedojmė gjithmonė ja gjejmė anėt e kėqija.
29.Dashuri nuk nėnkupton shikimi i njėri tjetrit,
por sė bashku tė shikojmė nė drejtim tė njėtė.
30.Dashuria ėshtė urėndėrtim. Njerėzit nė vend se tė ndėrtojnė ura ngrisin mure
prandaj mbesin nė vetmi.
31.Koha mė e mirė qė njerėzit ta njohin njėri tjetrin ėshtė pak para ndarjes sė tyre.
32.Koha ėshtė mėsuesi mė i madh, ėshtė mėkat se tė gjithė nxėnėsit e vet i mbyt.
33.Nėse dėshironi qė tė jetėsohen andrat e Juaja, sė pari duhet qė tė zgjoheni.
34.Tė jesh i mirė ėshtė lehtė, tė jesh i drejtė ėshtė vėshtirė.
35.E bukura nuk ėshtė e dashura, por e dashura ėshtė e bukura.
36.Budallenjėt shumė pak sende mėsojnė nga tė menqurit,
ndėrsa tė menqurit shumė sende mėsojnė nga budallenjėt.
37.Nėse dikush ju mashtron njė herė fajtor ėshtė mashtrusi,
nėse ju mashtron edhe njė herė ta dini se fajin vet e keni.
38.Nė Dashuri bėhu si Dielli,
Nė Miqėsi dhe Vėllazėri bėhu si Uji rrjedhės,
Nė mbulimin e gabimeve bėhu si Nata,
Nė Zemrime bėhu si i Vdekuri,
Qkado qė tė bėhesh bėhu,
Ose bėhu ashtu si dukesh
Ose duku ashtu si Je.
39.Miku i vėrtetė ėshtė ai qė kur tė mban pėr dore, zemrėn ta prek.
40.Miqėsia e Dreqit zgjat deri nė momentin kur mbetesh ngusht.
41.Nėse ke dyshim nga Vdekja, ,mos u shtri nė gjum,
Sikur qė pėr gjum detyrohesh ashtu edhe pėr vdekje je i shtyrė.
Nėse dyshon nė Ringjallje, hiq mos u zgjo,
Ashtu sikur zgjohesh nga gjumi edhe pas Vdekjes do Ringjallesh.
42.Tė kesh mėshirė ndaj hajnave, tė poshtėrve, zullumqarve, …domethėnė
qė tė mos i kesh parasysh tė dobėtit, tė ngratit, tė shtypurit…
43.Ai qė kėrkon Mikun pa tė meta, pa miq do tė mbetet.
44.Cilėn farė e ke mbjellur e nuk ka mbirr,
Qka, a ki dyshime tė kėtilla pėr farėn njerzore?
45.Ari, argjendi, gurzit e tjerė tė qmuar q’vlejnė nėse
ato nuk sakrifikonen dhe durohen si shenjė e njė Dashurije.
46.Nėse rretė nuk qajnė, gjelbėrimet si do tė qeshin.
47.Gruaja e bukur ėshtė pėlqim i syve, gruaja e mirė ėshtė pėlqim i zemrės,
e para ėshtė xhevahir, e dyta thesar.
48.Andra e njerzve tė lumtur ėshtė gėzimi i njerėzve tė tjerė.
49.Mik e ki atė i cili edhepse shumė gjėra din pėr ty ende tė vlerson.
50.I pasur nuk ėshtė ai qė shumė ka, por ai qė shumė jep.
51.Dashuria ėshtė kujdesi aktiv pėr jetėn dhe zhvillimin e personit qė e dojmė.
52.Dashuria nuk ėshtė rezultat i kėnaqėsisė seksuale, por kėnaqėsia seksuale ėshtė rezultat i dashurisė.
53.Detyra kryesore e njeriut nė gjithė jetėn e tij ėshtė ta lind vetvehten.
54.Aftėsia e tė dashuruarit rrjedh prej aftėsisė e tė qenurit vetė.
55.Fėmiu deri pesė vjeq ėshtė zotriu i yt, deri dhjetė vjeq ėshtė shėrbėtori i yt,
deri pasėmbėdhjet vjeq ėshtė bashkėpunėtori i yt, pastaj bėhet ose miku ose armiku i yt.
56.Ata qė takohen pa dashuri, ndahen pa lot.
57.Gruaja e bukur, gjithmon ka tė drejtė.
58.Lulet ma tė bukura shpeshė nuk kanė aromė.
59.Shpesh duhet tė turpėrohemi jo pėr shkak tė veprave tė kėqija tė njerzve tė lig,
por nga indifereca e tė mirėve.
60.Asgjė nuk harohet mė vėshtirė se ofendimi, dhe asgjė mė shpejt se bamirėsia.
61.Kur fiken qirrijtė, tė gjitha femrat janė tė njėjta.
62.Ai qė shokut tė vet i huazon para, pėson dėm tė dyfishtė, njėkohėsisht i humb edhe paratė
edhe shokun.
63.Asgjė nuk i ngjan mė mire budallės se pianeci.
64.Ai pėr tė cilin tė gjithė flasin mirė, ėshtė shumė i pasur.
65.Atė qė ėshtė pasuruar brenda njė viti, ėshtė dashur tė virret para dymbėdhjet muajsh.
66.Shokun kritikoje kur jeni vetėm, ndėrsa lavdėroje publikisht.
67.Varfėria ėshtė e durueshme nėse pranė saj nuk qėndron turpi.
68.Animi sheh pak, urrejtja nuk sheh aspak.
69.Njeriut tė lumtur askush asgjė nuk mund ti bėj.
70.Me tė vėrtetė i lumtur ėshtė ai i cili e di se e ka mjaft.
71.Verėn e pijnė njerzit, ndėrsa shtazėt e tjerė ujin.
72.Zoti shpesh na viziton, por ne sė shpeshti nuk jemi nė shtėpi.
73.Njeriu i pasur, pėr femrėn kur nuk duket i plakur.
74.Pasurinė e fiton me djersė, e ruan me frikė dhe ndahesh prej saj me pikėllim.
75.Dashuria bėnė qė koha tė kaloj, koha bėnė qė dashuria tė kaloj.
76.Dashuria ėshtė sėmundja e vetme nga e cila nuk dėshirojmė tė shėrohemi.
77.Vetėm femrat dhe mjekėt e dine se sa nevojė kanė njerėzit pėr gėnjeshtrėn.
78.Kush kėrkon lavdata, nuk i meriton ato, e ai qė ėshtė i merituar nuk
ka nevojė pėr to.
79.Kėrkoni njerėzit tė cilėt do ti doni, kjo ėshtė sekreti dhe suksesi i gjithė jetės suaj.
80.Njerzit e mirė dhe tė hareshėm kėrkojnė shoqėrime, ndėrsa tė kėqinjtė ortak e jatak.
81.Kur diqka me gjithė mend e kėrkon, gjithė bota do tė ngritet qė ti atė ta pėrfitosh.
82.Tė jesh i pasur apo i varfėr mė tepėr varet prej asaj se sa shpenzon sesa prej asaj se sa fiton.
83.Femrėn nuk guxon ta godasėsh as me lule.
84.Eshtė nisur plaku tė bėhet i ri , e gjithė qė ka aritur ėshtė se ka dalė si fėmij.
85.Kur njė femėr e bukur qesh, kuleta qan.
86.Kush nuk ka tė holla nė kuletė, duhet ta ketė gojėn plot mjaltė.
87.Tė duash e mos tė jesh i dashur ėshtė njėsoj si tė lajmėrohesh e askush nuk tė ka thirrė.
88.Teshat e fundit qepen pa xhepa.
89.Femra e pa nderė, as qė ka qenė e bukur.
90.Nėse dikur, duke kėrkuar fatin, e gjeni atė fat, ju do tė jeni si ai plaku i cili i kėrkon
syzat , dhe e zbulon se fatin gjithė kohėn e ka pasur te hundėt.
91.Demokracia ėshtė proces i cili ju garanton se me ne nuk do tė udhėhiqet mė mirė
sesa qė e meritojmė.
92.Shtėpia ėshtė burg pėr vajzėn, ndėrsa punėtori pėr gruan.
93.Qka do tė thotė historija? Zotėri historija, si zakonisht do tė gėnjej.
94.Eshtė ka zhvillohet njė luftė e pandėrprerė, ndėrmjet atyre tė cilėt janė nė kėtė botė pėr
tė pėrfituar sa mė tepėr pėr vehte dhe tė atyre tė cilėt janė pėr atė qė Botėn ta
bėjnė sa mė tė pėrshtatshėm pėr gjithė njerzit.
95.Kur njė dashurie i vije fundi, tė dobėtit kukasin, energjikėt shpejtė gjejnė dashurinė e re,
ndėrsa tė menqurit qėmoti e kanė pasur nė rezervė.
96.Mashkujt gjithmonė dėshirojnė qė tė jenė dashurija e parė e femrės,
ndėrsa femrat dėshirojnė qė mashkujt tė jenė dashurija e tyre e fundit.
97.Fati i tė pamartuarit qėndron nė ate se ai mund tė pėrkujtoj shumė femra
me tė cilat pėr fat nuk ėshtė martuar.
98.Nėse ecish shpejtė do ta takosh belanė, nėse ecish ngadalė belaja tė takon ty.
99.Pasuria ėshtė mėkat nga Zoti, varfėria ėshtė mėkat nga njerzit.
100.Tė bėhesh i pasur, tė mjafton vetėm qė t’ja kthesh shpinėn Zotit.
101.Vajzat mendojnė pėr martesėn, gratė mendojnė pėr dashurinė.
102.Kur i varfėri zgjidhet pėr gjykatės, tė pasurit detyrohen ta lėshojnė fshatin.
103.Mosbesimi ėshtė sakica mbi drurin e dashurisė.
104.Nga mundi i yt do tė jesh i ngopur, por jo edhe i pasur.
105.Shoqėrimi nuk duron kurfarė mashtrimesh, dhe ndėrprehet aty
ku nis gėnjeshtra.
106.Budallenjėt janė hajna mė tė dėmshėm! Ju vjedhin disponimin dhe kohėn.
107.Nėse lumturija jote varet nga veprimet e personave tė tjerė, atėherė sinqerisht nuk
mund tė bėhesh person i lumtur.
108.Zemra e njė burshteti duhet tė jetė te koka.
109.Bukuria nuk ėshtė nė fėtyrė, bukuria ėshtė dritė e zemrės.
110.Parajsa nuk ėshtė diku lartė, ajo qėndron nė zemrėn e njeriut.
111.Askush nuk ėshtė nderuar ndonjėherė pėr atė qė ka marrė. Nderimi ka qenė pėr atė qė ai ka dhėnė.
112.Kur keni filluar tė mos jepni mė kontribut, keni filluar tė vdisni.
113.Mė e mira ėshtė armike e sė mirės.
114.Ndryshimi ndėrmjet asaj qė bėjmė dhe asaj qė jemi nė gjėndje tė bėjmė, do tė mjaftonte pėr tė zgjidhur shumicėn e problemeve tė botės.
115.Fundi i madh i jetės nuk janė njohuritė, por veprat.
116.Guximi nderohet me tė drejtė, si e para nga cilėsitė njerėzore, pasi ėshtė cilėsia qė garanton tė gjithė tė tjerat.
117.Para se tė jepemi me zemėr pas diēkaje, le tė vėzhgojmė sa tė lumtur janė ata qė tashmė e zotėrojnė atė.
118.A nuk duhet qė dhėnėsi i lėmoshės t’i jetė mirėnjohės marrėsit tė saj? A nuk ėshtė nevojė dhėnia e lėmoshės? A nuk ėshtė mėshirė marrja e saj?
119.Shumica e shqetėsimeve nė botė shkaktohet nga njerėzit qė duan tė jenė tė rėndėsishėm.
120.Kur heronjtė largohen nga skena, atėherė hyjnė kllounėt.
121.Suksesi nuk ėshtė rezultat i njė djegie spontane. Ju duhet tė digjni veten nė zjarr.
122.Njė sekret i madh i suksesit ėshtė tė ēoni jetėn si njeri qė nuk konsumohet kurrė.
123.Nėse njerėzit do tė dinin sa shumė duhet tė bėnin pėr tė arritur suksesin, shumica e tyre nuk do t’i hynin asaj rruge.
124.Njohuritė mund tė transmetohen, por jo zgjuarsia.
125.Kush ėshtė i zgjuar? Ai qė mėson nga tė gjithė. Kush ėshtė i fuqishėm? Ai qė zotėron pasionet. Kush ėshtė i pasur? Ai qė ėshtė i kėnaqur.
126.Nuk ka rėndėsi ku dhe si keni jetuar. E rėndėsishme ėshtė ēfarė keni bėrė aty ku keni qenė.
127.Arti i krijimit ėshtė mė i vjetėr se sa arti i vrasjes.
128.Asnjė artist nuk ec para kohės sė tij. Ai ėshtė vetė koha e tij. Vetėm se tė tjerėt janė prapa kėsaj kohe.
129.Ai qe ecen me ngadal dhe me njė synim,ėshtė mė i shpejt se ai qė ecėn shumė mė shpejt po pa ndonjė qėllim.
130.Gjėja e vetme e rėndėsishme qė do ta lėmė pas vehtes pasi qė tė largohemi, janė gjurmėt e dashurisė.
131.Dashuria ėshtė e gjithė jeta e njė femre, ndėrsa njė epizodė nė jetėn e mashkullit.
132.Dashurinė qė e japim, ėshtė e vetmja dashuri qė na mbetet.
133.Shumė njerėz i urrejmė pa arsye, ndėrsa pėr ti dashur kėrkojmė arsyera tė forta.
134.Mos thuaj e kam gjetur tė vėrtetėn, por thuaj e kam gjetur njė tė vėrtetė.
135.Aty ku largohet urrejtja, pėr armė nuk ka nevoj aspak.
136.Urejrtja mė kėmbngulėse ėshtė ndėrmjet tė afėrmve.
137.Nuk egziston njė situatė e tillė si pashmangshmėri e luftės, kjo ėshtė vetėm si rezultat i mungesės sė menqurisė.
138.Njeriu i menqur me qetėsinė e njėjtė i pranon lavdatat dhe i duron sharjet.
139.Mėnyra mė e mirė pėr ta mbajtur fjalėn ėshtė tė mos e japėsh atė.
140.Zoti na ka dhėnė dy sy dhe dy vesh ndėrsa njė gojė, nė mėnyrė tė kemi mundėsi mė tepėr pėr tė parė dhe dėgjuar, e mė pak pėr tė folur.
141.Ai qė i njeh tė tjerėt ėshtė i menqur, ndėrsa ai qė e njeh vet vehten ėshtė i shenjtėruar, ai i cili i mund tė tjerėt ėshtė i fortė, ndėrsa ai i cili e ka mundur vet vehten ėshtė i gjithfuqishėm.
142.Derisa njeriu ėshtė nė kėrkim tė menqurisė, meriton tė quhet dijetar; sa po ti riten mendėt dhe tė mendoj se ka aritur gjithėdijen, bėhet budall.
143.Gjersa Dija dhe Drejtėsia flasin, mosdija dhe padrejtėsia bėrtasin.
144.Ai i cili nuk din, por nuk din se nuk din, ėshtė i rezikshėm, qėndroni larg tij. Ai i cili nuk din , por din se nuk din, ėshtė fėmijė, mėsojeni. Ai i cili din, por nuk din se din, ėshtė nė gjumė, zgjojeni, Ai i cili din, dhe e din se din, ėshtė i menqur, shkoni pas tij.
145.Dhurojani njeriut peshkun do ta keni ushqyer pėr njė ditė, mėsojajeni peshkimin do ta keni ushqyer pėr gjithė jetėn.
146.Ai qė nuk din gjė, asgjė nuk don. Ai qė nuk ka asnjė aftėsi, nuk kupton gjė. Ai qė nuk kupton gjė, ėshtė i pavlerė. Ndėrsa ai qė kupton, ai dashuron, vėren, sheh.
147.Njerzit priten nė bazė tė veshmbathjes, ndėrsa pėrcillen nė bazė tė dijes.
148.Tė menqur i konsiderojmė vatėm ata tė cilėt mendojnė sikur ne.
149.Njeriu duhet tė zhgjedh, ose tė jetė i pėrmbajtur dhe menqur, ose verėn dhe budallakinė.
150.I menquri edhe nė shkretėtirė e gjen ujin, mendjelehti edhe afėr lumit vdes nga eshtja.
151.Pėr drejtėsinė dhuna ėshtė armiku mė i madh.
152.Drejtėsia pa forcė ėshtė e pafuqishme, fuqia pa dretėsi ėshtė tiranike.
153.Shpesh drejtėsia iu duket njerėzve mė e rėndė se padrejtėsia.
154.Kushdo qė posedon njė lloj bukurie, le ta dijė se atė e ka tė huazuar.
155.Nėse dėshiron qė e keqja e askujt ty tė mos tė prek, mos u bėnė prej atyre qė, mendojnė keq, flasin keq ose veprojnė keq.
156.Nė ferr nuk ka zjarr, atje tė gjthė e bartin me vehte zjarrin e tyre.
157.Tė vdesėsh nė kėmbė ėshtė mė mirė se tė jetosh nė gjunjė.
158.Pasuria i pėrngjan ujit tė detit, sa mė shumė qė e pijmė aq mė tepėr eshtemi.
159.Njerėzit njė mij herė mė tepėr mundohen nė pėrfitimin e tė mirave materiale sesa tė atyre shpirtėrore, edhepse ėshtė mė se e qartė se nė lumturinė tonė ndikon ajo qka jemi e jo ajo qka kemi.
160.Kur dikush ju thotė se deri te pasuria ka ardhur me punėn e vėshtirė, pyeteni – tė kujt?
161. Nuk varet prej teje se a do jesh i pasur, por prej teje veret se a do jesh i lumtur.
162.Janė shumė rrugė qė tė shpiejnė deri te pasuria, por shumica e tyre janė tė shėmtuara.
163.Zemra ėshtė njė pasuri e cila as nuk shitet as nuk blihet, ajo dhurohet.
164.Kur tė pasurit luftojnė, tė varfėrit vdesin.
165.Tė metat e pasanikut rrall kush i vėren, virtytet e tė varfėrit rrall kush i sheh.
166.Nėse njeriu nuk kujdeset pėr problemet qė i duken larg, do tė jetė plot me brenga kur ato ju afrohen.
167.Qė nė rini preje shtagėn, nė tė cilėn do tė mbėshtetesh nė pleqėri.
168.Tė mirėn ktheje me tė mirė, ndėrsa ndaj tė keqes pėrgjigju me drejtėsi.
169.Njeriu i urtė me qetėsinė e njėjtė i pranon lavdatat dhe i duron ofendimet.
170.Vetėm njerėzit e karakterit mė tė lartė dhe mė tė ultė nuk pėsojnė ndryshime.
171.Qdo ditė mbaje njė kofė me dhe nė njė vend, dhe do ta ndėrtosh malin tėnd.
172.Tė gjithė njerėzit nuk mund tė bėhen tė pasur apo tė njohur, por tė gjithė mund tė bėhen tė mirė.
173.Nėse je i kujdesshėm prej fillimit deri nė fund, do ta shmangėsh mossuksesin.
174.Kush e kėrkon tė ėmblėn, duhet ta duroj tė ithtėn.
175.Tė imponosh vullnetin tėnd tė tjerėve quhet dhunė, gjersa tė imponosh vetvehten tėnde tė tjerėve quhet kulm i dhunimit.
176.Ai qė i njeh tė tjerėt ėshtė i menqur, ai qė e njeh vehten ėshtė i shenjtėruar.
177.Kujdesuni pėr menimet e juaja, ato jan fillim i veprimeve tuaja.
178.Njeriut i duhet gati dy vjet mėsim pėr tė folur, dhe mbi pesėdhjet vjet pėr tė shuajtur.
179.Mashkulli dashurohet nė femrėn duke e shikuar, ndėrsa femra dashurohet nė mashkullin duke e dėgjuar.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum