Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Shqiponja, simboli i Perendise

Shqiponja, simboli i Perendise

Go down  Message [Page 1 of 1]


Shqiponja ėshtė njė nga simbolet mė tė vjetra qė ka njohur njerėzimi. Grekėt dhe Persianėt e shenjtėruan atė me diellin, si simbol i lartėsimit dhe i shpirtit i shoqėruar me Perėndinė supreme tė qiellit, duke pėrfaqėsuar parimin shpirtėrorė. Pėr grekėt shqiponja ishte emblema e Zeusit. Druidėt e konsideronin atė si simbol i tė Gjithėpushtetėshmit i cili vėshtron nga gjėndjet mė tė larta shpirtėrore.

Shqiponja ėshtė nje shpend i ditės jeta e tė cilit ėshtė lidhur me dritėn dhe me elementin e zjarrit dhe tė ujit. Shqiponja karakterizohet me guximin qė ka nė fluturim, shpejtėsinė dhe familjaritetin qė ka me bubullimen dhe vetėtimėn, tė cilat janė atributet e perėndive tė krijimit. Shqiponja gjithashtu pėrfaqėson fisnikėrinė e trashėguar, fuqinė dhe luftėn. Si luani nė tokė, Shqiponja ėshtė mbreti i qiellit. Si nje shpend ndėrmarrės, fluturon nga njė botė nė tjetrėn dhe ripėrtėrihet pėr tė udhėhequr shpirtrat.

Qė nė kohėt parahistorike, ėshtė njė simbol i pėrbashkėt i fortėsisė dhe fuqisė. I pėrhapur tek Kristianėt nė kohėn e kryqėzatave, ėshtė pėrfshirė nė gėzofet e perandorėve dhe mbretėrve tė europės si emblemė, pėr shkak tė rėndėsisė qė gėzon. Shqiponja me dy-krerė ose dy-koka ėshtė njė fuqizim i simbolit dhe njė dyfishim i fuqive tė saj.

Ne bibėl, Shqiponja ėshtė shoqėruar me Shėn Gjonin, Ungjillorin pėr shkak tė kuptimit tė tij tė drejtė per dritėn frymėzuese tė intelektit.

Ne Indinė e lashtė, Garunda, nje shpend i madh mitik, nje shpend diellor, pėrmendet nė Ramajana si kali i Vishnusė, Vishnu duke qėnė i dyti i trinisė sė shenjtė indiane e pėrbėrė nga Brahma, Vishnu dhe Shiva.

Nė Rome, Shqiponja qėndron mbi skeptrin e Jupiterit dhe e bėn vullnetin e tij te ditur kundrejt qėnieve njerėzore. Nėpėr monedha, shfaqet si simboli emblematik i legjioneve dhe i fuqisė sė perandorisė.

Nė Persi (Iran), simbolizonte fitoren e Persianėve mbi Medean, nga e cila ishte bėrė njė ogur (shenjė) kur fluturonte mbi fushėbetejė.

Nė Meksikė, Shqiponja ėshtė njė perėndi e vjetėr e bimėsisė, e shoqėruar me xhaguarin, simbol i forcave telurike (tokėsore), nga errėsira e botės materiale, kurse perėndia-shpend pėrfaqėson qiellin dhe dritėn, shpirtin hyjnor. I dhuron fuqinė e saj Luftėtarėve-Shqiponjė, elita e luftėtarėve Aztekė. Perandori Aztek vishej me pendė shqiponje qė gjithashtu zbukuronin fronin ceremonial.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum