Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Luani, simboli i fuqise

Luani, simboli i fuqise

Go down  Message [Page 1 of 1]

luani


Luani simbolizonte fuqinė dhe sovranitetin si dhe ėshtė shoqėruar me diellin, me floririn dhe me forcėn penetruese tė dritės dhe fjalės.

Krishna ėshtė luani midis krijesave tė egra, Buda ėshtė luani i Shakyas dhe Krishti ėshtė luani i Judės. Buda pėrdor luanin si fron. Ėshtė fuqia e Shakti-tė, qė ėshtė energjia hyjnore. Ėshtė forma e avatarės “Nara-Simba” (njeriu-luan), simbol i forcės dhe kurajos dhe shkatėrrues i sė keqes dhe injorancės. Si fuqi e Darmės, Luani korespondon me Vairochana-nė dhe me Manjushri-nė, mbartėsi i diturisė. Kur Buda mėsoi Darman, zėri i tij ishte hungėrima e luanit duke nxjerrė nė dukje forcėn e ligjit.

Simbol i fuqisė, por Luani ėshtė gjithashtu dhe simbol i drejtėsisė. Kjo ėshtė arsyeja qė Luanėt dekoronin fronin e Solomonit, po ashtu dhe fronet e Mbretėrve tė Francės si dhe ato tė peshkopėve mesjetar. Ėshtė gjithashtu simbol i Krishtit si gjykatės dhe emblemė e Shėn Mark Ungjillorit. Sipas ikonografisė mesjetare, vetėm koka dhe pjesa e pėrparme e luanit tė Judės janė shoqėruar me natyrėn hyjnore tė Krishtit.

Njė kuptim negativ i ėshtė bashkangjitur gjithashtu Luanit: sipas Shėn Gjonit tė Kryqit, ēregullimi i urisė sė tėrbuar tė Luanit ėshtė simbol i instiktit dhe forcės sė pakontrolluar.

Nė Lindjen e Largėt, Luani ka lidhje tė madhe me Dragoin. Luan rolin mbrojtės kundėr influencės sė keqe.

Ikonografia Hinduiste e sheh Luanin si kafshė diellore dhe si pasqyrim tė fjalės. Pasqyron aspektin tmerrues tė Majas, fuqinė e manifestimit.

Nė Egjiptin e Lashtė, luanėt konsideroheshin kafshė diellore, zakonishtė tė vizatuar nė ēift, njėri duke parė nga lindja dhe tjetri nga perėndimi, nė boshtin e drejtimit tė diellit, duke simbolizuar tė djeshmen dhe tė nesėrmen. Zakonisht ato pėrfaqėsojnė forcėn qė siguron ciklin e ditės dhe natės, tė pėrpjekjes dhe ēlodhjes.Si rrjedhim luani simbolizon kthimin e diellit dhe ripėrtėritjen e forcės, por gjithashtu dhe vetėrilindjen. Kalorėsi me Luanin, nė legjendat Arturiane, ėshtė praktikishtė e vetmja evidencė e prezencės sė luanit nė simbolizmin Kelt.

Muslimanėt shohin te Aliu, djali i Muhamedit, luanin e Allahut. Pseudo-Dionisi Aeropagiti shpjegoi se teologjia i dha Ėngjėjve tė caktuar formėn e luanit sepse forma shfaqte autoritetin dhe forcėn e parrezistueshme tė inteligjencės sė shenjtė. Ai gjithashtu pėrmendi tek Libri i Zbulesės se i pari nga katėr krijesat e gjalla qė i janė dhėnė sytė para dhe mbrapa, qė rrethonte fronin e parajsės, ėshtė pėrshkruar si Luani.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum