Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Korbi, ne qyteterimet e ndryshme

Korbi, ne qyteterimet e ndryshme

Go down  Message [Page 1 of 1]

E zeza e pendėve tė tij dhe thirrjet e zymta, e bėjnė korbin, i cili ushqehet me kalbėsira, njė zog tė ogurit tė keq. Ky reputacion mund tė gjendet gjithashtu nė Kinė, pavarėsisht se Kinezėt e shikojnė korbin si simbol tė mirėnjohjes bijėrore, duke konsideruar faktin se ushqen prindėrit e tij.

Ne Japoni, korbi merret si pasqyrimi i dhembshurisė sė familjes. Konsiderohet gjithashtu si lajmėtar i perėndive, paralajmėruesi i fitoreve qė vijnė. Duke qėnė njė zog diellor, paraqitet si zog i kuq.

Nė Indinė e vjetėr, Mahabharata e merr si lajmėtar tė vdekjes. Nė librin e zanafillės (libri i parė i biblės), korbi ėshtė simbol i shikimit tė pastėr. Noe e lėshon pėr tė parė nėse ultėsirat e tokės kishin dalė nga siperfaqja e ujėrave tė pėrmbytjes.

Nė greqinė e lashtė, korbi ėshtė i shenjtė pėr Apollonin. Straboni thotė se korbat vendosnin pėr anėndodhjen e gurit-kėrthizė (Omfalos) nė Delfi. Megjithatė, Pindarus konstaton se detyra kryhej nga Shqiponjat dhe Plutarku thotė se ishin mjelmat. Korbi ėshtė midis tipareve tė Mithras.

Pėr keltėt, zogu i shenjtė luan njė rol profetik. Sipas Pseudo-Plutark-ut, emri i Lions-it, Lugdunum, ėshtė pėr tu pėrkthyer si “Kodra e Korbit” dhe jo si “Kodra e dalė” pėr shkak se njė fluturim i korbave i tregoi themeluesve ku ta ndėrtonin qytetin.

Zogu ishte i shenjtė pėr Galėt.

Nė mitologjinė Gjermane, korbat ishin shoqėruesit e Ėotanit. Nė mitologjinė Skandinave, dy korba rrinin nė fronin e Odinit: Hugin (Mėndje) dhe Munnin (Kujtesė).

Pėr Indianėt e Amerikės Veriore, zogu ishte personifikimi i bubullimės dhe erės; e njėjta ndodhte pėr Majat nė Popol-Vuh.

Shfaqja e tij nė ėndrra ėshtė konsideruar si ogur (shenjė) i keq. Mėrzitshėm rrotullohet mbi fushėbetejė. Pėrfaqėson gjithashtu vetminė dhe izolimin vetėdashės.

Simbolizimi i Korbit ėshtė plotė kontradikta: Diellor dhe i Zymtė nė tė njėjtėn kohė ėshtė lajmėtar i vdekjes dhe i syrit tė keq por gjithashtu mund tė mbrojė. Kjo ambivalencė e simbolit ėshtė caktuar nė bazė tė karakteristikave fizike tė ndryshme.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum