Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Tekonologji » Fėmijėt harxhojnė 7 orė e 38 minuta "on line"

Fėmijėt harxhojnė 7 orė e 38 minuta "on line"

Go down  Message [Page 1 of 1]

niku

avatar
Admin
Admin
Fėmijė tė moshės 8 vjeēare po harxhojnė mė shumė se shtatė orė nė ditė tė gėlltitura nė njė ‘jetė elektronike’, pretendon njė raport. Duke pėrdorur mė shumė se njė pajisje nė tė njėjtėn kohė – si iPodė, telefona mobilė dhe lojėra kompjuterike – disa tė rinj po konsumojnė deri nė 10 orė pėrmbajtje elektronike nė ditė.

Koha qė fėmijėt shpenzojnė duke pėrdorur pajisje elektrike ėshtė rritur dramatikisht nė pesė vitet e fundit, sepse pajisjet portative kanė revolucionuar mėnyrėn se si fėmijėt arrijnė programet televizive, filmat dhe muzikėn, sipas njė studimi nga njė institut amerikan i ndihmės sociale Fondacioni Familjar Kaiser.

Kėrkuesit zbuluan se tė vegjlit i kushtojnė mesatarisht 7 orė e 38 minuta pėrdorimit tė ‘medias argėtuese’ gjatė njė dite tipike, njė rritje prej 1 orė e 17 minutash qė prej vitit 2004. Sepse ata shpenzojnė aq shumė nga kjo kohė nė ‘median shumė funksionale’, ata aktualisht arrijnė tė paketojnė njė total prej 10 orėsh e 45 minutash sasi pėrmbajtje mediatike nė shtatė orė e gjysmė.

Ata harxhojnė mesatarisht 1 orė e 35 minuta duke dėrguar apo marrė mesazhe tė shkruara.

Kėrkuesit folėn me 2002 tė rinj me moshė nga 8 nė 18.

Raporti gjeti se vajzat harxhojnė mė shumė kohė (25 minuta nė ditė) se djemtė (19 minuta) nė pėrdorimin e faqeve tė rrjeteve shoqėrore, si Facebook.

Michele Elliott, njė psikologe fėmijėsh dhe themeluese e fondacionit bamirės tė kujdesit ndaj fėmijėve Kidscape, tha se prindėrit duhet tė kufizojnė sasinė e kohės sė harxhuar nga fėmijėt nė pėrdorimin e medias elektronike.

Ajo tha: “Kur fėmijėt pėrdorin kėto pajisje ata nuk komunikojnė apo ndėrveprojnė me dikė tjetėr [personalisht]. Ata mund tė jenė shumė tė mirė nė shkrimin e mesazheve, por si do t’ia bėjnė kur t’ju duhet tė takojnė dikė ballė pėr ballė?”.

View user profile http://wWw.ForumiJone.Net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum