Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Zemėrimi i pėrbindshėm i natyrės

Zemėrimi i pėrbindshėm i natyrės

Go down  Message [Page 1 of 1]

Ciklone, cuname, tėrmete dhe vullkane mund tė shfarosin mijėra njerėz brenda vetėm disa minutave, ndėrsa nė shumicėn e rasteve, statistikat e fundit tė tė vdekurve mbeten zakonisht dhe realisht tė panjohura. Njerėzit sot janė viktima tė katastrofave natyrore. Si paralajmėrime tė pafajshme tė fatalitetit, logjika e hekurt e dinamikės sė tyre, i ka shtrėnguar tė gjithė tė qėndrojnė nė njė heshtje dhe nė njė pritje tė ankthtė pėr ēka mund tė ndodhė nė tė ardhmen. Truri njerėzor ėshtė sot nė njė pėrleshje tė frikshme me pamundėsinė e tij pėr tė parashikuar dhe pėr t'u vetėmbrojtur. Planeti ynė ėshtė vėrtet i rrezikuar. Nė tė njėjtėn mėnyrė, e rrezikuar ėshtė edhe vetėdija jonė, jeta jonė dhe bukuria e saj shpesh e shpėrfillur.
pėr shkak tė rreziqeve tė shtuara, bėhet gjithnjė e mė e vėshtirė tė meditosh me optimizėm pėr zhvillimin e jetės sot, pėr pėrpjekje tė mėdha, pėr pėrkohshmėrinė, pėr teknologjinė, pėr arritjet e mėdha tė njeriut, pėr fluturimet kozmike. Bashkė me planetin, tė rrezikuar jemi tė gjithė ne. Tė rrezikuara janė virtytet dhe veset tona, varfėria fisnike anembanė dhe pasuria e rėndomtė, lufta njerėzore dhe paqja, zilia dhe mirėsia. Mbase ky rrezik shumė shpejt mund tė jetė i pėrbindshėm, pėr sa kohė ndodh me shpejtėsi "ngrohja globale", ndėrsa numri i tufaneve dhe cunameve rritet dhe tėrmetet gjithnjė e mė shpesh bėjnė kėrdinė. Mė shumė se i pėrbindshėm, ky rrezik ėshtė i paimagjinueshėm pėr ne dhe ėshtė vetė rastėsia. A mund tė luftojė njeriu kundėr kėsaj rastėsie tė kobshme? Kėtė nuk mund ta dimė. Arsyeja kryesore ėshtė qė nuk e njohim deri ku mund tė shkojė zemėrimi i madh i natyrės ndaj njerėzimit, por njohim kufirin e aftėsive tona, s'na mbetet veē tė presim, tė durojmė dhe tė shpresojmė. Sot na jepet mundėsia tė krahasojmė gjėmat e sotme me katastrofat historike tė sė shkuarės, pėr tė krijuar njė listė me mė tė kėqijat dhe mė vrasėset mes tyre. Nė bėrjen e kėsaj liste janė marrė parasysh: Humbja e njė jete mund tė jetė ana mė dramatike e njė ngjarjeje tė pa pėrjetuar mė parė.

Rasti i ciklonit befasues dhe shkatėrrues "Nargis" nė Mianmar, kurse dėmet materiale dhe kostoja rrėnuese ekonomike nė pėrgjithėsi mund tė jetė zhvillimi mė i rėndėsishėm krahasuar me njė tjetėr, si nė rastin e tufanit "Antriu" nė vitin 1992. Popullsia e botės u rrit nė mėnyrė dramatike shekullin e kaluar dhe njė pėrqindje jo e vogėl e saj jeton nė vija tė rrezikshme gjeofizike, qė do tė thotė se gjėmat shkatėrruese tė natyrės, stuhitė dhe cunamet, mund tė vrasin mė shumė njerėz sot nga ē'kanė vrarė nė tė kaluarėn. Pėrshkrimet e ngjarjeve shkatėrruese tė sė kaluarės janė mė pak tė sakta krahasuar me tė sotmet. Duke patur parasysh tė gjitha kėto, do mund tė prezantonim disa nga katastrofat mė tė mėdha tė tė gjitha kohėve, nė njė radhitje tė kundėrt kohe, pa krahasuar shkallėn e fatkeqėsisė njerėzore mes tyre.

-Maj 2008 - Numri i tė vdekurve qė la pas cikloni "Nargis" mbetet ende i paqartė, por supozohet tė ketė kaluar realisht shifrėn 100.000.

-2008 - Tėrmeti i fundit nė Kinė vret mbi 70.000 njerėz, ky numėr mund tė jetė shumė mė tepėr.

-Tetor 2005 - Tėrmeti prej 7.6 ballė i shkallės Rihter, vret mbi 40.000 njerėz nė Pakistan. Katastrofa ishte kaq e madhe sepse tėrmeti u regjistrua shumė afėr sipėrfaqes sė tokės.

-Gusht 2005 - Tajfuni "Katrina" vret mbi 1.800 njerėz dhe bėhet tajfuni mė vrasės dhe mė shkatėrrues nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Mė shumė se ēdo katastrofė tjetėr nė Amerikė nė dhjetėvjeēarėt e fundit, tajfuni "Katrina" vazhdon tė mundojė akoma dhe sot banorėt nė Neė Orleanit dhe shumė zona tė tjera.

-Dhjetor 2004 - Tėrmeti prej 9.3 ballė tė shkallės Rihter, nė oqeanin Indian, qė shkaktoi cunamin e tmerrshėm "Sumatras", vrau mbi 225.000 njerėz. Cunami goditi njė zonė tė tėrė ndėrkontinentale dhe vrau mė shumė nga ēdo katastrofė tjetėr e kohės.

-1992 Tajfuni "Antriu" vret 26 njerėz, por shkakton nė tė njėjtėn kohė dėme tė mėdha nė pronat e banorėve, mbi 25 miliard euro, duke shėnuar njė nga dėmet mė tė mėdha ekonomikė tė Shteteve tė Bashkuara, prej fatkeqėsive natyrore.

-1985 Vullkani "Nevado del Ruiz" nė Kolumbi shpėrtheu dhe vrau 25.000 njerėz, shumica e tė cilėve u bllokuan nė lahar (masa tė mėdha balte, llave dhe shkėmbinjsh).

-1976 Tėrmeti nė qytetin Tangsan tė Kinės, i madhėsisė 8 ballė, vrau mijėra njerėz, me numrin e saktė tė mbetur edhe sot i paqartė, qė mund tė jetė midis 250.000 dhe 600.000 sipas burimeve tė ndryshme nė atė kohė. Ky ishte tėrmeti mė vrasės i shekullit XX.

-1931 Lumi i Verdhė nė Kinė shpėrthen dhe vret rreth 1.000.000 nė 3.700.000 njerėz, vdekje tė cilat u shkaktuan nga mbytjet, sėmundjet, uria dhe thatėsira qė pasoi. I njėjti lumė kishte shpėrthyer nė vitin 1887 dhe kishte sjellė pothuaj tė njėjtat pasoja tragjike nė vend.

-1815 Vullkani "Tambora" nė Indonezi shpėrthen dhe 80.000 njerėz humbasin jetėn pėr shkak tė urisė pasuese.

-1811 - Tre tėrmete nė Madritin e ri tė Misurit, llogariten si disa nga goditjet mė tė fuqishme tė natyrės nė Shtetet e Bashkuara. Me madhėsinė mbi 7.8 ballė tė shkallės Rihter, kėto tėrmete u ndjenė fort deri nė rrethinat e Bostonit. Nuk u shėnuan dėme tė mėdha, sepse popullsia nė kėtė zonė ishte ende e rrallė, por kėto tėrmete kanė provokuar historikisht njė kujtim tė trazuar mes amerikanėve qė banojnė nė kėto zona, pasi ato kanė treguar se sa e frikshme dhe shkatėrruese mund tė jetė sot njė zemėrim i natyrės dhe deri ne ē'shkallė mund tė arrijė sot niveli i katastrofave atje, me popullimin dhe superzhvillimin aktual.

-1737 - Njė ngjarje misterioze nė Kalkuta tė Indisė zhduku mbi 300.000 njerėz. Akoma dhe sot nuk ėshtė e qartė nėse aty ka ndodhur tėrmet, tajfun apo diēka tjetėr.

-1556 - Njė tėrmet nė rrethinat Saanxhi tė Kinės, vret 850.000 njerėz. Askush nuk e di madhėsinė e tėrmetit.

-1330-1352 "Vdekja e zezė" njė epidemi e shkaktuar nga njė mikrob "Yersinia pestis", vret rreth 75.000.000 njerėz, duke fshirė 30-60 pėrqind popullsinė e Evropės.

-1138 Tėrmet nė qytetin Alepo tė Sirisė, shkaktoi vdekjen e mbi 230.000 njerėzve.

-1500 vjet para Krishtit, Ishulli Stroguli nė Mesdhe shpėrthen dhe njė cunam i tmerrshėm tronditi qytetėrimin Minoik tė Mesdheut dhe shkaktoi dėme tė mėdha njerėzore e materiale nė atė kohė. Nė vendin ku ndodhej ishulli Stroguli, sot gjendet ishulli i njohur grek Sandorini.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum