Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » 10 zbulime muslimane qe ndryshuan botėn

10 zbulime muslimane qe ndryshuan botėn

Go down  Message [Page 1 of 1]

Edhe pse shtet muslimane ne ditet e sotme nuk jane ne aq sy te mire, hitoria flet ndryshe. Ja disa nga shpikjet qe jane bere pikerisht nga shtetet muslimane.

1. Hirurgjia – afer 1000 vjet p.e.s doktori i famshem Al Zahrawi e publikoi enciklopedine ilustrative per hirurgji prej 1500 faqesh, e cila ne Evrope u perdor per 500 vjetet e ardhshem. Al Zahrawi njihet dhe me disa nga operacionet e para qe jane bere.

2. Kafe – Pija pa te cilen shumica e njerzve nuk mund te kalojne diten, per here te pare u paraqit ne Jemen. Gjate diteve te punes eshte pire per te ndihmuar njerzit te jene te zgjuar gjate lutjeve te nates. Pastaj e kane tranferuar ne Kairo dhe eshte perhapur shume shpejt neper vendet muslimane. Ne shekullin e 13 ka aritur ne Turqi ndersa ne Evrope ne shekullin e 16 nepermjet tregtareve venecijan.

3. Makinat Fuluturuse – Shpikesi Abbas ibn Firnas ka qen njeriu i pare i cili ka bere nje send i cili me te vertet ka fuluturuar. Ne shekullin e 9 ai ka dizajnuar nje konstrukcion i cili ka ngjare ne nje zog. Ne perpjekjen e tij te famshme afer Kordobes te Spanjes ai ka fluturar, por per nje koge te shkurter eshte rezuar dhe ka vrare shpinen. Dizajni i tij ka qene inspirim per zbuluesin dhe artsistin italian Leonardo Da Vinci.

4. Universiteti – Ne vitin 859 princesha Fatima al-Fihri ka hapur universitetin e pare i cili ka dhene diplloma ne qytetin Fezu te Marokos. Motra e saj e cila ka hapur nje xhami te cilen e kane perdorur edhe si shkolle. Sot, pas 1200 vjet ende funksionon, vetem per te rikujtuar njerzit se dituria dhe shkollimi eshte nje tradite muslimane.

5. Algjebra – Ky termin vjen ne traktati matemarikor i Persise me erin “Kitab al-Jabr Wa I-Mugabala” e cila ka lindur ne shekullin e 9. E ndertuar sipas sistemit Hindu dhe Grek, algjebra ka qen sistemi i vetem per numbra dhe gjeometri.

6. Optika – Shume nga zbulimet qe kane te bejne me optiken vine nga bota muslimane. Reth vitit 1000 al-Hatiham ka vertetuar se njerzit shohin objektet nga reflektimi qe ben drita ne to dhe shkon te syri i tyre. Me ate ai ka zruar teorite e Euklidit dhe Ptolomejit te cilet kane menduar se vet syri i njeriut emiton driten.

7. Muzika – Shume nga muzikantet musliman kane pasur nje ndikim te madh ne Evrope. Disa nga instrumentat qe kane aritur nga Lindja e Mesme jane Lyra dhe Rehab – paraardhesi i vilolines moderne. Shkallat moderne te muzikes gjithashtu kane prejardhje nga alfabeti arab.

8. Brusha e dhembeve – Thuhet se Muhameti vet eshte ai i cili i pari e ka popullarizuar perdorimin e brushes te dhembeve reth vitit 600. Duke perdorur degen e nje pe Meswak, ai ka pastruar dhembet dhe ka freskuar frymen. Supstanca te ngjajshme me Meswak sot perdoren ne pastat e dhembeve.

9. Lost – Shume nga gjerat qe perdoren ne automatiken moderne, per here te pare jane shfrytzuar ne vendet muslimane. Duke kthyer levizjen rotulluese ne linare losti ka mundsuar ngritjen e lehte te sendeve te renda. Kjo teknologji eshte zbuluar nga Al-Jazari ne shekullin e 12, dhe per nje kohe te shkurter eshte perhapur ne gjith boten.

10. Spitali – Spitalet te cilat i njohim sot, me personal dhe salla speciale vine nga Egjipti (Shekulli i 9). Qendra e pare e ketij lloji ka qene spitali Ahmad ibn Tulun e hapur ne vitin 876 ne Kairo. Ky institucion ka siguruar sherim falas per te gjith te cilet ka qene e nevojshme, e cila eshte bazuar ne traditen muslimane ne te cilen duhet te kujdesesh per te semuret. Nga Kairoja keto qendra pastaj jane perhaput ne vendet muslimane.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum