Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user »  8 vendet ku njerėzit... harrojnė tė shkojnė nė New York

8 vendet ku njerėzit... harrojnė tė shkojnė nė New York

Go down  Message [Page 1 of 1]

TIME MAGAZINE

Nė listėn e gjėrave qė duhet tė shohė njė vizitor ditėn e parė nė New York, janė njė sėrė ndėrtesash dhe objektesh qė i kemi pėrmendur gjithnjė. Ne po tentojmė tė vendosim njė listė tė qartė dhe tė dorės sė... dytė! Gjėrat mė me rėndėsi janė: Times Square, Statuja e Lirisė, Muzeumi i Artit Metropolitan, Muzeumi Modern i Artit (i njohur ndryshe si MoMA). Por, ne jemi kėtu qė t’ju themi 8 vendet kryesore, ku zakonisht turistėt nuk shkojnė.1. Time Warner Center

Shoqėruesit njujorkezė preferojnė t’i anashkalojnė, si tė mos kishin vlerė. Ata drejtohen nėpėr restorantet mė tė mira njujorkeze, qė janė shumė tė shtrenjta si dhe dhoma tė ndryshme ngrėnieje. Si nė vendet ku shef kuzhine ėshtė Thomas Keller’s pėr shembull dhe restorantet e sushit Masa Takayama.

Megjithatė, kėto restorante janė nė qendrėn Colombus nė veriperėndim tė Central Park. Nga aty ka njė pamje spektakolare, ku duken busti i Stone Rose Lounge apo bari i hotelit Mandarin. Turistėt e pasur mund tė pinė nga koktejet si dhe tė dėgjojnė pėr herėn e parė muzikė jazz nė Dizzy’s Club Coca-Cola.

Nė kohėn e drekės mund tė qėndrosh nė katin e dytė, te Dean and Deluca ose nė Whole Foods, poshtė shkallėve. Nėse dėshironi tė bėni shoping, ju mund tė shikoni nė dyqanet tė cilat gjenden rreth 50 metra larg.


2. West Village Stroll.


Kjo pjesė e New York-ut ėshtė e shtruar me kalldrėme dhe lidh tri rrugė me njėra-tjetrėn dhe ēfarė ėshtė mė e rėndėsishmja, ajo ka mbetur e pandryshuar qė nga shekulli i 19-tė. Juve ju duhet njė hartė pėr tė zgjidhur fjalėkryqet e gjeografisė: si lidhet pjesa perėndimore e Rrugės 4 me pjesėn perėndimore tė Rrugės 10? Kjo ėshtė njė nga pjesėt mė tė komplikuara tė Manhattan-it. Ju do tė gjendeni para njė ngjashmėrie tė madhe. Kėtu do tė gjeni: Marketin Jefferson, Gjykatėn, njė qendėr tė formuar nga gratė e vjetra tė qytetit si dhe dyqane gjatė rrugės Bleeceker dhe Commerce, pjesa mė e bukur e kėsaj brenda New York-ut.


3. Film Forum


New York-u ėshtė njė qytet i dashuruar me filmat dhe Forum Films ėshtė Meka pėr njerėzit qė adhurojnė filmat. Filmat qė mund t’i shohėsh kėtu, nuk jepen nė vende tė tjera dhe rreth tyre mund tė lexosh vetėn nė gazetėn “New York Times”. Pjesėt qė jepen kėtu, janė dokumentarėt mė tė mirė tė huaj si dhe filmat qė kanė arritur majat gjatė viteve. Programi kėtu ėshtė gjithmonė i pėrzier nga njė retrospektivė tek Woody Allen e filmat tė viteve ‘60.


4. Piceria Grimaldi


Njujorkezėt gjithmonė bien dakord se picat mė tė mira janė Totonno, Di Fara, John dhe Lombardi. Ne nuk kemi thėnė tė gjitha mė tė mirat, por nėse keni vetėm 24 orė, nuk mund tė lini pa provuar picerinė qė ndodhet poshtė hijes sė urės Bruklin. Ju nuk do tė shijoni vetėm picat e shkėlqyera por do tė keni nė memorien tuaj pamjen me piktoreske dhe mė tė vjetėr tė Bruklinit. Pa harruar muzikėn e Frenk Sinatra-s, i cili dihet qė ėshtė njė legjendė.


5. Empire State Building


Nėse doni tė shihni njė pjesė shumė turistike, ESB ėshtė njė e tillė. Arkitektura e saj ėshtė veēantė dhe ėshtė ndėrtesa mė e lartė nė New York, pas shkatėrrimit tė Kullave Binjake nė vitin 2001. Pamja nga kati i 86-tė ėshtė mbresėlėnėse dhe tė merr frymėn. Ju nuk jeni tė vetmit qė keni vendosur ta shini atė, kėshtu qė pėrgatituni tė prisni nė radhė. Koha mė e pėrshtatshme pėr tė vizituat ESB ėshtė nė 8:30 e darkės ose gjatė orėve tė drekės apo tė darkės, nga e hėna nė tė mėrkurė. Biletat janė tė lira; mė e kushtueshmja shkon nga 17.6$ pėr tė rriturit, nė 41.52$ pėr njė kalim pa radhė. Pėr njė pamje qė nga kati 102 duhen dhe 15$ tė tjerė. Blini biletat tuaja online qė tė shmangni pritjen nė radhė.


6. Little Branch


Keni takuar dikė gjatė rrugės pėr te LaGuardia? Flirtuat me tė? Ndėrruat numrat e telefonit? Tani ēfarė? Shkuat bashkė te Little Branch (hapur nga e hėna nė tė shtunė gjatė orėve 7 e mėngjesit deri nė 3 pasdite), pitė nga njė koktej dhe pėshpėritet me njėri-tjetrin. Gastrologjia ėshtė njė studim serioz kėtu. Menyja klasike e koktejeve si dhe akulli qė shėrbehet, e ndihmojnė studimin.


7. P. S. 1 Contemporary Art Center


MoMA ėshtė shtėpia e krijimeve moderne. Por, mė mirė kokat e prera tė fėmijėve shihini nesėr, pėrgjatė Lumit Perėndimor. Kjo ndodhet afėr njė shkolle publike. Unė sugjeroj ekspozitat e maleve tė botės, diēka shumė provokuese nga artistėt e rinj. Mos humbisni instalimet transdentale tė James Turrell, takimet (qė janė sezonale sipas stinėve) dhe nė verė ndėrrimin e arkitekturės sė kopshtit. Gjatė verės, tė shtunave organizohen party, me kėrcime tė lira tė quajtura Warm Up, qė bėhen pjesė e top-listave pėr jetėn e natės.


8. Bergdorf Goodman


Tani Barneys, qė mbetet njė nga vendet mė luksoze tė New York-ut pėr shoping, ėshtė duke u kthyer nė njė vend ndėrkombėtar dyqanesh. Edhe nėse nuk mund tė blini ndonjė gjė, pėrsėri ėshtė qejf tė provosh rroba dhe tė ėndėrrosh pėr to. Por nėse mundeni tė blini diēka, bėni gati kartėn tuaj tė kreditit. Stilistėt mė tė mirė pėr femra gjenden aty, qė nga Alexander, McQueen te Zac Poesen. Nuk keni kohė pėr pazar? Zgjidhni njė ndihmės personal qė t’ju ndihmojė. Pėr djemtė ka dyqane tė bukura rrugėve dhe po aq tė kushtueshėm.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum