Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Mund ta lėvizesh njė objekt me anė tė mendimit?

Mund ta lėvizesh njė objekt me anė tė mendimit?

Go down  Message [Page 1 of 1]

Qė prej disa vitesh ėshtė e mundur. Sot ekzistojnė teknologji qė shfrytėzojnė pikėrisht "forcėn e mendimit" pėr tė ndihmuar pėrsona tė paralizuar tė komunikojnė apo tė kryejnė disa lėvizje. Pėr shembul: nė 1999 NIels Birmauber,i universitetit tė Tubinga (Gjermani), ka arritur tė ndėrveprojė me tė sėmurit qė nuk mund tė lėviznin asnjė mmuskul( pėrfshirė gjuhėn dhe muskujt e syve, pėr shkak tė dėmtimit tė rrugėve lėvizėse tė sistemit nervor),duke transformuar potencialet elektrike tė qėndrės lėvizėse ( tė aktivizuar me anė tė mendimit) nė njė kod komunikimi.Kohėt e fundit Richard Andersen,nga California Institute of technology (Usa), ka pėrdorur njė teknikė tė ngjashme me atė tė majmunėve, duke impiantuar disa elektroda nė pjesėn parietale tė trurit,( "qendra" qė aktivizohet kur mendon tė bėsh ndonjė gjė) duke arritur tė parashikojė lėvizjet. Hapi tjetėr,ka deklaruar, do tė jetė impiantimi i elektrodave nėpjesėn parietale tė pėrsonave tė paralizuar, duke pėrkthyer mendimet e tyre dhe kthyer nė lėvizje. Njė degė tjetėr e kėrkimit shfrytėzon valėt elektromagnetike tė trurit, qė interpretohen nga njė makinė pėr rizonancė magnetike nuklear pėrmes softwerėsh shum tė rafinuar.Me kėtė teknologji Rainer Goebe J, neuroshkencėtar i Universitetit tė Maastricht, ka krijuar njė lojė (lojė ping-pongu) nė tė cilėn protagonistat lėvizin nga mendimet e lojtarėve.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum