Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Marredheniet ne cift, ende nje mister

Marredheniet ne cift, ende nje mister

Go down  Message [Page 1 of 1]

niku

avatar
Admin
Admin


Pėr marrėdhėniet intime mes ēifteve mund tė mendohet se ėshtė shkruar dhe ezauruar ēdo gjė dhe se tashmė, gjithēka ėshtė e njohur dhe e ditur. Pavarėsisht kėtij fakti, ka ende shumė psikologė dhe terapistė tė cilėt pėrpiqen tė hulumtojnė pėrtej sė njohurės dhe sė mirėqenies.
Njė psikologe britanike, e cila i ėshtė pėrkushtuar prej vitesh fushės sė marrėdhėnieve seksuale mes mashkullit dhe femrės, pati njė ide brilante pėr tė vazhduar mė tej eksplorimin e njė lidhjeje, pėr tė cilėn pretendohet se dihet gjithēka. Fusha e vėmendjes sė saj ka qenė kryesisht e pėrqendruar te femra dhe gjetja e shkakut tė shkėputjes sė saj mė tė hershme se mashkulli, nga bota e marrėdhėnieve intime. Prej vitesh, kategori tė ndryshme grash e kishin pyetur pafundėsisht pėr marrėdhėniet e zbehta me partnerėt dhe pėr mundėsinė e gjetjes sė “magjisė” qė dikur kishin me bashkėshortin, apo tė dashurin e tyre. Pėrgjigjet qė ajo u kishte dhėnė kėtyre grave ishin: gjej njė grua pėr tė mbajtur fėmijėn, pėr tė pasur mė shumė kohė pėr bashkėshortin, shkoni nė hotel, blini veshje mė provokuese. Nė thelb tė tė gjithė kėtyre kėshillave ishte kujtesa qė ēdo grua duhet t’i bėjė vetes se veē tė tjerash ėshtė edhe femėr. Mė pas psikologes i lindi njė ide brilante. Ajo pėrzgjodhi 98 ēifte tė cilėve u la detyrėn qė pėr njė vit tė shkruanin njė ditar, nė tė cilin tė shpreheshin pa rezerva dhe censura pėr atė qė ndjenin pėr partnerin dhe lidhjen e tyre, madje edhe pėr partnerė tė tjerė e ide pėr lidhje tė tjera. Tė gjitha kėto rrėfime, sigurisht tė pa personalizuara, ajo i hodhi nė njė libėr, qė rrėfen histori tė patreguara, siē janė nė pėrgjithėsi historitė e rrėfimet e ditarėve. Nė kėto ditarė tė paraqitet njė botė plot me emocione personale, dhimbje dhe ndonjėherė edhe ide tė reja. Nė fakt kėto ditarė nuk kanė fare lidhje me seksin, si akt fizik mes dy personash, por me botėn shpirtėrore, me emocionet qė rrethojnė kėtė marrėdhėnie fizike, me emocionet dhe ndjesitė ndaj atij qė ke pranė, tė cilin e do, me frikėn, intimitetin, mirėnjohjen, fajin, vetminė, shpresėn. Nga ajo qė del nė materialin e ditarėve duket se pėr tė gjithė, gjėja e fundit qė ēojnė nėpėr mend, ėshtė gjetja e “pozicioneve tė reja qė tė japin kėnaqėsi”. Historia e tyre ėshtė histori ndjenjash. Meshkujt, pėr shembull, shqetėsohen shumė se pėrse kanė ndjesinė se bashkėshortja e tyre nuk ėshtė mė aq e lidhur shpirtėrisht sa mė parė, apo gratė vetė mendojnė se si ėshtė e mundur qė i shoqi vazhdon tė pretendojė prej saj seks, kur nė mėngjes nuk i derdhi plehrat e shtėpisė, si shenjė se ia dėgjon sėrish fjalėn. Tė gjitha rrėfimet janė tė drejtpėrdrejta, edhe pse gjithēka merret me koeficientin e mosbesueshmėrisė dhe personalizimit tė situatave tė ndryshme, duke qenė se njerėzit gjithmonė tentojnė qė tė zmadhojnė dhe ekzagjerojnė situatat e madje edhe ndjenjat. Mbi tė gjitha kėto ditarė provojnė katėrēipėrisht se nuk ekziston fjala “normale” nė asnjė lloj marrėdhėnieje. Ideja e tė shkruarit tė ditarėve pa emėr ka nxitur te tė gjithė ata qė morėn pjesė nė kėtė eksperiment, dėshirėn pėr tė qenė deri nė fund tė sinqertė me veten, si kurrė mė parė. Sipas psikologes, eksplorimi i kufijve tė potencialit seksual nuk ka tė bėjė shumė me anėn teknike tė marrėdhėnies, por vetėm me ndjenjat qė dy persona ndajnė me njėri-tjetrin, si dhe asaj ēka ndjejnė pėr veten dhe kjo brenda dhe jashtė dhomės sė gjumit. Ajo qė tė bie nė sy ėshtė se ndryshimet qė kanė tė bėjnė me vetėbesimin dhe ndjesitė janė tė ndryshme nga brezi nė brez. Kėshtu pėr shembull 20-vjeēaret e sotme kanė mė shumė vetėbesim nė ēėshtjet seksuale se moshataret e tyre tė brezave tė mėparshėm. Kjo mund tė shpjegohet me faktin se kultura e gjeneratės “Sex and the City”, qėndrimet njė natė me njė partner u kanė dhėnė vajzave mė shumė vetėkontroll pėr menaxhimin e jetės seksuale, por ka ditarė tė vajzave tė reja nė tė cilat ato shprehin lodhje, ezaurim dhe mėrzi pėr ndėrrimin e shpeshtė tė partnerėve, pėr lidhjet sipėrfaqėsore e vetėm fizike, tė cilat tė konsumojnė dhe tė boshatisin pėrbrenda. Ka shumė tė rinj dhe tė reja sot qė kėrkojnė tė kenė jetėn e tyre seksuale, por zakonisht modeli qė u ofrohet ėshtė modeli “fast-food”, pra njė lidhje shumė e shpejtė qė ka vetėm konsumin e shpejtė brenda vetes e pasuar nga harresa dhe rendja drejt njė tjetėr lidhjeje tė ngjashme thjesht konsumuese. Ka pasur ditarė tė vajzave 25-vjeēare tė pėrqendruara vetėm tek arritja e teknikave tė sofistikuara, pėr t’i sjellė partnerit sa mė shumė kėnaqėsi fizike, ēka mund tė pėrkthehet me njė punė tė madhe fizike nga ana e tyre, qė nuk ka tė bėjė fare me dashurinė, ndjenjėn dhe marrėdhėnien e vėrtetė intime mes dy personazh. Kėto lloj ēiftesh qė kėrkojnė maksimumin nga fiziku dhe organet e tyre gjenitale, nė ditarė kanė shkruar se thellė-thellė ajo ēka kishin nevojė ishte intimiteti i njė lloji krejt tjetėr, qė nuk kishte nevojė pėr sforco e shtirje, por qė vinte natyrshėm si pasojė e ndjenjave tė pėrbashkėta. Edhe meshkujt qė shquhen si tė prirur vetėm pėr marrėdhėnie fizike, kėrkonin nė thelb dashuri dhe mirėkuptim. Ajo ēka ishte me tė vėrtetė befasuese, sipas psikologes, nga leximi i ditarėve, ishte ana e fshehtė e tė ashtu quajturve “Maēo man”, ose meshkuj tė fortė. Meshkuj tė tillė tė shquar si “gjahtarė” femrash tė reja dhe tė bukura kanė njė anė tė fshehtė shumė mė tė ndjeshme dhe tė dashur e madje shumė mė besnike ndaj partnerit zyrtar. Njė pjesė e madhe e kėtyre burrave, edhe pse mund tė kenė shumė tė dashura, vazhdojnė nė thelb tė jenė thellėsisht tė dashuruar me bashkėshortet e tyre. Ata shpesh duan qė ajo tė jetė mė pranė fizikisht dhe sė pari ta ndiejnė dashurinė dhe kujdesin e saj, sepse vetėm kėshtu do ta jepnin nė kėmbim. Ata kanė nevojė ta dinė se janė ende nė qendėr tė vėmendjes, pavarėsisht se tashmė mund tė mos kenė asnjė qime nė kokė, apo mund ta kenė barkun e rrumbullakosur. Ditarėt ishin mbushur me histori tė trishtuara dashurish tė braktisura, tė lėna pėrgjysmė. Duket sikur burrave mė nė fund iu dha rasti qė tė flisnin hapur pėr atė ēka mendonin vėrtet, pa pasur frikėn e paragjykimit apo keqgjykimit. Njė prej tyre, njė burrė rreth tė 50-ave shkruante: “Pėr mua gruaja ime vazhdon tė jetė seksualisht tėrheqėse dhe unė do tė doja tė bėja dashuri me tė. E kuptoj se po plakemi dhe nuk jemi ata qė kemi qenė nė tė ri, por mė mungon shumė dashuria dhe ėmbėlsia me tė cilėn ajo mė gostiste nė vitet e para tė marrėdhėnies sonė. Do tė doja qė nė kėto momente malli e vetmie, tė ulesha dhe tė qaja, por burrat e moshės sime nuk qajnė pėr gjėra tė tilla, pra se nuk i pėrkėdhel mė gruaja si dikur dhe kjo do tė ishte njė dobėsi e turpshme. Sigurisht qė as mund ta ēoj nėpėr mend qė t’u flas tė tjerėve pėr kėtė problem tė madh afeksioni qė kam”. Dhe sigurisht qė nuk bėhet fjalė vetėm pėr meshkuj qė vuajnė. E njėjta dhimbje dhe hidhėrim shprehet edhe nga vetė gratė. Nė kėtė rast ato shprehin keqardhje qė dėshirat e tyre seksuale nuk pėrkojnė me ato tė partnerėve. Tė bombarduar me reklama tė ndryshme shumė sensuale nė TV, gazeta e revista, njerėzit shohin me sy e plasin me zemėr dhe kjo situatė ėshtė njė vuajtje e fshehtė dhe e gjatė pėr shumėkėnd. Askush nuk do qė tė jetė njė zė ndryshe nė njė botė tė mbushur me reklama qė shpallin kėnaqėsinė seksuale, edhe nė rastin e promovimit tė prodhimeve ushqimore. Tė paktė janė ata qė pranojnė publikisht se janė tė brishtė shpirtėrisht, apo qė do tė flisnin pėr historitė e trishta tė shtretėrve tė tyre martesorė, qė do tė tregonin vuajtjen nga mosafrimi i partnerit dhe enigma e largimit tė tij. Ka raste kur njė fjalė e thjeshtė mund tė ndryshonte situata nga mė tė koklaviturat dhe delikatet. Ajo qė psikologia ka vėnė re nė pėrvojėn e saj tė gjatė me njerėzit ėshtė se gratė, shpesh e pėrdorin seksin si armė pėr tė dėnuar, ose shpėrblyer partnerin, duke e shndėrruar atė nė njė gjė materiale. Ndėrsa burrat, me kalimin e kohės, ankohen se “e dashura” me tė cilėn u martuan, ka ikur dhe nė vend tė saj ka ardhur njė grua qė seksin e pėrdor pėr tė pėrfituar, apo pėr tė dėnuar. Ajo ēka ėshtė mė e keqja ėshtė se bėhet fjalė pėr dėnime ndaj enėve tė palara, pazarit qė nuk ėshtė bėrė siē duhet. Nė kushte tė tilla, ēiftet nuk e kuptojnė mė se si u zhduk pasioni qė dikur i mbante gjallė. Sipas disa studimeve, kjo ka tė bėjė me zhdukjen e tė ashtuquajturve hormone tė dashurisė 18 muaj pas njohjes sė parė dhe se me kalimin e kohės, pasioni seksual mund tė rindizet pas njė nate tė kaluar jashtė shtėpisė e larg fėmijėve. Kjo mund tė jetė pjesėrisht e vėrtetė

View user profile http://wWw.ForumiJone.Net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum