Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Emigrantėt nė Greqi: Tė shtyhet vlefshmėria e pasaportave tė

Emigrantėt nė Greqi: Tė shtyhet vlefshmėria e pasaportave tė

Go down  Message [Page 1 of 1]

Emigrantėt nė Greqi: Tė shtyhet vlefshmėria e pasaportave tė vjetra

Organizatat qė pėrfaqėsojnė emigrantėt shqiptarė nė Greqi po u kėrkojnė autoriteteve shqiptare tė shqyrtojnė pavlefshmėrinė e pasaportave tė vjetra. Kėto dokumente , qė po zėvendėsohen nė pjesėn dėrmuese prej qytetarėve shqiptarė nga pasaportat biometrike , pritet tė bėhen tė pavlefshme janarin e vitit 2011.

Por, shumė prej emigrantėve shqiptarė qė punojnė e jetojnė nė Greqi kanė pohuar se nė pasaportat e vjetra kanė tė hedhura lejet e qėndrimit apo viza qė e kapėrcejnė kufirin kohor tė kėtij viti. Shumė prej emigrantėve gjihashtu prej pamundėsisė pėr tė udhėtuar nė Shqipėri e kanė pasur tė pamundur tė pajisen me dokumenet e reja tė identitetit.

Pėr kėtė kategori emigrantėsh qė pėrdorin pasaportat e vjetra dhe qė vlerėsohet jo e vogėl nė numėr ėshtė e rėndėsishme shtyrja e afatit pėrtej vitit 2011. Njė pėrfaqėsi e emigrantėve shqiptarė nė Greqi, sipas burimeve diplomatike nga Athina, i ka kėrkuar ambasadorit shqiptar nė Athinė edhe fillimin sa mė shpejt tė lėshimit tė pasaportave tė reja biometrike nė selitė konsullore shqiptare nė Greqi.

Parlamenti shqiptar tashmė i ka miratuar tė gjitha dispozitat ligjore dhe autoritetet nė Tiranė kanė deklaruar se ky proces do tė nisė brenda kėtij viti. Sipas burimeve diplomatike shqiptare kėrkesa e emigrantėve pėr lėshimin e pasaportave biometrike nė selitė konsullore nė Greqi ėshtė shoqėruar me kėrkesėn qė procesi tė jetė transparent dhe tė mos njohė zvarritje dhe radhė tė emigrantėve.

Emigracioni shqiptar nė Greqi ėshtė mė i ndjeshmi ndaj praktikave administrative qė ndėrmerren nga shteti shqiptar si pėr dokumentet e identitetit, cėshtjen e pensioneve, apo edhe ato tė legalizimeve.

Kjo pasi njė pjesė e emigrantėve ndodhen nė Greqi nė procesin e ripėrtėritjes sė lejeve tė qėndrimit , ndėrsa njė pjesė tjetėr shpresojnė qė me procesin e liberalizimit tė vizave tė lėvizin lirisht nė kufijtė e tė dy vendeve duke zgjidhur edhe probleme tė statusit tė tyre tė qėndrimit, tė mbetur pezull prej vitesh.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum