Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Mjafton vetėm 1/5 e sekondės pėr t’u dashuruar

Mjafton vetėm 1/5 e sekondės pėr t’u dashuruar

Go down  Message [Page 1 of 1]Kishit ende diēka pa zbuluar pėr rėnien nė dashuri? Ja ku vjen zbulimi mė i fundit se pėr t’u dashuruar mjafton njė e pesta e sekondės dhe kur ndodh shkaktohet njė eufori, njėsoj sikur pi kokainė. Nė kėtė konkluzion e ka nxjerrė njė studim i Universitetit tė Syracuse, i publikuar nė Journal of Sexual Medicine. Edhe pse thuhet se zemra nuk komandohet, dashuria ėshtė njė ndjenjė mė shumė “shkencore” se sa mendohej. Gjithmonė sipas studimit, janė 12 zonat celebrale qė punojnė pėr tė lėshuar substanca kimike qė tė japin euforinė (dopaminė, ositocinė, adrenalinė) dhe janė tė pėrfshira nė funksione njohėse shumė domethenėse. Ndjenja e dashurisė shkon edhe prek deri funksione konjunktive si pėrfaqėsimi mendor dhe imazhi i trupit. Gjithashtu, tipi i dashurisė nuk ėshtė unik, por nė bazė tė natyrės sė tij janė pėrfshirė disa zona tė trurit.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum