Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » “Twitter” VS “Facebook”, lufta brenda rrjetit

“Twitter” VS “Facebook”, lufta brenda rrjetit

Go down  Message [Page 1 of 1]


Konkurron “Facebook” dhe ėshtė i preferuari i Presidentit amerikanĖshtė i preferuari i Barak Obamės, po ashtu edhe Britni Spiėrsit. I pari e pėrdori shumė pėr fushatėn elektorale, ndėrsa kėngėtarja e ka pėrdorur pėr tė folur pėr preferencat dhe paparacėt. Tė dy kanė folur shkurt dhe qartė: jo mė shumė se 140 karaktere. Mesazhet e tyre kanė kaluar pėrmes platformės “Twitter”, ku gjithēka vėrtitet rreth pyetjes: “Ēfarė je duke bėrė tani”, qė mund t‘i pėrgjigjesh me sms, mesazhe tė menjėhershme apo e-mail. “Twitter” numėron mė shumė se 6 milionė pėrdorues qė nga vitit 2006, kur u krijua. “Facebook” ka kėrkuar ta blejė dhe tė njėjtėn gjė po bėn dhe “Google”. Pėrse janė kaq shumė tė interesuara? Ndėrsa njė kuzhinier entuziast nga Nju Xhersi kishte futur nė furrė ėmbėlsirėn qė kishte gatuar, nė anėn tjetėr tė botės njė pėrdorues shkruante se hoteli nė Mumbai ishte nė kontrollin e terroristėve. 80 mesazhe ēdo pesė sekonda janė nisur nga dėshmitarėt e atentatit nė hotelin indian nėntorin e kaluar. Kronika, informacione tė menjėhershme, miqėsi dhe politikė. Gjatė fjalimit pėr marrjen e detyrės nga Obama, mė 20 janar, dhjetėra senatorė dhe mė shumė se 60 deputetė, vendosėn t‘i bėnin me “Twitter” komentet e tyre. Me pak fjalė, “Twitter” mund tė transmetojė mesazhe tė rėndėsishme. Ėshtė paksa si “Facebook”-u, por mė i lehtė dhe mė i menjėhershėm. Me njė grafikė njėlloj si “Google” nuk i ruan kurrė lajmet, por i jep menjėherė. Ėshtė njė lloj rrjeti social qė tė vendos nė kontakt me botėn. Madje edhe njė lloj mjeti qė brenda pak sekondash mund tė ndryshojė rrjedhėn e ngjarjeve siē ndodhi nė Mumbai apo Nju Jork ku pėrmes tij u pėrhap lajmi se njė avion qė kishte pasur probleme pėr shkak tė hyrjes nė motor tė disa zogjve po ulej nė lumin Hudson. 140 karaktere nė dispozicion pėr tė shkruar thelbin e asaj qė do. “Twitter” pėrkthehet cicėrimė e ndoshta pėr kėtė arsye ky rrjet social ka si logo njė zog. Regjistrimi ėshtė falas, po ashtu ėshtė shumė e lehtė pėr tė mėsuar si pėrdoret. Mund tė publikohen fraza tė shkurtra pėr atė ēka je duke bėrė nė moment. Kush ka vendosur tė tė ndjekė, e lexon, pėrgjigjet, e merr dhe ridėrgon njė pėrgjigje brenda njė kohe rekord. Tė gjitha kėto publikohen nė “Pubblic Timeline”, ku ndodhen “cicėrimat” e ardhura nga tė tjerėt nė tė njėjtėn kohė. Qėllimi? Shoqėrizimi dhe shpejtėsia e madhe e komunikimit. Pėrveē lajmeve mund tė lexosh nė kohė reale dėshirat dhe mundėsitė ekonomike tė pėrdoruesve. Nga shtatori i 2007, deri nė atė tė 2008-ės, “Twitter” u bė rrjeti social qė ka regjistruar numrin mė tė madh tė pėrdoruesve dhe vizitorėve. Mė pak indirekt se kolosėt e llojit tė vet, por nė shkurt Compete. com, qė merret me klasifikimin e sajteve mė tė pėrdorura e pozicionoi tė tretin nė klasifikim ku para vetes ka “Myspace” dhe “Facebook”, mė popullorin nga tė gjithė me miliona pėrdorues nė tė gjithė botėn. Nė nėntor “Facebook” u pėrpoq tė blejė “Twitter” pėr njė shumė prej 500 milionė dollarėsh, por “Obvious Corp”, shoqėria e San Franciskos qė drejtohet nga tre 30-vjeēarė kalifornianė, qė e kanė krijuar nuk ka pranuar duke thėnė: “Duam tė mbajmė pavarėsinė tonė”. Nė realitet, duket se refuzimi ka qenė i lidhur me mėnyrėn e pagimit. Por bisedimet vazhdojnė ende, madje qarkullojnė zėra sikur “Twitter” po kėrkon tė blihet nga “Google”. Thjeshtia, pėrveēse intimitetit janė disa nga armėt e tij tė forta. Sot, politikanė dhe gazetarė, yjet e kinemasė dhe sportit janė tė regjistruar kėtu duke bėrė qė nė Amerikė tė shpėrthejė e ashtuquajtura modė “twitter-mania”. Twitter.com, sot numėron 1.9 milionė vizitorė nė muaj, dhjetė herė mė shumė se vitit i kaluar. I pėrdorur nė fillim pėr t‘u takuar nėpėr festa, “Twitter”, tani po gjen pėrdorime tė tjera.
Politikanėt
Dhjetėra anėtarė tė kongresit nxorėn “Blackberryn” e tyre pėr tė kominukuar mes “Twitter”-it gjatė fjalimit tė Obamės njė javė mė parė. Mes tyre senatorė dhe deputetė. Nga McCaskill tek Arnold Shavrceneger, guvernatori i Kalifornisė. Sipas revistės “Time” pikėrisht kėta renditen nė klasifikimin e dhjetė pėrdoruesve mė tė famshėm tė “Twitter”-it. Atij i pėlqen shpesh tė shkruajė se si mund tė reduktojė ndotjen ndėrsa asaj pėr jetėn private. Republikanėt qė pėrdorin janė mė tė shumtė se demokratėt: mes tyre ėshtė Xhon Mekkeni, qė shpesh e pėrdor pėr tė treguar takimet dhe pėr tė uruar miqtė, ndėrsa mes demokratėve Nensi Pelosi.
“Twitter -mania”
Gazetari i politico.com, Mike Allen, nuk e kishte pėrdorur kurrė “Twitter” para kėsaj jave. Megjithatė, disa ngjarje e bindėn qė ta bėjė kėtė. Por pėrveē tij janė tė shumtė njerėzit e famshėm qė pėrdorin kėtė rrjet social mes tyre edhe Dalai Lama. Me tė drejtė lind pyetja se pėrse shumė tė famshėm zgjedhin tė komunikojnė pėrmes “Twitter”? Pėrgjigjja ėshtė kjo. Duan tė evitojnė ndėrmjetėsuesit nė komunikimet me fansat dhe kėrkojnė tė kontrollojnė thashethemet e mediave. Kėngėtarja e njohur, Britni Spiėrs, pėrveēse njė nga pėrdorueset mė tė rregullta tregon shpesh pėr pijet e preferuara dhe problemet me paparacėt (para disa kohėsh njė haker u fut nė adresėn e saj dhe nisi tė shkruajė pėr pjesėt intime tė trupit).
Demi Mur dhe e Ashton Kushner janė ēifti i parė i famshėm ku ajo e pėrdor vazhdimisht, ndėrsa ai pėrmes kėtij sajti kėrcėnoi se do tė vriste fqinjin e shtėpisė. Pėrdoruesi mė me influencė?
Guy Kauasaki, njė sipėrmarrės i fuqishėm amerikan dhe ish-drejtori i marketingut tė “Apple”. “Jam njė profesionist i vėrtetė pėr tė pėrdorur ‘Twitter‘-in”, pati deklaruar. Sipas “Forbesit” ėshtė mė i fuqishmi nė botė, sepse vendos tė injorojė qėllimin pėr tė cilin “Twitter” ėshtė krijuar (tė shkruash se ēfarė je duke bėrė). Ai jep vazhdimisht lajme dhe mendime pėr ēdo argument.
Rrjeti i ri social “Twitter”
Pėr se shėrben
Tė lejon tė dėrgosh mesazhe, maksimumi me 140 karaktere me: sms, e-mail, apo pėrmes faqes sė internetit “Twitter”
Si lindi
Viti i krijimit: mars 2006
Shoqėria: “Obvious Corp”
Themeluesit: 3 tridhjetėvjeēarė kalifornianė
Ēfarė do tė thotė
“Twitter” do tė thotė cicėrimė, ndėrsa logoja e sajtit ėshtė njė zog. Me njė frazė tė shkurtėr mund tė jepet njė informacion i shpejtė dhe thelbėsor
Si funksionon
Nė fillim bėhet regjistrimi qė ėshtė falas
Mund tė publikosh mesazhin tėnd duke treguar se ēfarė je duke bėrė nė moment
Rifreskimet tregohen nė profilin e pėrdoruesit dhe u dėrgohen edhe pėrdoruesve tė tjerė tė regjistruar
Shifrat
600% ėshtė rritur shifra e pėrdoruesve nga shtatori i 2007-ės nė shtator tė 2008-ės
5 milionė regjistrues nė nėntor tė 2008-ės
Rastet
Sulmet terroriste nė Mumbai
Gjatė sulmeve u numėruan rreth 80 mesazhe ēdo 5 sekonda nga ana e dėshmitarėve
Presidenti Barak Obama
E ka pėrdorur shumė gjatė fushatės elektorale
Probleme me G-mail-in
Nė shkurt, posta elektronike nė G-mail ka pasur shumė probleme. Ankesat u shfaqen nė kohė reale nė “Twitter”.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum