Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Rregullat ne Shengen:3 llojet e vizave qe do te ekzistojne

Rregullat ne Shengen:3 llojet e vizave qe do te ekzistojne

Go down  Message [Page 1 of 1]

Rregullat ne Shengen:3 llojet e vizave qe do te ekzistojne edhe pas liberalizmit

Heqja e regjimit tė vizave pėr qytetarėt e Shqipėrisė qė duan tė lėvizin nė hapėsirėn Shengen, varet tani nga vendimi i Kėshillit tė Ministrave tė Brendshėm tė vendeve anėtare qė do tė bėhet i njohur mė 8 nėntor. Nuk janė tė shumtė qytetarėt e zakonshėm nė Shqipėri qė dinė ēfarė pėrmban legjislacioni i vendeve nė hapėsirėn Shengen pėr hyrjen nė kėtė hapėsirė. Gazmend Turdiu, diplomat karriere, Sekretar i Pėrgjithshėm nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme, thotė pėr “DW” se ky legjislacion pėrmban katėr lloje vizash, qė emėrtohen sipas katėr shkronjave tė para tė alfabetit.

“Viza A ėshtė viza tranzit, aero-portuale, ėshtė ajo vizė me anė tė sė cilės kontrollohet kalimi tranzit, nė zonėn e aeroportit. Shqiptarėt nuk e kanė provuar kėtė lloj vize nė hapėsirėn Shengen, por vetėm kur udhėtojnė nė aeroportet e Mbretėrisė sė Bashkuar. Viza e llojit B ėshtė viza tranzit, qė vlen pėr tė hyrė nga njėra pikė e kufirit tė njė vendi tė hapėsirės Shengen nė atė tė njė vendi tjetėr, ku nuk mund tė qėndrosh mė shumė se pesė ditė. Viza C ėshtė viza e qėndrimit afatshkurtėr, qė i lejon ēdo qytetari tė hyjė nė hapėsirėn Shengen, tė qėndrojė 90 ditė nė 180 ditė apo 6 muaj, tė cilat mund t'i shpenzojė tė gjitha njėherėsh ose mund tė hyjė njė numėr tė pakufizuar herėsh por shuma e tė gjitha ditėve tė qėndrimit duhet tė jetė 90. Kusht i rėndėsishėm ėshtė qė gjatė kėsaj periudhe personi nuk ka tė drejtė tė punojė”.

Qėndrimi afatshkurtėr pritet tė hiqet edhe pėr Shqipėrinė

Ėshtė pikėrisht kjo lloj vizė, viza C, e qėndrimit afatshkurtėr qė pritet tė hiqet edhe pėr Shqipėrinė dhe B-H mė 8 nėntor. Por ka edhe njė vizė tjetėr qė njihet si viza D ose e ndryshe e qėndrimit afatgjatė. “Ajo merret nga ata persona qė kanė siguruar njė kontratė pune. Me kėtė vizė paraqiten nė vendin e hapėsirės Shengen, ku do tė punojnė dhe marrin leje- qėndrimi. Kėtė vizė e marrin edhe tė gjithė ata qė bėjnė bashkim familjar, qė studiojnė nė njė vend tė zonės Shengen pėr periudha mė tė gjata se 90 ditė nė 6 muaj. Vendet e BE, tė hapėsirės Shengen nuk liberalizojnė kėtė lloj vize", thotė Turdiu. Kjo do tė thotė se tė gjithė qytetarėt e Shqipėrisė qė kėrkojnė tė shkojnė nė vendet e hapėsirės Schengen pėr qėndrime mė tė gjata se 90 ditė duhet tė paraqiten nė zyrat konsullore tė ambasadave tė vendeve tė BE nė Tiranė, me dokumentacionin pėrkatės.

Asgjė nuk ndryshon nė regjimin e vizave pėr qėndrim afatgjatė

Luigi Brusa, kryetari nė detyrė i delegacionit tė BE nė Tiranė, thotė pėr “DW” se pėr tė gjitha rastet e qėndrimit mė tė gjatė se 90 ditė do tė vazhdojė, si deri mė tani, regjimi i vizave, paraqitja e dokumentacionit zyrtar pėrkatės, plotėsimi i formularėve. “Personat qė dėshirojnė tė qėndrojnė nė vendet e hapėsirės Shengen, pėr njė kohė mė tė gjatė, pėr punė, studime apo arsye tė tjera, duhet tė aplikojnė nė zyrat konsullore. Lidhur me vizat e qėndrimit afatgjatė asgjė nuk do tė ndryshojė,” thekson ai.

Procedura nacionale nga secili vend i hapėsirės Shengen

Pėr kėto lloj vizash BE ka legjislacionin pėrkatės tė unifikuar nė tė gjitha vendet anėtare. Por nga ana tjetėr, secili vend gėzon tė drejtėn pėr tė patur veēoritė e veta kombėtare, lidhur me procedurat e dhėnies sė vizave afatgjata. “Ēdo shtet ka specifikat e veta, qė reflekton pėrmes legjislacionit tė tij. Nėse flasim pėr parime tė njėjta nė aspektin e pėrgjithshėm, kur vjen fjala pėr detaje, aty pastaj ėshtė legjislacioni i secilit vend qė vendos”, thotė Gazmend Turdiu. Zyrat konsullore dhe sektori i vizave nė ambasadat e vendeve tė BE nė Tiranė do tė vazhdojnė tė pėrmbushin kėrkesat e qytetarėve tė Shqipėrisė pėr viza tė qėndrimit afatgjatė.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum