Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Ura e Bunes, me hapje elektromekanike

Ura e Bunes, me hapje elektromekanike

Go down  Message [Page 1 of 1]

Projektuesit kanė menduar pėr tė ardhmen e kėtij rajoni, kur me thellimin e plotė tė lumit do tė mundėsohet lundrimi i mjeteve tė larta dhe tė mėdha detare. Me pėrfundimin e urės do tė krijohet dhe mundėsia e hapjes e mbylljes sė saj nė mėnyrė tė automatizuar. Ura ka njė gjatėsi 275.5 metėr dhe gjerėsi 13.5 m, me dy drejtime lėvizjeje dhe dy trotuare anėsore. Nga niveli i ujit ka njė lartėsi prej 6 metėr. Specialistėt sqarojnė se tashmė kanė pėrfunduar punimet me beton arme, me gjatėsi 200 metėr dhe punimet janė pėrqendruar nė montimin e pjesėve metalike tė lėvizshme, me gjatėsi 75 metėr.

Ky proces pėrbėn 40 pėr qind tė vlerės sė projektit dhe do tė mundėsojė hapjen dhe mbylljen e urės pėr kalimin e anijeve mbi lumin Buna. Sipas projektit, hapja dhe mbyllja e urės ka dy sisteme, atė elektromekanik me kohėzgjatje nga 3.5 deri 4 minuta dhe nė rast tė njė defekti tė mundshėm, do tė kryhet hapja manuale qė zgjat 15 minuta.

Ndėrtimi i urės sė re, disa metra paralel me tė vjetrėn, do tė zgjidhė njėherė e mirė problemin e qarkullimit nga Shkodra drejt pikave turistike tė saj dhe doganės sė Muriqanit. Pėr ndėrtimin e saj parashikohet tė shpenzohet shuma prej 7 milionė e 185 mijė dollarėve, me financim tė Bankės Islamike pėr Zhvillim dhe kontraktore njė firmė kuvajtiane. Pėr tė inspektuar punimet e urės ishte dje nė Shkodėr dhe ministri i Transporteve, Sokol Olldashi.

“Kjo ėshtė e vetmja urė nė Ballkan me kėtė sistem hapjeje dhe pas ndėrtimit tė urės sė re mbi Bunė, radhėn do e kėtė thellimi i lumit. Ky investim do ta shndėrrojė lumin Buna, ashtu siē ka qenė para shumė vitesh, nė njė lumė tė lundrueshėm pėr anije, pėr tė bėrė tė mundur qė Shkodrės t’i kthehen lidhjet qė ka pasur”, pohoi Olldashi. Ura e Bunės ėshtė projektuar nga konsulentė egjiptianė dhe ėshtė cilėsuar si njė vepėr arti me rėndėsi tė veēantė pėr lidhjen e akseve rrugore tė vendit dhe qytetit tė Shkodrės me pikėn e kalimit kufitar tė Muriqanit.

Puna pėr ndėrtimin e saj ka nisur nė maj tė vitit 2008 dhe pritet qė tė pėrfundojė nė fund tė kėtij viti. Deri nė pėrfundim tė saj, udhėtarėt do tė detyrohen tė kalojnė mbi urėn e vjetėr, njėkalimshe, e cila ėshtė nė gjendje tejet tė amortizuar.

Sipas ministrit Olldashi, nė Shkodėr janė pėrqendruar njė sėrė projektesh tė rėndėsishme, siē ėshtė ai i zgjerimit tė rrugės Shkodėr-Milot, pėr ta lidhur me rrugėn e Kosovės.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum