Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Regjistruesi i ėndrrave

Regjistruesi i ėndrrave

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Regjistruesi i ėndrrave on Fri Oct 29, 2010 9:11 am

Pėr shekuj me radhė njerėzimi ėshtė pėrpjekur tė japė njė shpjegim pėr ėndrrat, shpjegime kėto qė zanafillat e para i gjejmė qė nė Egjiptin e Lashtė, ku ėndrrat cilėsoheshin si mesazhe nga Zoti.


Por regjistrimi i ėndrrave mund tė bėhet realitet. Tė paktėn kėtė pretendojnė njė grup studiuesish amerikanė tė cilėt kanė publikuar hulumtimin e tyre nė revistėn “Nature”.
Shkencėtarėt shprehen se kanė arritur tė ndėrtojnė njė sistem elektronik tė aftė pėr tė perceptuar dhe pėr tė regjistruar tė ashtuquajturin “aktivitet i lartė i trurit”.
Studimi i udhėhequr nga Dr. Moran Cerf konsistoi me njohjen e disa personave qė ishin ofruar vullnetarė, me njė sėrė imazhesh, objektesh dhe konceptesh. Pacientėve iu treguan disa imazhe dhe objekte me radhė dhe mė pas u lokalizuan qelizat pėrgjegjėse tė trurit tė cilat reagonin pas ēdo imazhi, objekti apo koncepti.
Dr. Cerf shprehet se me krijimin e njė game tė gjėrė konceptesh, imazhesh apo objektesh dhe me lokalizimin e qelizave pėrkatėse tė tyre mund tė monitorohet aktiviteti i trurit gjatė kohės qė jemi nė gjumė.
“Nė dėshirojmė qė tė lexojmė ėndrrat e njerėzve”, deklaron udhėheqėsi i kėrkimit shkencor, Dr. Moran Cerf.
Qėllimi sipas doktor Cerf nuk ėshtė interpretimi i ėndrrave, por zbulimi se “Si” dhe “Pse” njerėzit shikojnė ėndrra.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum