Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » "Mashtrimet" mė tė mėdha mediatike

"Mashtrimet" mė tė mėdha mediatike

Go down  Message [Page 1 of 1]

Njė gazetė dhe njė televizion ndėr mė tė njohurit e Amerikės, e kanė parė veten nė njė situatė shumė tė vėshtirė nė vitin '92, kur kanė publikuar njė histori tė marrė nga revista e njohur "Forbes".


Ngjarja nė vetvete ishte sigurisht diēka e madhe pasi thoshte se Rusia do tė nxirrte nė ankand trupin e balsamosur tė Vladimir Lenin pėr shkak tė probleme tė rėnda ekonomike qė po kalonte vendi. Ankandi do tė fillonte nė njė ēmim prej 15 milionė dollarėsh. Por kishte vetėm njė problem, revista "Forbes" kishte bėrė shaka dhe ngjarja s'ishte aspak e vėrtetė.

Sigurisht qė "USA Today" dhe "ABC News" nuk e pritėn dhe aq mirė sensin e humorit tė revistės sė biznesit. Akoma mė pak mirė e priti ministria e Jashtme e Rusisė, e cila e kritikoi veprimin e revistės "Forbes". Kjo ėshtė njė ndėr "mashtrimet" mė tė madhe mediatike, tė cilat synojnė tė krijojnė njė atmosferė humori, e cila herė arrihet e herė jo.

Njė tjetėr "mashtrim" tė kėtij lloji ka publikuar dhe gazeta kineze "The Bejing Evening News", pa e ditur se po mashtrohej dhe vetė. Revista kineze kishte marrė njė ngjarje pėr kongresin amerikan nga revista humoristike amerikane "Onion" dhe e kishte pėrkthyer fjalė pėr fjalė pa e ditur se bėhej fjalė pėr satirė.

Gjithashtu njė tjetėr ngjarje e kėtij lloji ka ndodhur nė Kinė, kur njė televizion lokal kinez ka paralajmėruar banorėt qė tė kenė kujdes nga bisha e Sibuxiangut. Njerėzit i ka zėnė paniku dhe kanė filluar tė fortifikojnė shtėpitė pėr tė zbuluar se bisha nuk ishte kafshė, por njė pije e re qė do tė dilte sė shpejti nė treg.

1. "Forbes", Rusia shet trupin e Leninit

Nė nėntor tė vitit 1991, revista amerikane "Forbes" publikoi njė artikull ku shkruante se situata ekonomike nė Rusi ishte e pashpresė. Pikėrisht pėr kėtė arsye, sipas "Forbes", qeveria ruse e dėshpėruar pėr valutė tė huaj kishte vendosur qė tė shiste trupin e balsamosur tė Vladimir Lenin pėr atė qė do tė jepte ofertėn mė tė lartė. Trupi ekspozohej prej dekadash pėr publiku nnė njė mauzole nė "Sheshin e Kuq". Sipas revistės, rusėt do e nisnin ankandin nga ēmimi 15 milionė dollarė. "ABC Neės" dhe "USA Today" e pasqyruan ngjarjen pėr tė keqen e tyre sepse kryeredaktori i "Forbes" bėri tė ditur se bėhej fjalė pėr njė rreng.

2. "BBC", shfaqje fantazmash

Mė 31 tetor 1992 kanali i njohur televiziv "BBC" nė Britani, shfaqi njė dokumentar 90 minuta pėr fantazmat. Programi reklamohej si njė investigim "live" mbi aktivitetet paranormale. "Show" prezantohej nga njė grup reporterėsh tė mirėnjohur televizivė: Michael Parkinson, Sarah Greene, Mike Smith and Craig Charles. Ato raportonin pėr ngjarjet qė zhvilloheshin nė njė shtėpi, ku ndodheshin njerėz qė dėshmonin se banesa ishte e pushtuar nga fantazmat. Kamera lėvizte dhe aty dėgjoheshin zhurma misterioze. Njerėzit qė po e ndiqnin u shtangėn, por rezultoi se ishte Craig Charles ai qė po i punonte njė rreng gjithė stafit tė tij.

3. Peshkim majmunėsh

Jay Forman shkruante pėr revistėn elektronike "Slate.com". Njė ditė, nė kolona e tij zakonshme, mė 8 qershor 2001 ishte mė e ēuditshmja qė ishte shfaqur ndonjėherė. Ai pėrshkruante pjesėmarrjen e tij nė njė sport ekstrem tė peshkimit tė majmunėve. Dhe nuk bėhej fjalė pėr ndonjė lloj metafore, ai e kishte fjalėn ekzaktėsisht pėr peshkim majmunėsh. Sipas tij, ngjarja kishte ndodhur nė vitin 1996 nė njė ishull. Por sapo artikulli u publikua, u pėrball me kritika tė panumėrta. "The Ėall Street Journal" nuk besoi asnjė fjalė tė artikullit. Pas kritikave tė shumta, kryeredaktori i revistės u detyrua tė kėrkonte njė falje publike duke u shprehur se ngjarja s'ishte e vėrtetė.

4. "Beijing Evening News", Kubeja portative e Kongresit Amerikan

Mė 3 qershor 2002, gazeta kineze "The Beijing Evening News" i konkurroi gazetat rivale me njė shkrim tė bujshėm nga Amerika: Kongresi amerikan kėrcėnonte tė largohej nga Uashington D.C. nėse qyteti nuk ndėrtonte njė ndėrtesė tė re qė tė kishte njė kube tė palosshme, pra portative. Artikulli i bėri pėrshtypje Henry Chu-sė, njė reporter i "Los Angeles Times" nė Pekin, pėr faktin se gazetat amerikane s'po e mbulonin njė ngjarje tė tillė. Ai vendosi tė verifikonte ngjarjen dhe zbuloi se burimi i kėtij shkrimi ishte "Onion (Qepa), njė revistė humoristike tė njohura nga publiku amerikan pėr satirėn. Gazeta kineze e kishte marrė shkrimin fjalė pėr fjalė pa e kuptuar se bėhej fjalė pėr humor.

5. "Microsoft" blen kishėn katolike

Nė vitin 1994 nė internet filloi tė qarkullonte njė deklaratė shtypi qė thoshte se "Microsoft" kishte blerė kishėn katolike. Deklarata e shtypit theksonte se kjo ishte "hera e parė qė njė kompani kompjuterėsh ka blerė njė fe tė madhe botėrore". Deklarata citonte bosin e atėhershėm tė "Microsoft", Bill Gates qė thoshte se ai kishte parashikuar se besimi fetar do ishte njė treg nė rritje dhe se "burimet e kombinuara tė "Microsoft" dhe kishės katolike do na lejojnė ta bėjmė besimin fetar mė tė lehtė dhe mė zbavitės pėr njė gamė mė tė madhe njerėzish". "Microsoft" doli me njė deklaratė shtypi qė mohonte vėrtetėsinė e pretendimeve tė tilla.

6. Bisha e Sibuxiangut

Mė 19 shtator 1994 njė paralajmėrim i tmerrshėm u pėrsėrit disa herė nė njė transmetim televiziv nė Taiuan, njė qytet nė veri tė Kinės. Mesazhi shfaqej nė ekran dhe paralajmėronte njerėzit se bisha e tmerrshme e Sibuxiangut, kafshimi i tė cilės ishte fatal, po i drejtohej qytetit. Banorėt e qytetit u mbėrthyen nga paniku dhe vendosėn barrikada para dyerve tė shtėpive. Tė tjerėt u telefonuan autoriteteve lokale pėr tė marrė vesh se ēfarė po ndodhte. Siē rezultoi mė vonė, bisha e Sibuxiangut ishte reale, por nuk ishte kafshė. Ishte njė lloj i ri likeri dhe mesazhi I shfaqur nė televizor kishte qenė thjesht reklamė. Autoritetet kineze e gjobitėn krijuesin e reklamės me 590 dollarė pėr shkak se kishte krijuar panil nė public.

7.Nė Gjeorgji nis lufta

Televizioni gjeorgjian tė shtunėn zakonisht ka njė format tė zakonshėm; konkurse, filma dhe sport. Ndaj, gjeorgjianėt pėsuan shokun mė tė madh te jetės sė tyre kur stacioni televiziv pro-qeveritar “Imedi” raportoi gjatė lajmeve pamje tė tankeve ruse qė po pushtonin vendin, jo mė shumė se 18 muaj nga lufta e shkurtėr e 2008-ės.Pėr mė tepėr, sipas kėtij kanali lideri pro-perėndimor Mikheil Saakashivili ishte vrarė. Nė mėnyrė tė justifikueshme njerėzit u pėrfshinė nga paniku dhe dolėn rrugėve dhe rrjeti i celularėve u bllokua. Nė fakt nuk kishte shpėrthyer lufta, por “Imedi” kishte shfaqur gabimisht pamje tė mėnyrės se si do shkonin gjėrat nėse presidenti do ishte vrarė. Njerėzit pėrfunduan nė spital nga stresi dhe njė grua qė kishte djalin nė ushtri vdiq nga infarkti.

8.Napoleoni ka vdekur

Lokalet janė shpesh burime thashethemesh tė pabaza dhe veēanėrisht nė rastin e historisė se Napoleoni kishte vdekur. Nė vitin 1814 njė oficer, i cili e dha emrin si kolonel du Bourg mbėrriti nė Angli duke transmetuar lajmin se Napoleon Bonaparte ishte vrarė. Kjo do tė thoshte se lufta e gjatė e Anglisė me Burbonėt kishte mbaruar.Lajmi pėrfshiu gjithė vendin dhe vlera e sigurimeve qeveritare nė bursėn e Londrės u rritėn. Por nė fakt aty ishte thelbi i mashtrimit. Komeiteti i bursės zbuloi shitjen e mė shumė se 1.1 milionė sterlinash nga aksionet e qeverisė, vlera e tė cilave ishte rritur nga lajmi i vdekjes sė Napoleonit. E nė fakt lajmi ishte krijuar nga persona nė vend, tė cilėve u interesonte vlera e bursės.

9.Balona qė nuk fluturoi

Kjo ėshtė njė prej pėrrallave mė tė ēuditshme tė vitit 2009. Teksa bota shihte me horror, autoritetet nė Kolorado ndiqnin njė balonė heliumi qė mendohej se kishte nė bord 6-vjeēarin Falcon Heene.Horrori u kthye nė qetėsim, kur u zbulua se djali i vogėl nuk ishte nė balonė por ishte fshehur nė bodrumin e prindėrve tė tyre. Kjo histori krijoi teorinė se prindėrit e tij e kishin sajuar historinė pėr tė marrė famė nga lajmet nė televizione. Zyra e sherifit tė zonės thotė se kjo ngjarje u fabrikua nga prindėrit e fėmijės qė tė mund tė ekspozoheshin sa duhet pėr tė mund t’u bėrė pjesė e njė “reality shoė”.

10.Kėrcėnimi qė vjen nga McCain

Zgjedhjet presidenciale amerikane tė vitit 2008 kanė krijuar histori nga mė tė ēuditshmet, por asnjė prej tyre s’ka qenė aq surreale sa pretendimi i 20-vjeēares Ashley Todd qė ishte kėrcėnuar me thikė sepse ishte mbėshtetėse e John McCain.Todd i tha policisė mė 22 tetor 2008 se sulmuesi i kishte shkruar shkronjėn B me thikė nė faqen e djathtė dhe i kishte thėnė “Ti do mbėshtesėsh Barack Obama-n”. Dy ditė mė vonė Todd pranoi se e kishte sajuar gjithė kėtė histori pasi policia kishte ekzaminuar materialin e kamerave tė sigurisė dhe kishte kryer njė test poligrafie. Vajza, e cila vuante nga humbja e kujtesės tha mė pas se e kishte bėrė vetė shenjėn, edhe pse s’e mbante mend njė gjė tė tillė.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum