Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Tekonologji » Shtyhet fundi i botes, por jo per shume kohe

Shtyhet fundi i botes, por jo per shume kohe

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Shtyhet fundi i botes, por jo per shume kohe on Sun Oct 31, 2010 10:45 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

Sipas kerkuesit Gerardo Aldana, i Universitetit te Santa Barbaras ne Kaliforni, arkeologet moderne kane gabuar ne konvertimin e dates qe sipas fisit Maja, do te sillte fundin e botes. Perllogaritjet e Aldanes bejne te ditur se fundi nuk do te jete ne 21 dhjetor 2012.

Shkencetaret Maja ishin ne gjendje qe permes vezhgimeve direkte dhe te detajuara te qiellit, te zhvillonin analizat neper gure. Kalendari Maja eshte konvertuar me kalendarin tone dhe shkencetaret i jane referuar mjaft.

Studimet e reja te Aldanes propozojne lexim te ri te profecite apokaliptike te Majave. Keshtu qetesohuni, pasi fundi i botes nuk do te jete ne 2012 por 50 ose 100 vjet me vone.

Shpjegimin e jep ne nje kapitull te librit te tij te ri "Calendars and Years II: Astronomy and Time in the Ancient and Medieval World". Aldana duket i bindur se data eshte llogaritur gabim, duke i dhene me shume shprese per jetegjatesi atyre qe kishin besuar ne fundin e botes pas dy vitesh.

View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum