Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Jehona e Lidhjes sė Prizrenit nė Egjypt

Jehona e Lidhjes sė Prizrenit nė Egjypt

Go down  Message [Page 1 of 1]

ehona e Lidhjes sė Prizrenit nė Egjypt

Nė Egjipt po fshihet njė lėndė me interes pėr historinė shqiptare, njė pjesė e sė cilės ėshtė botuar nė librin “Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Shtypin Egjiptian (1878–1881)”


Nė ambientet e Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare tė Kosovės u promovua libri ‘Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Shtypin Egjiptian (1878–1881)’, i autorit Qemajl Morina, ligjėrues i gjuhės arabe dhe dekan i Fakultetit tė Studimeve Islame nė Prishtinė. Nė ditėlindjen e 128 tė Lidhjes sė Prizrenit, Qemajl Morina promovon librin ‘Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė shtypin egjiptian (1878 – 1881)’. Promovimi u mbajt nė frymėn fetare islame. Nė emėr tė kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, tė pranishmit i pėrshėndeti myftiu Naim Tėrrnava, ndėrkaq qė rreth vlerave tė librit tė Morinės u shpreh se, ai lexuesit shqiptar i ofron informacione tė konsiderueshme pėr jehonėn e Lidhjes sė Prizrenit nė botėnarabe. Recensenti i librit, doktor Muhamed Mufaku, njėherėsh edhe profesor i Historisė Bashkėkohore nė Universitetin Al – Elbejt nė Jordani, ndėrkaq, sqaroi se me Morinėn kishin punuar sė bashku nė arkivat e Egjiptit. Puna kėrkimore dhe shkencore e Morinės kishte tė bėnte me Lidhjen Shqiptare tė Prizrenit.“Libri i Morinės e paraqet rėndėsinė e Lidhjes sė Prizrenit dhe paraqitjen e ēėshtjes shqiptare nė botė dhe arenėn botėrore, e nė kėtė rast, nė opinion egjiptian dhe atė arab”, theksoi Mufaku. Kurse profesori Feti Mehdiu librin e Morinės e cilėsoi si njė sinjal ndaj opinionit “shkencor shqiptar se nė Egjipt po fshihet njė lėndė me interes pėr historinė shqiptare”, ndėrsa tani, pas tri dekadash dhe falė pėrkrahjes sė Bashkėsisė Islame, Morina “para opinionit shkencor e kulturor shqiptar sjell njė vepėr tė rrallė”. Ndėrkohė qė sipas Agim Zogajt, libri i Morinės, veē tjerash, shtron tri ēėshtje “ku ishim dje, ku jemi sot dhe ku do tė jemi nesėr”.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum