Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Zbulohen eshtrat e Mona Lizės

Zbulohen eshtrat e Mona Lizės

Go down  Message [Page 1 of 1]

Lisa Gherardini mendohet tė ketė lindur nė Firence nė vitin 1479. Nė moshėn 16- vjeēare ajo u bė bashkėshortja e dytė e njė tregtari pambuku, qė quhej Francesco del Giocondo, me tė cilin pati pesė fėmijė. Pas vdekjes sė bashkėshortit, ajo shkoi tė jetonte tek manastiri i urdhrit fetar tė San Orsolas, 4 vitet e fundit tė jetės sė saj. Ajo besohet se ka vdekur nė moshėn 63-vjeēare,nė vitin 1542, sipas njė dokumenti gjysmak qė Pallanti ka zbuluar tre vjet mė parė, gjatė kėrkimeve tė tij tė shumta.

Lisa Gherardini vdiq nė Firence nė vitin 1542 dhe u varros nė tokat e urdhrit franēeskan tė San Orsolas. Pėrgjatė shekujve, tokat dhe ambientet e urdhrit janė pėrdorur nė fillim si punishte duhani, mė pas si universitet fetar, por nė vitin 1989 u shndėrrua nė barakė pėr forcėn italiane, Guardia di Finanzia. Ndėrtuesit nuk e kishin fare idenė qė aty ishte vendpushimi final i modeles mė tė famshme nė botė dhe vetėm nė vitin 2007, gjatė gėrmimeve pėr tė bėrė njė parking tė nėndheshėm, themelet e kishės sė vjetėr u ērrėnjosėn dhe bashkė me to disa varre tė vjetra.

E keqja ėshtė se varret, sė bashku me eshtrat, u morėn nga njė ekskavator, u ngarkuan nė njė makinė tė madhe transporti dhe u hodhėn nė njė pirg tė madh dheu nė periferi tė Firences. Giusepe Pallanti, njė ekspert i Da Vinēit, deklaron me keqardhje se “tani nuk ka mė asnjė shans qė tė zbulohen eshtrat e vėrteta tė Mona Lizės, sepse aty kishte tė paktėn 100 varre dhe nuk kemi asnjė tė dhėnė se cila prej tyre ėshtė Mona Liza. Pirgu i dheut ėshtė pothuaj 100 metra i lartė. Fatkeqėsia ka ndodhur qė nė momentin qė askush nuk pyeti se ēfarė ka qenė kjo godinė mė pėrpara, vlerat e saj, historia e saj, janė shumė tė rėndėsishme pėr artin botėror”.

Pallanti, autori i librit “Njohja e Mona Lizės:origjina e vėrtetė e modeles sė Da Vinēit”, shtoi se “ėshtė shumė e trishtueshme, njė katastrofė e vėrtetė qė varri i Mona Lizės u shkatėrrua dhe ata nuk e dinin se ēfarė sakrilegji po bėnin. Atyre thjesht u duheshin disa magazina shtesė pėr Guardia di Finanza.”

Lisa Gherardini mendohet tė ketė lindur nė Firence nė vitin 1479. Nė moshėn 16-vjeēare ajo u bė bashkėshortja e dytė e njė tregtari pambuku, qė quhej Franēesko del Giocondo, me tė cilin pati pesė fėmijė. Pas vdekjes sė bashkėshortit, ajo shkoi tė jetonte tek manastiri i urdhrit fetar tė San Orsolas, 4 vitet e fundit tė jetės sė saj.

Ajo besohet se ka vdekur nė moshėn 63-vjeēare, nė vitin 1542, sipas njė dokumenti gjysmak qė Pallanti ka zbuluar tre vjet mė parė, gjatė kėrkimeve tė tij tė shumta. Ai gjeti njė libėr funeralesh tė vjetėr, nė tė cilin shkruhej: “Lisa di Francesco del Giocondo vdiq mė 15 korrik 1542 dhe u varros nė San Orsola”. Portreti i saj, i cili ėshtė ndėr pikturat mė tė kushtueshme nė botė dhe njihet me emrin e famshėm “Mona Lisa”, ndodhet nė Muzeun e Luvrit nė Paris. Ai u pikturua nga gjeniu Da Vinēi nė vitin 1506, kur ajo ishte vetėm 24 vjeēe.

Tani, si dėmshpėrblim, qeveria akordoi njė fond prej 23 milionė eurosh pėr shkatėrrimin e magazinave tė Guardia di Finanzės dhe pėr ndėrtimin e njė muzeu dhe qendre artistike nė San Orsola, aty ku ishte varri i Lisa Gherardinit. Qendra pritet tė pėrfundojė nė vitin 2015. “Ndėrtimi i kėsaj qendre ėshtė njė mrekulli, – thotė Pallanti, – ajo duhet tė ishte bėrė shumė kohė mė parė. Madje, unė kėmbėngul qė ajo tė mbajė emrin e Lisa Gherardinit. Do tė jetė njė pėrkujtimore e mrekullueshme e saj dhe e Leonardo da Vinēit”.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum