Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Pse “qajmė” kur presim qepė?

Pse “qajmė” kur presim qepė?

Go down  Message [Page 1 of 1]

Qepėt duke u rritur thithin squfur nga toka. Kur priten, ato lėshojnė njė enzimė e cila duke u bashkuar mė squfurin prodhojnė acid solfenik dhe sin-propanetial-S-oksid, njė gaz qė kur takon me sytė, transformohet nė acid soforik.


Sytė tanė pėr t’u mbrojtur nga ky sulm i jashtėm, nisin tė lotojnė. Megjithatė ky lloj acidi ėshtė nė nivele shumė tė ulėta dhe nuk ka asnjė rrezik pėr njerėzit.

Nėse ato lot gjatė grirjes sė qepės ju bezdisin shumė, atėherė mund tė veproni nė mėnyra tė tjera:
-Priteni qepėn nė ujė tė rrjedhshėm

-Ftoheni qepėn nė frigorifer ose nė ujė tė akullt, pasi nė kėtė mėnyrė prodhimi i enzimave do tė jetė i ngadaltė, duke reduktuar sasinė finale tė acidit.

-Pritni sa mė shpesh qepė, pasi studimet kanė treguar se kur ky veprim bėhet i zakontė, atėherė sytė mėsohen me gazin dhe nuk lotojnė mė.

-Vendosni njė palė syze uji sa tė prisni qepėt


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum