Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Diskutime » Thenie » Shprehjet me vlerė thesar pėr njerėzimin

Shprehjet me vlerė thesar pėr njerėzimin

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Shprehjet me vlerė thesar pėr njerėzimin on Sat Nov 13, 2010 6:30 pm

Mos i besoni suksesit. Kur gjithēka vete sipas dėshirave tuaja, atėherė mė shumė duhet t'ju frikėsojė mossuksesi.
Spinoza


Pesimizmi im ėshtė njė formė e optimizmit.
Kokto


Zoti gėzohet me numrat tek.
Virgjili


Ajo qė e bėn fisnike njė gjė ėshtė pavdekshmėria e saj.
Da VinēiBesimi i tepėrt shpesh ėshtė marri, kurse mosbesimi i tepėrt tė shumtėn ėshtė fatkeqėsi.
Nestori


Nuk ka qėllim tė madh pa sakrifica tė mėdha.
Cezari


O diell, po tė mos ishin jerėzit qė i ngroh e u jep jetė, ē'kuptim do tė kishte lindja jote?
Niēe


S'ėshtė vėshtirė tė bėsh kurorė, por ėshtė vėshtirė tė gjesh kokė tė mire pėr tė.
Gėte


I mjerė koka kur e komandon bishti.
Seneka


Iluzionet bėhen tė rrezikshme nėse nuk mund tė prodhojnė kurrfarė iluzionesh.
Valeri


Nėse dikush ecėn tėrė ditėn dhe nė cakun e vet arrin nė mbrėmje, mjafton.
Petrarka


Nė gojė dhe nė penė kemi shpesh principe tė larta, ndėrsa nė zemėr, mė tė shumtėn, motive tė vogla.
Jenseni


Kush frikėsohet nga vuajtja, vuan nga frika e vuajtjes.
Montenji


Edhe nė ėndėrrimet mė tė bukura njeriu nuk mund t'ia kalojė natyrės.
Gėte


Njėsoj duhet tė notosh, si tė biesh nė lumė, si nė det. Tė dyja janė ujė.
Hesiodi


Rruga qė tė shpie poshtė, po ajo tė shpie lart.
Herakliti


Shumica bėhen trima vetėm kur nuk shohin asrijė zgjidhje tjetėr.
Fokneri


Unė nuk e di ēfarė ka qenė gjyshi, mė shumė mė intreson ē'do tė bėhet nipi i tij.
Linkolni


Ēdoherė kur ju dėgjoj, nuk jam i lumtur me vetveten.
Luigji XIV

Njeriu mund tė ngjitet nė majat mė tė larta, mirėpo atje nuk mund tė qėndrojė gjatė.
Debysi


Sikur nxėnsi tė jetė nė gjendje t'i pėrgjigjet ēdo pyetje, atėherė ē'do tė bėnte mėsuesi?
Xhonsoni


Bashkudhetari i mirė shkurton udhėtimin.
Goldshmiti


Asnjėherė nuk shkohet aq larg, si atėherė kur nuk dihet ku shkohet.
Talercmi


Dėgjoje atė qė tė bėn vėrejtje pėr tė metat tua, si tė zbulonte pasurinė mė tė madhe.
Buda


Ai qė para kohe kėrkon falje, akuzon veten.
Spanjolle


Mbani mend: ngi tė gjitha plagėt, tė pashėrueshme janė ato qė burojnė nga gjuha, shikimi me pėrbuzje dhe tallja.
Balzaku


Disa gjėra ėshtė yhumė mė lehtė tė pėrligjen, sesa tė arsyetohen.
Shamfori


Pyetja qė nuk shtrohet nė kohėn e duhur vetėm shkakton tollovi dhe pengon.
TurgenjeviUrrejtjen ta fshehėsh ėshtė lehtė, dashurinė ėshtė vėshtirė kurse indiferencėn edhe mė vėshtirė.
Berne


Eshtė humbur vetėm gjėja nga e cila heqim dorė.
Lesingu


Kush e sheh qiellin nė ujė, sheh edhc peshqit nė drunjė.
Lao Ce


Kė e duan perėnditė, vdes i ri.
Platoni


Ata qė nuk e mbajnė mend tė kaluarėn, janė tė dėnuar ta pėrsėrisin.
Kafka


Pėrsėritja ėshtė nėna e dijes.
Latine


Qetėsisht diskuktojmė vetėm pėr gjėra qė nuk na interesojnė.
Xhonsoni


Kush dėshiron tė kėndojė, gjithmonė do ta gjejė kėngėn.
Suedeze


Syri shkon ku dėshiron, kurse kėmba asnjėherė.
Dikensi


Cinik ėshtė njeriu qė ēdo gjėje ia di ēmimin, por asnjėres vlerėn.
Uajldi


Kur njeriu zė tė pėrpėlitet nėpėr shtrat, ėshtė koha ta braktisė.
Uelingtoni


Mė parė ndėrto stallėn, pastaj bli lopėn.
KriloviMos qaj, mos u hidhėro, vetėm kupto.
Spinoza


Mendjehollėsitė e disave shpesh janė meritė e tė tjerėve.
Hygo


Mėngjezin haje vetė, drekėn haje me miq, kurse darkėn jepja armikut.
Kineze


Ē'do tė thotė tė udhėtosh ?Tė ndėrrosh vendin? Jo. Tė ndryshosh iluzionet dhe paragjykimet.
Fransi


Kur syri nuk sheh, zemra nuk vuan.
Servantesi


Utopistėt janė njerėz tė lumtur, sepse kurrė nuk presin t'u realizohen ėndrrat.
Renoari


S'ka asgjė mė lehtė nė botė se tė lcsh duhanin. Kėtė e them nga pėrvoja, sepse deri mė sot kėtė e kam bėrė njezet herė.
Tueni


As vdekja s'ka doraethėnie, krahasuar me ate qė ėshtė e pėrjetshme.
Aragoni


Nuk mė intereson aspak se ēfarė thonė rninistrat e mi, nėse bėjnė atė qė dėshiroj unė.
Teēeri


Kur ėshtė e fortė mendja, trupi ėshtė plot ndjenja.
Shekspiri


Pa shpenzime as lind e as vdes njeriu.
Gorki


Ndarja paraqet filiimin e lindjeve tė kujtimeve.
DaliKush nuk e di cili jam unė, le tė mos mė japė kėshilla
Sofokliu


Asgjė nuk japim mė me bujari se kėshillat.
La Roshjuko


_________________
[You must be registered and logged in to see this image.]

Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


[You must be registered and logged in to see this image.]
View user profile http://www.forumijone.net
Tė jesh vetėm ėshtė mė mirė se tė jesh nė shoqėri tė keqe; mė mirė tė jesh nė shoqėri tė mirė sesa vetėm; tė flasėsh mirė ėshtė mė mirė se tė heshtėsh, por heshtja ėshtė mė e mirė se fjala e keqe.
Muhamedi


Mendjemadhėsia mė shumė ėshtė shenjė e nėnēmimit tė vetvetes sesa krenari.
Suifti


Lepuri mendon se ēdo sulm ėshtė pėrgatitur kundėr tij.
Z.Lenēi


Pėr mirėkuptim reciprok nevojitet pak ngjashmėri, pėr dashuri reciproke nevojitet pak ndryshim.
Zheraldi


Asgjė qė ka qenė e vlefshme nė tė kaluarėn nuk humbet, asnjė e vėrtetė ose e mirė qė e ka krijuar njeriu nuk vdes kurrė, as qė mund tė vdesė.
Skoti

Nė botėn e njeriut bukuria ėshtė e lidhur me vuajtjen, kurse vuajtja me shpėtimin. Asgjė tė ngjashme nuk ka nė natyrė.
Myleri


Nderi im ėshtė jeta ime dhe tė dyja janė bashkė. Nėse mė merrni nderin, jetėn time nuk e keni shpėtuar dot.
Shekspiri


Ai qė ka mė pak sesa dėshrion, duhet tė dijė se ka mė shumė sesa vlen.
Lihtenbergu


Gjėrat e mėdha mund tė tregohen nė shėnjat e vogla.
Frojdi


Mė mirė ėshtė tė kafshosh nė jetė, sesa tė hash gjuhėn tėnde.
Kaflut


Guximi ėshtė virtyt i mirė, qėndrimi ėshtė mė i mirė.
La Fonteni


Vetėbesimi ėshtė burim i mirėbesimit ndaj tė tjerėve.
La Roshjuko


Pritja e kėnaqėsisė shpesh ėshtė shumė mė e rėndė se vetė pritja.
Tmnaseu


Tė pakėnaqurit kėrkojnė nė gotė nguėshllimin, qyqarėt guximin, kurse tė turpshmit vetėbesimin.
Jonsoni


Kujtesa mė thotė se unė e kam bėrė kėtė gjė, krenaria mė thotė se s'e kam bėrė: mė nė fund kujtesa lėshon pe.
Niēe


Unė nuk shpreh diēka, unė pėrpiqem tė prodhoj diēka.
Simoni


Pa ėndje e bredhje nuk piqet asnjė individ.
Hegeli


Vetėm heshtja ėshtė e madhe, ēdo gjė tjetėr ėshtė dobėsi.
Vynji


Miku mė i madh i sė vėrtetės ėshtė koha, mė i madhi armik i saj ėshtė paragjykimi, ndėrsa shoqėruesja e pėrhershme ėshtė pėrulėsia.
Koltoni


E kaluara ka vetėm njė bukuri, pse ėshtė e kaluar.
Ualjdi


S'mund t'i japėsh flakė njė pylli tė madh po s'tė ndihmoi era.
Pandita


Humbja e parave ėshtė gjė e lehtė; humbja e nderit ėshtė e rėndė; humbja e guximit ėshtė e pakompensueshme.
Gėte


Askush nuk ėshtė aq i shurdhėr sa ai qė nuk dėshiron tė dėgjojė.
Karajani


_________________
[You must be registered and logged in to see this image.]

Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


[You must be registered and logged in to see this image.]
View user profile http://www.forumijone.net
Nuk ekzistojnė as suksese tė lehta, as mossuksese tė pėrhershme.
Prusti


Ēdo gjė qė ėshtė e vlefshme pėr njerėzimin, ėshtė edhe fisnike.
DostojevskiNga fanatizmi nė barbarizėm lypset vetėm njė hap.
Didro


Me ēdo gjė qė ke lėnė tė tė kalojė ke fituar diēka, me ēdo gjė qė fiton, humb diēka.
Emersoni


Bindjet nuk edukohen lehtė.
Dobrolubovi


Nė ditėt e triumfit, mos harroni disfatat.
Kineze

Pesimisti ėshtė optimist me pėrvojė.
Ditrih


Tė pėrgojosh do tė thotė tė tregosh mėkatet e tė tjerėve.
Bushi


Disa kujtime janė si armiku i pėrbashkėt: dinė tė na pajtojnė.
Prusti


Edhe femra e mirė ėshtė femėr, por cigarja e mirė ėshtė tym.
Kiplingu


Syri ėshtė dritarja e shpirtit.
Da Vinēi


Egoizmi ėshtė kėshilltari mė i keq.
Bonaparti


I besoni mendjes sepse ajo sundon botėn.
Anaksagora


Mjerimi nuk vjen vetėm si pararojė, por i shtrirė si batalion.
Shekspiri


Mos lėngoni pėr atė qė nuk ekziston mė, sepse sikur tė mos ndryshonte asgjė, sė shpejti ēdo gjė do tė bėhej e mėrzitshme.
Baueri


Unė isha i qetė vetėm nėntė muajt e kaluar nė barkun e nėnės sime: sigurisht kėtė paqė tė paralindjes do ta gjej vetėm nė zgorin e nėnės sonė tė pėrbashkėt, pas vdekjes.
Shatorbriani


Ekzistojnė tri gjėra qė kam dashur, tė cilat kurrsesi nuk i kam kuptuar. Kėto janė muzika, vizatimi dhe gratė.
Fonteneli


Ka diēka nė pritjen e mėrzitshme: kjo e shtyn njeriun tė dėshirojė tė fillojė dhe tė kryejė sa mė parė atė qė e pret me drojtje.
Stanisllavski


Edhe xhuxhmaxhuxhi mund t'i hidhėrohet viganit, mirėpo guxon tė flakareshė vetėm xhuxhmaxhuxhin.
Katajevi


Kur i shkoni tė sėmurit pėr vizitė, trimėronie, se kjo juve nuk ju kushton fare, kurse atė e ndihmon.
Muhameti


Rruga e drejtė ėshtė kjo: zotėro ato qė kanė bėrė paraardhėsit dhe ec pėrpara.
Tolstoi


Mė mirė tė meritosh e tė mos fitosh, sesa tė fitosh e tė mos e meritosh.
Spenseri


Nuk ėshtė fat pėr njerėzit as paraja, as turpi, por nderi dhe mendja.
Demoknti


Fjalosja ėshtė tym i dashurisė.
Berne


Shumė mė mirė ėshtė tė jemi pėrherė tė ēmuar, sesa vetėm ndonjėherė tė admiruar.
Ruso


Kush nuk dėgjon kėshillėn parapėlqen tė dėgjojė qortimin.
SaadiTė jesh pesimist me ndjenja, duhet tė jesh i ri me mend.
Gėte


Ku ka frikė, nuk ka besim.
Gandi


Mė parė do tė bėhesha i pari nė fshat se i dyti nė Romė.
Cezari


Sikur shtazėt tė dinin tė flisnin, pa dyshim pėr shumė tė meta tona do tė thoshin "kjo ėshtė njerėzore" siē themi ne "kjo ėshtė shtazarake".
Safiri


Nėse heshtja u ka hije tė menēurve, ajo edhe mė shumė u ka hije budallenjve.
Tolstoi


Mospėrfillja ėshtė si akulli i poleve. Ajo ngrin gjthēka.
Balzaku


_________________
[You must be registered and logged in to see this image.]

Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


[You must be registered and logged in to see this image.]
View user profile http://www.forumijone.net

Sponsored content


Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum