Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Kosovarėt kėrkojnė nėnshtetėsinė shqiptare

Kosovarėt kėrkojnė nėnshtetėsinė shqiptare

Go down  Message [Page 1 of 1]

Vendimi pėr liberalizimin e vizave me Shqiperinė dhe fakti tjeter qė Kosova tashme ka mbetur i vetmi vend i rajonit i izoluar ka bėrė qė kosovarėt t’i drejtohen shtetit amė.

Dėshira pėr tė lėvizur lirshėm nė Europė duket se shkon pėrtej dėshirės pėr t’u pajisur me njė pasaportė shqiptare thjeshtė pėr ēėshtje patriotizmi. Numri i shqiptarėve nga Kosova tė cilėt kėrkojnė nėnshtetėsi shqiptare ėshtė rritur pas hyrjes sė Shqipėrisė nė zonėn Shengen.

Ambasadori i Shqipėrisė nė Kosovė Islam Lauka tha se legjislacioni nė fuqi e njeh tė drejtėn e nėnshtetėsisė pėr tė huajt, por ky fakt nuk do tė thotė qė tė gjithė mund ta kenė atė. Kjo pėr shkak se pėr kėtė duhen plotėsuar njė varg kriteresh.

“Te pakten tete dokumente, apo kritere qe duhet te plotesohen, eshte shume e rendesishme qe te sigurohet dokumenti per qendrim rezident per te gjithe shtetasit e huaj minimum 5 vjete, per shtetasit kosovare eshte 3 vjet, edhe te ky afat 3- vjecar ka qe e lehetson kush eshte i martuar me shtetas te Shqiperise, qendrimi nje vjecar i dokumentuar nga Ministrine e Brendshme te Shqiperise”, tha Lauka.,

Pėrveē kėtyre kritereve, aplikuesi paraprakisht duhet t’i drejtohet me kėrkesė presidentit tė Shqipėrisė ku duhet tė paraqes arsyet e aplikimit. Dėshmia e pronėsisė sė banesės nė Shqipėri ėshtė e domosdoshme e po kėshtu edhe dėshmia e penalitetit nga Ministria e Drejtėsisė e Shqipėrisė si dhe nga shteti qė vjen. Nė raste tė veēanta shteti shqiptar ėshtė mė dorėleshuar, shtetėsinė shqiptare pa ndonjė problem mund ta fitojnė kryesisht personalitete te shquara me merita tė veēanta. Kjo bėhet me rekomandim tė akademisė sė shkencave apo ndonjė institucioni tjetėr tė rėndėsishėm.

Lėvizja e lirė nė Europė ka detyruar shqiptarėt e Kosovės qė nė rrugė ilegale tė kėrkojnė nėnshtetėsi serbe, maqedonase e malazeze, shtete kėto qė u liberalizuan para njė viti. /tch/


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum