Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » James Blunt e "parandaloi Luftėn e III-tė Botėrore"

James Blunt e "parandaloi Luftėn e III-tė Botėrore"

Go down  Message [Page 1 of 1]

Kėngėtari i famshėm britanik, James Blunt tha se refuzimi i tij pėr t’ju bindur urdhrave nga njė gjeneral amerikan i ka ndihmuar qė ta shmangė njė incident ndėrkombėtar, me gjasė edhe Luftėn e Tretė Botėrore.
Kėngėtari i "You’re Beautiful", ish-kapiten nė regjimentin e lartė tė Ushtrisė britanike, gjatė njė interviste pėr njė program tė radio BBC-sė, ka thėnė se ka rrezikuar tė paraqitet para gjykatės sė lartė ushtarake duke mos respektuar urdhrin e Gjeneralit Wesley Clark pėr t’i sulmuar forcat ruse nė Kosovė.
Blunt, aso kohe 25-vjeē, ka qenė duke komanduar trupat britanike qė ishin urdhėruar pėr ta marr nėn kontroll Zonėn Ajrore tė Prishtinės qershorin e vitit 1999.
Mirėpo, 200 ushtarė rusė arritėn atje tė parėt, ndėrsa nga Blunt ishte kėrkuar qė t’i largonte ata.
Blunt tha se Gjenerali Clark kishte kėrkuar nga ai t’i "shkatėrronte" rusėt. Blunt ishte nė krye tė njė kolone prej 30,000 trupash tė NATO-sė me njėsitin e tij.
"Mė ishte dhėnė urdhri direkt pėr t’i mposhtur 200 e diēka ushtarėt rusė qė ishin stacionuar atje. Isha oficeri kryesor dhe kisha djema qė mė rrinin prapa. Ushtarėt menjėherė pas meje ishin nga Regjimenti i Parashutistėve, qė d.m.th. se ata ishin tė gatshėm pėr luftė", ka thėnė Blunt.
"Urdhri direkt qė erdhi nga Gjenerali Wesley Clark ishte pėr t’i mposhtur ata. U pėrdorėn fjalė e terme tė ndryshme tė cilat pėr ne dukeshin tė pazakonshme. Fjala "shkatėrro" na vinte pėrmes radiove", shton ai.
Duke e kujtuar atė kohė, Blunt thotė gjithashtu se "200 ushtarakėt rusė ishin radhitur dhe i kishin drejtuar armėt nė drejtim tonin. Neve na ishte thėnė qė tė arrijmė nė zonėn ajrore dhe ta marrim atė nėn kontroll. Pėr kėtė arsye ata e kishin vėnė nė diskutim udhėzimin tonė".
"Fatmirėsisht, nė radio filloi tė fliste komandanti i forcave britanike, Gjenerali Mike Jackson, i cili tha saktėsisht se "Nuk do tė lejojė qė ushtarėt e mi tė jenė pėrgjegjės pėr nisjen e Luftės sė III-tė Botėrore", kujton Blunt.
"Ai na tha, pėrse, nė vend tė kėrkesės sė Clarkut, nuk e rrethoni zonėn ajrore? Dhe pas disa ditėsh, rusėt qė po qėndronin atje, thanė: "Prisni, ne nuk kemi as ushqim e as ujė. A mund ta ndajmė zonėn ushtarake me ju?".
Blunt insiston se edhe nėse Jackson do t’i thoshte tė intervenonte, ai nuk do tė refuzonte ta zbatonte urdhrin e Gjeneralit Clark, i cili kishte komandėn e pėrgjithshme


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum