Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Diskutime » Thenie » Fjale te urta

Fjale te urta

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Fjale te urta on Sun Nov 14, 2010 6:25 pm

Flamuri permbledh kujtimet e shkuara te nje kombi dhe nje gjuhete pashkruar qe mund ta kuptoj syri dhe zemra e cdo njeriu mendjenja.
Cilat jane kujtimet qe shfaq, duke valuar, Flamuri yne?
Nuk jane kujtime goditjesh kundra fqinjeve, nuk jane kujtime lakmirash dhe rrembimesh: jane kujtime vetembrojtjeje me mundime te palodhura dhe me trimerira te gjata e te forta qe kane lene gjurma ne letersine e gjithe popujve te qyteteruar.
Nga kjo pikepamje mund te mburremi se Flamuri yne, sic eshte nje nga me te vjetrit e botes, eshte dhe nje nga me te drejtet.
FAIK KONICA
Ka qenė tragjedi e vjetėr e popujve ballkanas vecanarisht e shqiptarėve, perpjekja pėr t`i mėnjanuar nga udhėheqja e njė lėvizjejė, e njė populli apo shteti njerėzit mė tė zotė. Kur mungon tigri, majmuni bėhet mbret, thotė njė proverb kinez. Kjo logjikė e triumfit tė mediokritetit, i ka shkaktuar e me sa duket do t`i shkaktojė ende dėm tė ndjeshėm ceshtjes shqiptare... Mė fort se kurrė, kombi shqiptarė ka nevojė pėr njerėz tė aftė e me nivel tė lart. Njerzit e zotė janė princat e vertetė tė njė kombi. Pėr fat tė keq, princat goditen shpesh nė mėnyrė tė vdekshme.
Ismail KADARE
Ai qė ka turp, ai ka edhe ndėrgjegje - Arabe.
Nėse fyturėrn e ki tė shtrembėr, nuk ke pse fajėson pasqyrėn - Bullgare.
Ai qė pėrpiqet Zoti e ndihmon - Italiane.
Zelli ėshtė nėna e suksesit - Amerikane.
Tre gjėra provohen nė tri raste: Qėndresa pėrpara rrezikut, menēuria gjatė zemėrimit dhe miqėsia nė nevojė - Franceze.
Gjėja mė e shtrenjtė ėshtė ajo qė e ke fituar me djerė - Bullgare.
Budallėku dhe menēuria rritėn nė tė njejtėn pemė - Gjermane.
Nė shtėpinė e tė verbėrit edhe Ēalamani ėshtė i fuqishėm - Etiopiane.


_________________
[You must be registered and logged in to see this image.]

Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


[You must be registered and logged in to see this image.]
View user profile http://www.forumijone.net

2 Re: Fjale te urta on Sun Nov 14, 2010 6:26 pm

Gjarpri kurrė nuk tregon kėmbė.
Kur ha bukė, mos harro njeriun qė punon arėn. Kur ha fruta, mos harro njėriun qė mbjell pemėn, kur pi ujė, mos harro njėriun qė gėrmoi pusin.
Bishti i lepurit nuk mund tė zgjatet.
Me njė lule nuk ēel pranvera.
I huaji kurrė nuk bėhet i yti.
Atdheu e nėna, kurr nuk harrohen.
Dy herė flitet vetėm nė mulli.
Pa shokun e mirė, njeriu nuk i njeh gabimet e veta.
Ku tė ha kruje.
Dora e huaj nuk tė kruan si ajo e jotja.
Atė ēka sjellė sekondi nuk sjell viti.
Punėn e sotit mos e le pėr nesra.
Njė fjalė e keqe rrėzon njė mal.
Kur ka shumė bar, ka shumė gomarė tė shėndoshė.
Tė ngrėnėt ėshtė pėr tė jetuar, tė jetuarit nuk ėshtė pėr tė ngrėnė.
Bukė e hi nė shtėpi.
Lumi i thellė ėshtė i qetė, njėriu i ditur ėshtė modest.
Vetėm tė vdekurit kanė parė fundin e luftės. - Platoni


_________________
[You must be registered and logged in to see this image.]

Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


[You must be registered and logged in to see this image.]
View user profile http://www.forumijone.net

3 Re: Fjale te urta on Sun Nov 14, 2010 6:27 pm

Mė mirė afėr dhe mė i varfėr.
Shqiptari ēalė shkon deri nė Bagdad.
Ai qė ndėrton me ndjesė mbron me gjak.
Ujku qimen e ndėrron por zakonin kurr nuk e harron.
Kush nuk di hidhėrimin, nuk di as lumturinė.
Atė ēka ta bėn goja nuk ta bėn as armiku.
Rrimė shtrember e folim drejtė.
Dėgjon tė gjithė dhe mėson tė vėrtetėn, dėgjon njė do ta gabosh.
Pema fiton famė nga fryti, njeriu fiton famė nga puna.
Koha ėshtė flori, por me flori nuk blihet koha.
Njė fjalė e vėrtetė fiton nga 100 fjalė tė rreme.
ēfarė bėn i ati e heq i biri.
I mėrguari - i denuari.
Ta fitosh mikun nuk ėshtė lehtė as pėr njė vit, por ta fyesh atė mundesh edhe pėr njė minutė.
Nuk mbahet shtėpia me bukė tė huaj.
Bukuria e kalit ėshtė vrapimi, bukuria e fjalės ėshė nė tė vėrtetėn, bukuria e njėriut ėshtė nė tė punuar.
Ai qė hynė nė luftė edhe do tė vritet.
Molla bje ndėr mollė.
Ara ime, varri im.


_________________
[You must be registered and logged in to see this image.]

Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


[You must be registered and logged in to see this image.]
View user profile http://www.forumijone.net

Sponsored content


Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum