Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Evropa plakė pret rininė shqiptare

Evropa plakė pret rininė shqiptare

Go down  Message [Page 1 of 1]

Jemi nė Evropė me tė mirat e kėqijat tona. Kontinenti i vjetėr, me moshėn mesatare dy herė mė tė lartė se vendet qė e rrethojnė, pret sė shpejti rininė e freskinė shqiptare, me defektet dhe virtytet qė e karakterizojnė. Ne fitojmė lirinė dhe dinjitetin e lėvizjes, por dhe evropianėt nuk fitojnė pak, madje fitojnė atė qė aq shumė dėshirojnė dhe reklamojnė: rininė, qė nuk ka GDP e lartė ta modifikojė. Plakja e Evropės nuk ėshtė vetėm njė realitet statistikash, por njė situatė e prekshme pėr kėdo qė ka kaluar pak kohė nė njė qytet evropian. Sa energji tė reja duhen pėr tė asistuar tė moshuarit 80-90 vjeēarė. Nė Itali, kėrkesa qė nuk arrin asnjeherė tė plotėsohet (edhe pas hapjes sė kufijve tė Maqedonisė, Bullgarisė, Rumanisė, Serbisė..) ėshtė ajo e kujdestarėve tė moshės sė tretė. Evropa ėshtė e pasur, por pa forca pėr tė ecur pėrpara. Sa energji duhen pėr tė ruajtur mjeshtėrinė dhe eksperiencat e rralla qė aplikohen nga artizanėt e mjeshtėrit evropianė: marangozė, punues tė xhamit, muratorė, por dhe lulishtarė. Profesione shumė dinjitoze, qė evropianėt e moshave tė reja e mesatare kanė harruar dhe refuzuar t’i bėjnė.
Njė vit mė parė, njė shoqatė shumė e rėndėsishme e artizanatit italian, me mundime e burokraci tė besdisshme, arriti tė punėsojė nė Itali muratorė dibranė, shumė tė zotėt nė ngritjen e mureve me gur, nė tė thatė. Eshtė e vėrtetė qė sot pėr sot nuk mund tė qėndrohet mė shumė se 90 ditė nė njė vend evropian, por janė tė gjitha mundėsitė pėr tė krijuar kontaktet e duhura, pėr tė shkėmbyer eksperienca dhe mė pas, pėr tė ndėrtuar, sipas tė gjitha rregullave, bashkėpunime afatgjata. Njė nga industritė mė tė zhvilluara dhe mė tė suksesshme italiane, ajo e xhamit, mbahet dhe nga shqiptarėt e ish-fabrikės sė xhamit nė Kavajė, qė eksperiencėn e tyre e vazhduan nė punishtet artizane tė Italisė verilindore. Xhami i muranos shkėlqen sot edhe falė frymės sė dhjetėra punėtorėve shqiptarė. Po kėshtu dhe degė tė ndryshme tė restaurimit, si mozaikėt, kanė duart e shqiptarėve, pėrqėndrimin dhe dėshirėn e ringjalljes tė sė bukurės. Po veē punės e rinisė, a do tė kalojė gjė tjetėr? Sigurisht, nė mollėt e kuqe e tė mira, nė mes qėllon dhe ndonjė me krimb. Me dhėnien e vizave shqiptarėve, tė gjithė janė tė fituar.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum