Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar ?

Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar ?

Go down  Message [Page 1 of 1]

SHKUP- Aleksandri i Madh, pėr tė cilin grinden grekėt dhe maqedonasit prej vitesh mund tė jetė shqiptar. Kjo ėshtė pėrforcuar me njė serė faktesh dhe argumentesh nė librin e ri tė Enciklopedisė “Maqedonia shqiptare” qė doli nė botim nė fund tė vitit 2009 nė shtetin tonė fqinj.
Ky botim nė fakt ishte njė kundėrpėrgjigje e studiuesve shqiptarė pėrballė botimit Enciklopedia Maqedonase qė u botua nė shtator dhe shkaktoi zemėrim pėr mbarė kombin shqiptar nė botė.

Autori Njazi Muhamedi sqaron nė librin “Maqedonia shqiptare” se Aleksandri i Madh, i cili ka lėnė gjurmė nė historinė botėrore edhe 2000 vjet pas vdekjes sė tij, nuk ishte as grek as maqedonas por me origjinė shqiptare.
Sipas fakteve qė nxirren nė kėtė Enciklopedi, origjina e babait tė Aleksandrit , pra Filipit ishte ilire, ndėrsa Olimbia nėna e Aleksandrit, gjithashtu ishte bijė e prindėrve ilirė.
Mė tej thuhet se Aleksandri i ngjante shumė nėnės dhe dajave tė tij nga fisi ilir i epiriotėve. Aleksandri mbante brirėt e cjapit, njė pėrkrenare e mbajtur mė pas nga Pirroja i Epirit dhe Skėnderbeu. Gjuha qė fliste Aleksandri me miqtė ishte ilirishtja e vjetėr e dialektit gegė , ndėrsa greqishten ai e mėsoi nga Aristoteli. Njė tjetėr fakt ėshtė se nė vitin 1925 , kur Shqipėria drejtohej nga Ahmet Zogu monedhėn shtetėrore ai e quajti Lek pėr nder tė Aleksandrit tė Madh dhe nė monedhat e para ishte fytyra e tij. Kur Shqipėria e kishte kėtė monedhė, Greqia e Maqedonia nuk e kishin ende.
Kėto dhe fakte tė tjera pasqyrohen nė Enciklopedinė “Maqedonia Shqiptare”. Pėr momentin nuk ka asnjė koment nga Shkupi apo nga Greqia, tė cilat prej 18 vitesh ndeshen nė njė konflikt pėr cėshtjen e emrit tė Maqedonisė , dhe njė nga sherret ka tė bėjė dhe me origjinėn e Aleksandrit.
Autori shkon edhe mė larg nė kėtė Enciklopedi cka sulmon mė shumė identitetin maqedonas.
Ky ėshtė botimi i 3 vėllimeve tė Enciklopedisė Shqipėtare nė Maqedoni. Njė Enciklopedi maqedonase e botuar nė shtator i quante shqiptarėt njerėz mali, tė ardhur nė Maqedoni pas luftės sė dytė botėrore tė nxitur nga pushtimi nazist. Kėto fakte dhe tė tjera si kėto acarruan shqiptarėt tė cilėt janė ndėr kombet mė tė lashta nė ballkan por dhe nė Europė.

View user profile http://www.forumijone.net

Similar topics

-

» Galeri? Ku ėshtė?
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum