Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Shenja pozitive pėr fėmijėt dygjuhėsh

Shenja pozitive pėr fėmijėt dygjuhėsh

Go down  Message [Page 1 of 1]


Fėmijėt dygjuhėsh (bilinguist) janė mė pak tė hutuar dhe kanė mė pak gjasa nė zhvillimin e Alzheimerit kur tė rriten.

Kėto janė disa nga pohimet nga studimet e kohėve tė fundit mbi dygjuhėsinė nga shkenctari amerikan Jared Diamond.Deri nė vitet 1960, hulumtimet treguan se fėmijėt dygjuhėsh mėsojnė gjuhėt mė ngadalė. Sipas profesorit Diamond i cili tani ėshtė duke mėsuar gjuhėn e 12-tė, kėto supozime janė tė vjetėruara.

Prindėrit qė pėrdorin gjuhė tė ndryshme me fėmijėt e tyre mund t'u japin atyre fuqi mė tė mėdha njohėse

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum