Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Vrasėset qė hynė nė histori

Vrasėset qė hynė nė histori

Go down  Message [Page 1 of 1]

Kėtu janė disa nga historitė e femrave tė cilat vendosėn tė zgjedhin rrugėn e tė keqės.

Femra tė cilat interpretuan nė mėnyrė tė gabueshme termin "fuqia e gruas".

Mbretėrsha Mari I (1516-1558)
Edhe pse Mbretėresha Mari mbretėroi pėr njė periudhė tė shkrutėr, ajo i la njė shenjė tė madhe botės.

Me prejardhje nga njė familje tė devotshme krishtere, Mari kishte mbėshtetur ashpėr persekutimin e protestantėve, duke i djegur mė shumė se 300 njerėz pėr njė periudhė katėr vjeēare. Ajo vdiq nė moshėn 42 vjeēare nė vitin 1558.

Delphine LaLaurie (1775-1842)
LaLaurie ishte njė personalitet shoqėror nė New Orleans. Ajo ishte shumė e popullarizuar nė mesin e klasave tė larta shoqėrore deri nė vitin 1834, kur njė zjarr shpėrtheu nė kuzhinėn e saj gjatė njė ahengu.

Zjarrėfikėsit kishin hyer nė shtėpinė e saj pėrmes oborrit dhe kishin gjetur dy skllevėr tė lidhur me zingjirė pėr stufe.

Si duket skllevėrit kishin ndezur zjarrin pėr tė tėrhequr vėmendjėn.

Zjarrėfikėsit gjetėn njė tmerr tė vėrtetė. Aty kishte mė shumė se njė duzinė robėrish tė gjymtuar dhe shėmtuar nė dysheme dhe mure.

Shumė prej tyre ishin subjekte tė eksperimenteve tė egra mjekėsore.

Disa prej tyre kishin gojėt e qepura pėrderisa tė tjerėt kishin gjymtyrėt e ngjitura pėr pjesė tė tjera tė trupit.

LaLaurie kishte ikur dhe nuk ishte kapur kurrė.Mary Anne Cotton (1832-1873)
Tė flasim pėr njė nėnė angleze e cila kishte vrarė deri nė 20 njerėz nga helmimi me arsenik. Nė moshėn 20 vjeēare u martua me William Cotton Mowbray, me tė cilin kishte pesė fėmijė. Katėr nga kėta kishin vdekur nga dhimbjet e stomakut. Mė pas burri i saj Mowbray vdiq nga njė ērregullim nė zorrė nė vitin 1865.

Cotton u martua me burrin e dytė George Ward i cili gjithashtu vdiq nga njė problem mė zorrėt.

Mė pas gazetat u interesuan me rastet e pėrsėritura dhe zbuluan diēka tė tmerrshme. Ajo kishte humbur tre burra, nėnėn, njė dashnor, njė shoqe dhe njė duzinė fėmijėsh. Tė gjithė kėta vdiqėn nga problemi me stomakun dhe zorrėt. Ajo vrau tė gjithė.

Nė mars tė vitit 1873, Cotton u var nė burgun Durham County

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum